Eurowizja

Eurowizja

Eurowizja to europejski konkurs piosenki, w którym biorą udział reprezentanci z całej Europy. W odcinku finałowym jurorzy z krajów biorących udział w konkursie przyznają wykonawcom punkty wyłaniając zwycięzcę. Wśród laureatów Eurowizji są między innymi Celine Dion, zespół ABBA i Mans Zelmerlow.

Pełna nazwa konkursu: Konkurs Piosenki Eurowizji
Data pierwszego konkursu: 24 maja 1956
Czas trwania: półfinał – 2 godziny, finał – 3,5 godziny

Format Konkursu Piosenki Eurowizji

Co roku jeden kraj europejski może być reprezentowany na Eurowizji przez jednego wykonawcę. Reprezentant ten jest wybierany podczas krajowych eliminacji, które odbywają się odpowiednio wcześniej przed finałem konkursu. Finał jest organizowany w jednym z krajów biorących udział (od wielu lat jest to tradycja, wedle której organizatorem jest kraj, którego reprezentant wygrał ubiegłoroczną edycję) i odbywa się zazwyczaj w maju. Występy są oceniane przez telewidzów i komisje ze wszystkich krajów, a następnie odbywa się głosowanie na poszczególne utwory. Prezenterzy ze wszystkich krajów kolejno ogłaszają, jaką liczbę punktów zdobyli poszczególni wykonawcy. Od 1975 roku punkty są przyznawane jedynie dziesięciu najlepiej ocenionym w danym kraju artystom. Po ogłoszeniu punktacji, punkty są sumowane, a zwycięzcą konkursu jest wokalista lub zespół, który otrzymał największą liczbę punktów.
Eurowizja jest jednym z najdłużej trwających i najbardziej popularnych wśród telewidzów konkursów. Co roku koncert oglądają miliony widzów na całym świecie, ponieważ Eurowizja transmitowana jest nie tylko w Europie, ale również w innych państwach, takich jak Brazylia, Chiny, Japonia, Kanada, Meksyk czy Stany Zjednoczone.

Dotychczasowi zwycięscy konkursu Eurowizji

Za sprawą występu w Eurowizji wielu artystów stało się rozpoznawanych i rozpoczęło międzynarodową karierę. Dzięki konkursowi szanse na ogromny sukces w muzycznym świecie dostali między innymi Domenico Modugno, zespół ABBA, Celine Dion czy Julio Iglesias. Odkryciami muzycznymi ostatnich lat są Mans Zelmerlow, Alexander Rybak i Conchita Wurst, która pomimo, że wygrała konkurs w 2014 roku nadal wywołuje duże emocje.

eurowizja

Więcej o:

eurowizja