Angelina Jolie

Angelina Jolie

Angelina Jolie to aktorka, reżyserka, producentka, ambasador dobrej woli UNHCR oraz członkini Rady Stosunków Międzynarodowych. Wielokrotna laureatka nagród filmowych.

Data urodzenia: 04.06.1975 r.
Miejsce urodzenia: Los Angeles, Kalifornia, USA
Wzrost: 1,69 m
Związki: Johhny Lee Miller (1996-1999; rozwód), Billy Bob Thornton (2000-2003; rozwód), Brad Pitt (w związku od 2005 r.; małżeństwo od 2014 r., separacja od 2016 r., rozwód 2019 r.)
Dzieci: troje adoptowanych - Maddox Chivan Jolie-Pitt (wcześniej Thornton Jolie), Zahara Jolie-Pitt (wcześniej Jolie), Pax Thien Jolie-Pitt oraz troje biologicznych: Shiloh Jolie-Pitt, Vivienne Jolie-Pitt i Knox Jolie Pitt
Najważniejsze nagrody: Oscar, 3. Złote Globy, statuetka Critics' Choice
Wzrost: 1,69 m

Angelina Jolie: początki kariery

Angelina Jolie karierę w show-biznesie zaczęła jako modelka. W agencji Finesse Model Management zaczęła pracować w wieku zaledwie 14-tu lat. Uroda Jolie zapewniła jej sukces w branży modelingowej, co zaowocowało kolejnymi propozycjami zawodowymi. Wystąpiła w kilku teledyskach m.in. Lenny'ego Kravitza ("Stand by My Woman"). W wieku 16-tu lat rozpoczęła przygodę z aktorstwem. Grała w teatrze i w studenckich filmach swojego brata. W pierwszym filmie zagrała w 1993 r. ("Cyborg 2: Szklany cień"). Dwa lata później wystąpiła w hollywoodzkiej produkcji "Hakerzy". To właśnie ten film otworzył jej drzwi do kariery. Ta produkcja miała wpływ nie tylko na jej życie zawodowe, a także prywatne. Na planie poznała Johnny'ego Lee Millera, którego poślubiła w 1996 r. W 1997 r. wystąpiła w teledysku jednym z najpopularniejszych zespołów rockowych na świecie - The Rolling Stones ("Anybody Seen My Baby?").

Angelina Jolie: rozwój kariery

W 1998 r. zdobyła jedną z najważniejszych nagród w branży filmowej - Złoty Glob. Nagrodzono ją za drugoplanową rolę w biograficznym filmie "George Wallace", z 1997 r. Otrzymała także pierwszą nominację do nagrody Emmy. Kolejne jej role spotkały się z uznaniem krytyków (m.in. film "Gia" otrzymała drugi Złoty Glob). Następne filmy m.in. "Zmęczenie materiału" czy "Kolekcjoner kości" nie zdobyły jednak najlepszych recenzji. Z kolei na planie tego pierwszego, poznała przyszłego, drugiego męża Billiego Boba Thortona. Po dwóch nieudanych filmach nadeszła chwila triumfu. Za film "Przerwana lekcja muzyki" otrzymała Oscara (najlepsza aktorka drugoplanowa). W jednym z wywiadów gwiazda wyznała, że statuetkę... zgubiła. "Oddałam Oscara mojej mamie, Marcheline . Nie widziałam go, od momentu, gdy zmarła. Nie mam pojęcia, gdzie może być" - wytłumaczyła.

Angelina Jolie: popularność

Chociaż Jolie miała na swoim koncie kilka prestiżowych nagród, to dopiero rola Lary Croft przyniosła jej popularność. "Lara Croft: Tomb Rider" okazał się kasowym hitem - film zarobił 275 mln $ na całym świecie. Jolie stała się wielką gwiazdą - angażowano ją do kolejnych superprodukcji. Aktorka zyskała ogromną popularność, jednakże jej role nie były doceniane przez krytyków. To właśnie za rolę Lary Croft otrzymała pierwszą nominację do Złotej Maliny, w kategorii najgorsza aktorka. Kolejne filmy również okazały się porażką. Trzy lata z rzędu (2003, 2004, 2005) otrzymała nominacje do Złotych Malin. Złą passę przerwał film "Mr. & Mrs. Smith" z 2005 r. Komedia sensacyjna była prawdziwym hitem. W trzy dni zarobił ponad 50 mln $ (tylko w USA!). Na całym świecie łącznie zarobił prawie 480 mln $. Na planie filmu poznała swoje przyszłego partnera (a potem ojca jej dzieci i męża), Brada Pitta. W 2007 r. zadebiutowała jako reżyser. Wówczas ukazał się jej film dokumentalny "A Place in Time". Wyreżyserowała także "Krainę miodu i krwi" (2011 r.) i "Niezłomnego" (2014 r.). W 2008 r. wystąpiła w filmie "Oszukana" - otrzymała drugą nominację do Oscara. W tym samym roku pierwszy raz użyczyła głosu w filmie animowanym ("Kung Fu Panda"). Film doczekał się drugiej części. Kolejnym filmem skierowanym do młodszej widowni była "Czarownica" z 2014 r. Wcześniej zagrała m.in. w "Salt" i "Turyście".

Angelina Jolie: działalność humanitarna

Angelina Jolie w 2001 r. podczas pobytu w Kambodży zaczęła angażować się w działalność humanitarną. Podjęła także decyzję o adopcji dziecka z tego kraju (jest mamą Madoxxa, potem adoptowała także Zaharę z Etiopii i Paxa z Wietnamu). Odwiedzała obozy dla uchodźców. Wyjeżdżała na misje humanitarne m.in. do Tanzanii. Wspomogła uchodźców z Afganistanu (przekazała na ich rzecz 1 mln $). Jeździła także do Pakistanu, Demokratycznej Republiki Konga, Rosji (oraz na Kaukaz Północny). Uczestniczy w obchodach Światowego Dnia Uchodźcy. Wielokrotnie spotykała się z członkami Kongresu Stanów Zjednoczonych.

Angelina Jolie: nagrody

Jolie jest laureatką wielu nagród filmowych. Między innymi otrzymała Oscara (2000 r.), 3. Złote Globy (1998, 1999, 2000), Saturna (2009 r.), statuetkę Critics' Choice (2000 r.), 3. statuetki Teen Choice (2005 r.). Ponadto otrzymała nominacje m.in. nagród Bafta oraz Emmy.

Angelina Jolie: życie prywatne

Angelina Jolie i Jonny Lee Miller pobrali się 1996 roku a ślub był dość niesamowity. Aktorka, zamiast tradycyjnej sukni ślubnej, założyła na siebie białą koszulkę i czarne, skórzane spodnie. Dodatkowo z przodu własną krwią napisała imię przyszłego męża. Kilka miesięcy później małżeństwo ogłosiło separację, a w lutym 1999 roku nastąpił rozwód. Para w 1995 roku wystąpiła w filmie "Hakerzy". W 2014 roku Jolie wyjawiła, że wciąż pozostaje w przyjacielskich stosunkach ze swoim pierwszym mężem.

Billy Bob Thornton był drugim mężem Angeliny Jolie, która wyszła za starszego o 20 lat gwiazdora. Thornton na ślubnym kobiercu stawał wtedy piąty raz. Pobrali się w Las Vegas w maju 2000 roku, po dwóch miesiącach burzliwej znajomości. Nie była to spektakularna uroczystość. Jolie i Thornton poznali się w 1999 roku na planie filmu "Zmęczenie materiału". Dwa miesiące później byli już małżeństwem, którym od samego początku mocno interesowała się prasa brukowa na całym świecie. Uczucie nie przetrwało próby czasu - decyzja o rozstaniu zapadła dwa lata po ślubie w Vegas. Rozwodem oficjalnie małżeństwo zakończyło się w 2003 roku.

Początek związku Angeliny Jolie i Brada Pitta rozgrywał się w atmosferze skandalu. Oboje zagrali w komedii sensacyjnej "Pan i pani Smith". On był wtedy mężem Jennifer Aniston, ale piękna partnerka z planu zawróciła gwiazdorowi w głowie. W trakcie pracy wielokrotnie widywano ich razem także poza planem, choć oboje wypierali się coraz częstszych pogłosek o romansie. Angelina Jolie i Brad Pitt byli ze sobą od 2004 roku. Ślub wzięli w 23 sierpnia 2014 we francuskiej posiadłości aktorów Chateau Miraval. Angelina w czasie związku z Bradem urodziła trójkę dzieci i trójkę zaadoptowała. Para była w separacji od 15 września 2015 roku. Dokumenty rozwodowe odebrali w 2019 roku, ale wciąż trwa batalia sądowa.

Angelina Jolie: problemy zdrowotne

W 2013 r. Jolie w artykule, w "The New York Times" oświadczyła, że przeszła zabieg podwójne mastektomii (potem operację odtwórczą). U aktorki wykryto obecność mutacji genu BRCA1, który zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór piersi lub jajników. W 2015 r. poddała się zabiegowi usunięcia jajników i jajowodów. Głównym powodem takiej decyzji była śmierć matki Jolie, która zmarła na raka.

Zobacz także:

Brad Pitt - Brangelina - Jennifer Aniston

angelina jolie

Więcej o:

angelina jolie

 • Angelina Jolie rodzi?

  Angelina Jolie trafiła do jednej z francuskich klinik. To tu gwiazda planowała swój poród. Teraz szpital jest otoczony przez dziennikarzy i fotografów. Według rzeczniczki szpitala, Nadine Bauer, nie ma powodów do obaw o stan zdrowia gwiazdy. Pani Jolie trafiła do kliniki wczorajszej nocy

 • Brad Pitt odrzucił oświadczyny Angeliny Jolie

  Odrzuca nie oznacza, że rzuca. Brad Pitt nie kwapi się, by zalegalizować swój związek z Angeliną Jolie, czego nie można powiedzieć o niej. Angie bardzo chciałaby wziąć ślub z mężczyzną, z którym wychowuje sześcioro dzieci. Brad Pitt ma za to inny pomysł - poradnię dla par. - Angelina oświadczyła

 • Brad Pitt i Angelina Jolie się rozstają?

  uzasadnione. W końcu ostatni film z "momentami", w których występowała Angelina Jolie "Mr. nad Mrs. Smith", skończył się związkiem z filmowym partnerem Bradem Pitterm właśnie. Co gorsza to sama Angelina poprosiła o ostre sceny z James`em McAvoy. Więcej...

 • Angelina Jolie POTWIERDZA rozwód. Jest pierwsze oświadczenie

  We wtorek Angelina Jolie złożyła pozew o rozwód z Bradem Pittem, podał portal TMZ. Teraz te informacje zostały potwierdzone w oficjalnym medialnym oświadczeniu, opublikowanym przez CNBC. Ta decyzja została podjęta dla zdrowia rodziny. Angelina Jolie nie będzie jej komentowała, prosi też, aby w

 • Angelina Jolie: Poddałam się prewencyjnej podwójnej mastektomii

  Angelina Jolie w artykule dla "The New York Times" napisała, że zdecydowała się na prewencyjną podwójną mastektomię. Według moich lekarzy istniało 87 proc. ryzyka, że zachoruję na raka piersi i 50 proc., że na raka jajników. Ryzyko jest inne w przypadku każdej kobiety - czytamy. - Chciałam

 • Angelina Jolie narzeka na swoje ciało

  , że się zmniejszył i nie jest tak jędrny jak był, zanim zaczęła karmić piersią swoje dzieci. Narzeka też na brzuch, który opisuje jako ''obwisły''. Trudno oczekiwać, żeby kobieta, która urodziła trójkę dzieci, nie zmieniła się fizycznie w żaden sposób, ale to przecież naturalne. Angelina Jolie jednak zdaje

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.