"M jak Miłość"

"M jak Miłość"

"M jak miłość" to polski serial telewizyjny. Opowiada o losach wielopokoleniowej rodziny Mostowiaków. Jest to serial wielowątkowy, od wielu lat cieszący się największą popularnością wśród widzów. Emitowany jest w stacji TVP 2, TVP Polonia, z napisami w języku angielskim i TVP Seriale.
Czas trwania odcinka: 45 min.
Lata emisji: 2000 - obecnie
Nagrody: 4 Telekamery
Gatunek: obyczajowy

"M jak Miłość": popularność

Premiera pierwszego odcinka odbyła się w TVP2, 4 listopada 2000 r. Serial powstał na fali popularności "Klanu", emitowanego w TVP1. Oglądalność "M jak Miłość" szybko przewyższyła popularność "Klanu". Według danych firmy AGB Nielsen Media Research w marcu 2005 serial osiągnął rekordową widownię 12,6 mln. Każdy odcinek tej produkcji ogląda ponad 7 mln widzów i jest najchętniej oglądanym programem telewizyjnym w Polsce. Reżyserami serialu są Ryszard Zatorski, Natalia Koryncka-Gruz, Maciej Dejczer, Piotra Wereśniak, Waldemar Szarek, Roland Rowiński i Mariusz Malec. Za produkcję odpowiedzialna jest firma MTL Maxfilm. Scenarzystą wiodącym w latach 2000-2007 była Ilona Łepkowska, a od 2007 r. (od odcinka 503) - Alina Puchała. W 2005 TVP sprzedała prawa do serialu rosyjskiej firmie producenckiej Amedia. 14 marca 2006 w kanale Pierwyj - jednej z największych rosyjskich stacji telewizyjnych, wystartował serial pod tytułem "Lubow kak lubow".

"M jak Miłość": początki serialu i opis fabuły

Akcja "M jak Miłość" rozpoczyna się, gdy Barbara i Lucjan Mostowiakowie obchodzą w swoim domu w Grabinie 40. rocznicę ślubu. Córki szykują im przyjęcie z tej okazji. Maria wraz z mężem i synami - Piotrem i Pawłem -żyje w Gródku, niewielkiej miejscowości koło Warszawy. Marta Mostowiak - duma rodziny - mieszka wraz z synem w Warszawie. Znajduje się właśnie u progu swej kariery sędziowskiej. Małgorzata, najmłodsza córka Barbary i Lucka, bardzo przeżywa fakt, że nie dostała się na studia. Po roku nieobecności, do domu wraca jedyny syn małżeństwa, Marek.

"M jak Miłość": główne wątki i bohaterowie

"M jak Miłość" jest serialem wielowątkowym. Główne wątki dot. perypetii następujących bohaterów: Barbary (Teresa Lipowska) i Lucjana (Witold Pyrkosz) Mostowiaków, Marii (najstarsza córka Mostowiaków; w tej roli Małgorzata Pieńkowska) i Artura (Robert Moskwa) Rogowskich, Marty Wojciechowskiej (średnia córka Barbary i Lucjana; w tej roli Dominika Ostałowska), Małgorzaty (córka Barbary i Lucjana; w tej roli Joanna Koroniewska) i Tomasza (Andrzej Młynarczyk) Chodakowskich, Marka Mostowiaka (jedyny syn Mostowiaków; w tej roli Kacper Kuszewski), Kingi (Katarzyna Cichopek) i Piotra (Marcin Mroczek) Zduńskich oraz Pawła Zduńskiego (Rafał Mroczek). Jedną z głównych bohaterek była Hanka Mostowiak (żona Marka Mostowiaka; w tej roli Małgorzata Kożuchowska), której postać zginęła w wypadku samochodowym.

"M jak Miłość": muzyka

Od odcinka 1 do 844 główną piosenkę serialu, noszącą tytuł "M jak Miłość", wykonywał Wojciech Gąssowski. Od odcinka 845 serial rozpoczyna piosenka "Nie pytaj o miłość", wykonywana przez Beatę Kozidrak. Od 11 maja 2009 (odcinek 664) to właśnie ta piosenka kończyła serial. Obecnie Serial kończą różne piosenki, lecz najczęściej są to: "Bajka" Sylwii Grzeszczak, "Z ciszą pośród czterech ścian" Ani Wyszkoni, "Nothing Spoken" Ciary Newell, "Wszystko jedno" zespołu Video, "Tam, tam" Moniki Lewczuk, "7 rzeczy" Libera i Mateusza Ziółko oraz "Zapomnij mi" Sarsy.

"M jak Miłość": nagrody

Serial "M jak Miłość" otrzymał 3 Telekamery (2004 i 2005 - najlepszy serial, 2006 - najlepszy serial obyczajowy) oraz nagrodę specjalną - Złotą Telekamerę "Tele Tygodnia".

Zobacz także:

Kacper Kuszewski - Rodzinka.pl - Małgorzata Kożuchowska

m jak miłość

Więcej o:

m jak miłość