Robert Lewandowski

Robert Lewandowski

Robert Lewandowski to polski piłkarz, od 2008 roku grający w reprezentacji narodowej jako napastnik, od końca 2014 roku kapitan polskiej drużyny narodowej. Na początku 2016 roku zajął czwarte miejsce w prestiżowym plebiscycie Złota Piłka FIFA.


Data urodzenia: 21 sierpnia 1988 r.
Miejsce urodzenia: Warszawa
Wzrost: 185 cm
Kolor oczu: niebieski
Klub sportowy: Bayern Monachium
Pseudonim: Lewy
Pozycja: napastnik
Związki: Anna Lewandowska (żona od 2013).

Początki kariery zawodowej Roberta Lewandowskiego

Pierwszym klubem Roberta Lewandowskiego był Partyzantka Leszno. Nie był jednak jego graczem, mógł jedynie uczęszczać na treningi. Następnie przez siedem lat grał w Varsovii Warszawa (1997-2004), przez chwilę w 2005 roku występował w Delcie Warszawa i Legii II Warszawa (2005-2006). W 2007 zaczął grać w Zniczu Pruszków, dla którego przez dwa lata strzelił aż 37 goli. Następnym klubem był Lech Poznań, w którym Lewandowski występował w sezonie 2008-2010.

Robert Lewandowski - Borrusia Dortmund i reprezentacja Polski

Młodym i niezwykle skutecznym Robertem Lewandowskim zainteresował się jeden z czołowych niemieckich klubów piłkarskich Borrusia Dortmund. W 2010 roku Lech Poznań sprzedał młodego napastnika za 4,5 milionów euro (dla porównania Znicz Pruszków w 2007 roku zapłacił za piłkarza jedynie 5 tysięcy złotych). Wartość Lewandowskiego rosła wraz z jego umiejętnościami. Już w pierwszym sezonie swojej gry w niemieckiej drużynie, zdobył z nią Mistrzostwo Niemiec. W finale Pucharu Niemiec strzelił aż trzy gole Bayenrowi Monachhium, zdobywając później tytuł króla strzelców Pucharu Niemiec i zdobywając niebywałą popularność. Kolejnym ogromnym sukcesem były jego występy w Lidze Mistrzów 2012/2013, gdzie został wicekrólem strzelców, przegrywając jedynie z Ronaldo.
W tym samym czasie Robert Lewandowski występował w reprezentacji Polski, między innymi podczas Euro 2012. Selekcjoner reprezentacji Adam Nawałka mianował go kapitanem drużyny w 2014 roku.

Robert Lewandowski w drużynie Bayern Monachium

Po wygaśnięciu kontraktu z Borussią Dortmund, Lewandowski zdecydował się na podpisanie pięcioletniego kontraktu z Bayernem Monachium, dla którego strzelił bramkę już w swoim pierwszym spotkaniu w barwach nowego klubu. W pamięci kibiców piłki nożnej z pewnością zapisał się po słynnej akcji 22 września 2015 roku, w której to strzelił aż pięć bramek w dziewięć minut, bijąc tym samym kilka rekordów Guinessa. Nominowany był do nagrody Złotej Piłki FIFA, prestiżowej nagrody piłkarskiej przyznawanej przez środowisko sportowe. Zajął wysokie, 4. miejsce.

Rodzina Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski wychował się w rodzinie ze sportowymi tradycjami. Matka Iwona Lewandowska była siatkarką, natomiast jego ojciec Krzysztof Lewandowski grał w piłkę nożną i uprawiał judo. Zmarł na nowotwór, gdy Lewandowski był nastolatkiem. Na studiach poznał swoją przyszłą żonę Annę Stachurską. Anna Lewandowska wielokrotna medalistką Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy oraz Mistrzostw Polski w karate.

Zobacz także:

Anna Lewandowska - Wojciech Szczęsny - Cristiano Ronaldo

Robert Lewandowski

Więcej o:

Robert Lewandowski

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.