Oscary

Oscary

Nagroda Akademii Filmowej

Oscary to potoczna nazwa nagród przyznawanych przez Amerykańską Akademię Filmową. Są one przyznawane od 1929 roku za wybitne osiągnięcia w dziedzinie filmu. Wśród dotychczasowych wygranych są takie filmy jak „Titanic” czy „Milczenie owiec”, aktorzy Jack Nicholson i Adrien Brody i reżyserzy John Ford i Sofia Coppola.

Ceremonia rozdania Oscarów

Data pierwszego rozdania nagród: 16 maja 1929r.
Liczba dotychczasowych gali rozdania nagród (do roku 2016): 88
Kategorie: produkcja, aktorskie, techniczne, dźwięk i efekty specjalne, muzyczne, kostiumy i charakteryzacja, animacje, dokumentalne, okolicznościowe
Facebook: facebook.com/TheAcademy/
Instagram: @theacademy

Historia i zasady przyznawania Oscarów

Po raz pierwszy nagroda została ufundowana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej w 1927 roku. Oscary są przyznawane w danym roku filmom, które pojawiały się w kinach w roku poprzednim. Rozdanie dotyczy głównie kinematografii amerykańskiej, jednak Oscar jest uznawany za najważniejszą nagrodę w dziedzinie filmu na całym świecie. Gala rozdania nagród odbywa się zazwyczaj na wiosnę. Początkowo ceremonia rozdania nie cieszyła się dużym zainteresowaniem, jednak na wzrost popularności wpłynęły liczne reklamy w radiu oraz telewizji.
Nagrody Akademii początkowo były przyznawane w 13 kategoriach, obecnie kategorii jest aż 24. W każdej z kategorii ogłaszanych jest od 2 do 5 nominacji. Wyjątkiem jest kategoria „Najlepszy film”, w której nominowanych jest 10 filmów.

Dotychczasowi nominowani i wygrani: rekordy

Do tej pory jedynie trzy filmy zdobyły po 11 statuetek: „Ben – Hur”, „Titanic” i „Władca Pierścieni: Powrót króla”. Ostatni film zdobył wszystkie nagrody, do których był nominowany.
Pięć Oskarów w najważniejszych kategoriach, czyli film, scenariusz, reżyseria oraz główna rola kobieca i męska, zdobyły również trzy filmy, a wśród nich „Milczenie owiec”.
Największą liczbę nominacji, bo aż 62, zdobyła wytwórnia Metro – Goldwyn – Mayer. Najwięcej nagród zdobył Walt Disney – odebrał 26 statuetek.
Wśród aktorów i aktorek, którzy zdobyli nagrodę są między innymi Jack Nickolson, Ingrid Bergman, Jackie Cooper, Henry Fonda, Christopher Plummer i Adrien Brody.

oscary

Więcej o:

oscary

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.