"Nieobliczalna" w gwiazdorskiej obsadzie. Cielecka, Wieniawa, Grochowska, Małaszyński udowadniają, że siła kobiet w obliczu przeciwności jest wielka

Nowy polski thriller "Nieobliczalna" w reż. Piotra Trzaskalskiego budzi mnóstwo emocji i na długo zostaje w pamięci. Opowiada historię trzech kobiet uwikłanych w miłość, zdradę, zazdrość i zemstę. Film, który właśnie zadebiutował na Prime Video jest ekranizacją bestsellerowej powieści Magdy Stachuli pod tym samym tytułem.

W historii opowiedzianej w "Nieobliczalnej" napięcie erotyczne przeplata się z zakazaną miłością, zazdrość z zemstą, a zdrada z kłamstwem i… tajemniczą zbrodnią. Wątek obyczajowy łączy się z wątkiem kryminalnym, w którym od pierwszej sceny zadajemy sobie pytanie nie tylko o to, kto zabił, ale przede wszystkim kim jest ofiara. Zagadkowa śmierć staje się jedną z osi filmu, wokół której krążą poszczególne wątki. Jednak najnowsza produkcja Prime Video nie skupia się jedynie na aspekcie kryminalnym. W historii śledzimy zawiłe losy siedmiorga bohaterów zaplątanych w życiowej matni, nawigujących w labiryncie wyzwań, gdzie nic nie jest oczywiste. Szybko okazuje się, że każdy ma swoja prawdę. Prawdę, która jest bardziej przerażająca niż się początkowo wydaje.

Przemoc, która prowadzi do ostateczności 

Magda Stachula, autorka poczytnych i nagradzanych książek, to specjalistka od tzw. domestic noir, czyli wyższej szkoły thrillerowej jazdy. Głównymi bohaterkami opowieści Stachuli są przede wszystkim kobiety, a podstawowym założeniem fabuły jest to, co dzieje się w zaciszu domowym. W powieściach autorki "Nieobliczalnej" największe niebezpieczeństwa i koszmary skrywają się za zamkniętymi drzwiami domów, w których żyją…idealne rodziny. Ale czy oby na pewno idealne?

W filmowej "Nieobliczalnej" również nic nie jest takie, jakim się początkowo wydaje. Bohaterowie to pozornie udane małżeństwo – Martyna (Agnieszka Grochowska) i Wojciech (Paweł Małaszyński). Są rodzicami małej córeczki, mieszkają w nowoczesnym domu pod miastem i sprawiają wrażenie szczęśliwej rodziny. Jednak to tylko fasada skrywająca okrutną prawdę. Jedyną osobą, która ją zna jest ojciec Wojciecha – Stefan (Andrzej Seweryn). Magdalena Cielecka wcieliła się w rolę przyjaciółki Martyny – Alicji, samotnej matki 20-letniego Daniela (Dawid Ptak), który spotyka się z Adeliną (Julia Wieniawa). Adelina, mimo bardzo młodego wieku jest zdana tylko na siebie, opiekując się chorą matką (Magdalena Czerwińska), a Daniel jest jej nadzieją na lepsze życie. Każda z tych siedmiu osób skrywa swoje tajemnice, które mogą budzić grozę. Sytuacja, w której znaleźli się bohaterowie "Nieobliczalnej" jest często wypadkową tego, co ich w życiu spotkało.

Długotrwałe funkcjonowanie w toksycznej relacji, trudne doświadczenia z przeszłości często prowadzą do sytuacji, w której człowiek nie jest w stanie stanąć po swojej stronie – mówi o Martynie aktorka Agnieszka Grochowska.

Kim jest "nieobliczalna"?

By nie psuć widzom przyjemności z oglądania "Nieobliczalnej", nie można zdradzić zbyt wiele z tego, co się dzieje w filmie. A dzieje się naprawdę sporo – losy siódemki bohaterów mocno przeplatają się ze sobą. Każdy z nich stara się manipulować innymi tak, by osiągnąć swój cel. W tle jest również miłość, erotyzm i przemoc domowa – trzymająca w napięciu historia ma wiele warstw.

A kim jest tytułowa "nieobliczalna"? Na to pytanie trzeba poszukać odpowiedzi w filmie, bo tak naprawdę może nią być każda z bohaterek – kobieta doprowadzona do ostateczności może przecież stać się nieobliczalna. Może nią być Adelina, która całe swoje życie podporządkowała swojej matce. Może to być również Alicja – samotna matka, której ukochany syn chce wylecieć z gniazda, co doprowadza ją do rozpaczy. A może jest nią Martyna, kobieta, która znajduje się na samym dnie piekła…

Agnieszka Grochowska w roli Martyny po raz kolejny potwierdziła swoją aktorską klasę. Kroku dotrzymuje jej cała obsada – dream team, złożony z polskich gwiazd. Magdalena Cielecka, Andrzej Seweryn, Paweł Małaszyński, czy w końcu Julia Wieniawa, która zagrała tu swoją pierwszą dużą, dramatyczną rolę i pokazała, że ma ogromny aktorski potencjał. Magda Stachula, autorka literackiego pierwowzoru "Nieobliczalnej" w wywiadach podkreśla, że nie mogła sobie wymarzyć lepszej obsady do ekranizacji powieści.

Reżyserem filmu jest Piotr Trzaskalski, który brawurowo zadebiutował przed laty filmem "Edi". Ma też na swoim koncie film "Mistrz" czy serial "Matka". Jak podkreśla reżyser, zakończenie filmu jest mocno emocjonalne i zostawia widza z pytaniem - co będzie dalej z życiem naszych bohaterek?

Materiał promocyjny

Dysfunkcyjne rodziny

"Nieobliczalna" w ciekawy sposób eksploruje nie tylko układy damsko-męskie, ale także stosunki rodzinne oraz zależności między rodzicami i ich dziećmi. Oprócz Martyny i Wojciecha trwających w toksycznym, przemocowym związku, w filmie oglądamy relację Alicji i jej dorosłego syna Daniela. Kobieta nie potrafi się pogodzić z dojrzałością syna – z tym, że ma dziewczynę, że chce wyjechać, że chce mieć swoje życie. Chce go na siłę utrzymać przy sobie, nie zdając sobie sprawy, że tym samym unieszczęśliwia go i zamyka w klatce. Jest też Adelina – dziewczyna, która zamiast cieszyć się życiem i korzystać ze swojej młodości, utknęła w rodzinnym miasteczku, bo musi opiekować się niezdolną do samodzielnego funkcjonowania matką. Wszystko jest na jej barkach i powoli kielich goryczy zaczyna się przepełniać. Ale przecież jest też i Wojciech, który sam miał trudne dzieciństwo, a jako dorosły zmienił się w przemocowca. Oglądając film można zadawać wiele pytań -  czy można być ofiarą i katem jednocześnie? Czy przemoc zmienia człowieka bezpowrotnie? Czy powtarzamy traumy naszych rodziców?

"Nieobliczalna" to film o silnych kobietach, które przechodzą trudny czas, a każda z nich tak naprawdę jest w zupełnie innej sytuacji życiowej, ekonomicznej, finansowej. Mimo różnic wszystkie trzy zmagają się z ogromnymi problemami, co czyni ten film uniwersalnym.

Myślę, że każdy z nas, nie tylko kobiety - bo przecież mężczyźni też się zmagają z podobnymi sytuacjami, znajdzie w tym filmie coś, z czym się utożsami – powiedziała Julia Wieniawa, odtwórczyni roli Adeliny.

Czy w ekstremalnie trudnej sytuacji wszystkie chwyty są więc dozwolone? O tym można przekonać się oglądając "Nieobliczalną" na Prime Video.

Mroczną i pełną emocji atmosferę filmu podbiją muzyka Marcina Macuka ("Demon", "Wyrwa", "Emigracja XD") oraz klimatyczne zdjęcia Bartosza Bieńka ("Matka").

Materiał promocyjny marki Prime Video.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.