"The Voice of Poland"

"The Voice of Poland"

"The Voice of Poland" to polski program rozrywkowy, emitowany na TVP 2 od 2011 roku. Opiera się na formule talent-show. Zadaniem czterech znanych jurorów jest wyłonienie najlepszego głosu w Polsce. Rozpoznawalnym akcentem show są obracane fotele sędziów.


Czas trwania: 45 minut/90 minut/120 minut
Lata emisji: 2011, 2013-2015 (6 edycji)
Gatunek: talent show
Format oryginalny: "The Voice" (Holandia)

"The Voice of Poland": charakterystyka

Premiera pierwszego odcinka odbyła się 3.09.2011 r. "The Voice of Poland" jest programem typu talent-show, którego założeniem jest wyłonienie najlepszego wokalisty. "The Voice of Poland" jest adaptacją holenderskiego formatu The Voice. Nagrodami głównymi w polskiej edycji show jest kontrakt płytowy z wytwórnią muzyczną Universal Music Polska oraz tytuł Najlepszego głosu w Polsce. Od 3. edycji programu zwycięzca otrzymuje dodatkowo nagrodę pieniężną w wysokości 50 tysięcy złotych. Za produkcję odpowiedzialna jest firma Rochstar. Odcinki są realizowane w Warszawie.

"The Voice of Poland": prowadzący i jurorzy

W 1. edycji show prowadzącymi byli: Hubert Urbański, Magdalena Mielcarz i Mateusz Szymkowiak. W edycjach 2-6: Tomasz Kammel i Maciej Musiał. W edycjach 2-4 Magdalenę Mielcarz zastąpiła piosenkarka Marika, a w 2. pojawiła się także Iga Kreft. W 5. do programu powróciła Magdalena Mielcarz. W 6. edycji w roli współprowadzącej wystąpiła Halina Mlynkova.

Skład jury "The Voice of Poland" zmieniał się w każdym sezonie programu. W prawie wszystkich, dotychczasowych edycjach (2-6) wystąpił duet Tomson i Baron. W składzie jury znaleźli się także: Marek Piekarczyk (2-5), Justyna Steczkowska (2, 4-5), Edyta Górniak (3, 5-6), Maria Sadowska (3-4, 6), Andrzej Piaseczny (1, 6), Anna Dąbrowska (1), Kayah (1), Adam Nergal Darski(1).

"The Voice of Poland": zasady programu

Uczestnicy "The Voice od Poland" biorą udział w kilku etapach programu:
1. Etap: Pre-casting
Ten etap nie jest emitowany w TV. Do drugiego etapu przechodzi 100 uczestników.
2. Etap: Przesłuchania w ciemno
Uczestnicy, którzy przeszli etap pre-castingów biorą udział w przesłuchaniach w studiu telewizyjnym, z udziałem jury. Jurorzy nie widzą uczestników - są odwróceni do nich tyłem. Oceniają jedynie ich głos i na tej podstawie, decydują, czy chcą daną osobę przyjąć do swojej drużyny. Sędziowie są bowiem nie tylko oceniają, lecz także trenują uczestników przed kolejnymi etapami. Aby wybrać śpiewającego do grupy, juror musi nacisnąć przycisk. Wtedy fotel odwraca się w stronę uczestnika.

Jeżeli tę samą osobę wybierze więcej niż jeden juror - uczestnik wybiera drużynę, do której chce trafić. Jeżeli nie odwróci się żaden juror - odpada z programu. W 1. edycji jurorzy mieli za zadanie wybrać 11 uczestników, a w edycjach 2-6 - 12. W 1. sezonie jurorzy mieli możliwość wybranie 12-go uczestnika spośród tych, którzy już odpadli.

3. Etap: Bitwy
Jurorzy dobierają członków swojej drużyny w pary. Dwie osoby mają za zadanie zaśpiewać piosenkę w duecie. Ta osoba, która wypadnie lepiej podczas bitwy, przechodzi dalej. W 2. edycji jurorzy mogli ukraść uczestnika z drużyny innego jurora (tego, który odpadł programu). Od 3. jurorzy mogą ukraść dwóch uczestników.
4. Etap: Dogrywka/Nokaut
W tym etapie jurorzy podejmują decyzję, kto ostatecznie przechodzi od odcinków na żywo.

1. edycja: "Dogrywka" - tylko jedna z dwóch najsłabszych osób (wytypowanych przez jurora) przechodziła do etapu odcinków live.
2. edycja: 'Nokaut" - trzy osoby automatycznie przechodzą do odcinków na żywo. Dwie najsłabsze osoby odpadają z programu.
3 - 5 edycje: "Nokaut" - dwie osoby automatycznie przechodzą do odcinków na żywo. Trzy najsłabsze osoby odpadają z programu.
6. edycja: "Nokaut" - trzy osoby automatycznie przechodzą do odcinków na żywo. Trzy najsłabsze osoby odpadają z programu.

5. Etap: Odcinki na żywo
W każdym odcinku odpadają najsłabsi uczestnicy poszczególnych grup. Decyzję o tym, kto zostaje w programie, podejmują po części widzowie (najlepsze osoby nie odpadają). Juror spośród najsłabszych (według głosowania widzów) wybiera osobę, która przechodzi dalej. W finale zwycięzcę wybierają widzowie.

"The Voice of Poland': zwycięzcy

1. edycja - Damian Ukeje z drużyny Nergala.
2. edycja: Natalia Sikora z drużyny Marka Piekarczyka
3. edycja: Mateusz Ziółko z drużyny Marii Sadowskiej.
4. edycja: Juan Carlos Cano z drużyny Marii Sadowskiej.
5. edycja: Aleksandra Nizio z drużyny Justyny Steczkowskiej.
6. edycja: Krzysztof Iwaneczko z drużyny Marii Sadowskiej.

Zobacz także:

Edyta Górniak - Justyna Steczkowska - Tomasz Kammel

the voice of poland