Telekamery

Telekamery

Telekamery są nagrodami przyznawanymi przez polski tygodnik telewizyjny Tele Tydzień. Nagrody są przyznawane od 1998 roku w co najmniej sześciu kategoriach. Rozdanie nagród odbywa się zawsze na początku roku. Wśród dotychczasowych nagrodzonych są Artur Żmijewski, Marcin Daniec, Ewa Drzyzga i Robert Janowski.

Nazwa nagrody: Telekamery
Magazyn przyznający nagrodę: Tele Tydzień
Data pierwszej gali: 16 stycznia 1998
Dotychczasowa ilość edycji: 20
Prowadzący: Grażyna Torbicka, Cezary Żak, Radosław Pazura, Artur Żmijewski, Krzysztof Ibisz, Robert Gonera, Edyta Olszówka, Piotr Szwedes, Zygmunt Chajzer, Katarzyna Pakosińska, Marcin Daniec, Agnieszka Cegielska, Artur Orzech

Zasady przyznawania Telekamer

Telekamery są przyznawane za osiągnięcia w dziedzinach telewizyjnych. Zwycięzcy są wybierani przez widzów w głosowaniu SMS – owym. Gale rozdania nagród odbywają się na początku roku, w styczniu lub lutym. W przeciwieństwie do większości nagród tego typu, Telekamery przyznawane są za poprzedni rok, jednak w nazwie gal występuje rok, w którym odbyło się rozdanie, a nie ten, za który przyznawane są nagrody.
W każdej kategorii przyznawana jest tylko jedna Telekamera. W przypadku, gdy jedna osoba lub program zdobędzie trzy nagrody, w kolejnym roku nie może być już nominowana, a rok po otrzymaniu ostatniej Telekamery otrzymuje Złotą Telekamerę. Podczas niektórych gal przyznawane są również Brylantowe Kolie i Złote Spinki, czyli nagrody honorowe.

Kategorie i nagrodzeni

Podczas pierwszej gali, Telekamery rozdano w sześciu kategoriach: dziennikarze, rozrywka, wokalistka, aktor, aktorka i seriale. Gościem specjalnym był amerykański aktor Richard Chamberlain. W kolejnych latach ilość kategorii zmieniała się, najwięcej nagród, bo aż w 17 kategoriach przyznano w 2013 roku. Wśród prowadzących gali znajdują się znani dziennikarze i aktorzy, między innymi Grażyna Torbicka, Krzysztof Ibisz, Artur Żmijewski, Cezary Pazura, Marcin Daniec, Radosław Pazura i Katarzyna Pakosińska.
Złotą Telekamerę otrzymali do tej pory m.in. Marcin Daniec, Grażyna Torbicka, Elżbieta Jaworowicz, Artur Żmijewski, Małgorzata Foremniak, Ewa Drzyzga, Kamil Durczok i Robert Janowski. Nagrodą zostały również nagrodzone seriale „Barwy szczęścia”, „M jak miłość”, „Kryminalni”, „Czas honoru” i „Ranczo”.
Galę Telekamer 2017 prowadzili Agnieszka Cegielska i Artur Orzech, a ceremonia nie była transmitowana w telewizji.

telekamery

Więcej o:

telekamery