"Na Wspólnej"

"Na Wspólnej"

"Na Wspólnej" to polski serial telewizyjny emitowany na antenie TVN. Opowiada o perypetiach mieszkańców bloku przy ulicy Wspólnej w Warszawie. Potem poszerzono fabułę o inne wątki. Pierwszy odcinek miał premierę 27 stycznia 2003 roku.


Czas trwania odcinka: 25 min.
Lata emisji: 2003 - obecnie
Nagrody: 2 Telekamery
Gatunek: obyczajowy

"Na Wspólnej": popularność

Premiera pierwszego odcinka odbyła się 27.01.2003 r. Serial jest oparty na międzynarodowym formacie węgierskiej produkcji "Wśród przyjaciół" (oryg. Barátok közt). Jednakże pierwowzorem "Na Wspólnej" jest niemiecka produkcja "Między nami" (w oryginale: "Unter Uns"). Serial początkowo był emitowany 5 razy w tygodniu. We wrześniu 2004 zmniejszono ilość odcinków do 4 na tydzień. Jest to jeden najpopularniejszych seriali w stacji TVN. 22.11.2007 r. padł rekord oglądalności, odcinek obejrzało prawie 5 mln widzów. Średnia oglądalność utrzymuje się na poziomie 2 mln.

"Na Wspólnej": opis fabuły

Akcja serialu rozgrywa się w Warszawie. Głównymi bohaterami jest siedmioro przyjaciół, którzy wychowali się w domu dziecka: Wiktor, Michał, Andrzej Brzozowscy, Basia (żona Andrzeja), Leszek Nowak, Weronika Wilk i Gabriela Nowak (żona Leszka). W dorosłym życiu zamieszkali w sąsiedztwie wraz ze swoimi rodzinami, w apartamentowcu przy ul. Wspólnej 17. Założyli spółdzielnię, która zarządzała owym budynkiem. Na osiedlu zamieszkała także Maria Zięba, która pracowała w domu dziecka. Punktem zwrotnym w życiu bohaterów jest śmierć Wiktora, dzięki któremu powstał apartamentowiec przy Wspólnej (on był głównym inwestorem). Po śmierci Wiktora Michał, Andrzej i Izabela (żona Wiktora) prowadzą firmę budowlaną BUD - MAX

"Na Wspólnej": bohaterowie i najważniejsze wątki

Barbara (Grażyna Wolszczak) i Andrzej Brzozowscy (Tomasz Schimscheiner) - poznali się w domu dziecka. Wychowywali razem trójkę dzieci: Daniela (Michał Tomala), Karolinę (Matylda Damięcka) oraz Kubę (syn Wiktora; w tej roli Kacper Łukaszewicz). Ich małżeństwo rozpadło się z powodu zdrady Andrzeja. Po rozwodzie, Basia wyszła ponownie za mąż, za Krzysztofa Smolnego (Łukasz Konopka).
Maria (Bożena Dykiel) i Włodzimierz (Mieczysław Hryniewicz) Ziębowie - prowadzą bar "U Marii", który mieści się na Wspólnej. Mają trójkę dzieci: Monikę (Sylwia Gliwa), Grzegorza (Leszek Lichota), Renatę (Marta Jankowska) i adoptowanego Bogdana (Wojciech Berg).
Kinga (Ilona Wrońska) i Michał (Robert Kudelski) Brzozowscy - byli małżeństwem (dwa razy brali ślub i rozwód, ostatecznie ich związek nie przetrwał z powodu zdrady Kingi), wychowują syna Ignacego.
Bogdan (Wojciech Brzeziński) i Joanna (Anna Cieślak) Bergowie - Bogdan jest synem Marii i Włodzimierza. Wychowuje troje dzieci z poprzedniego małżeństwa (Kasię, Jarka i Franka).
Roman Hoffer (Waldemar Obłoza) i Honorata Leśniewska (Aleksandra Konieczna) - Roman jest inżynierem. Wychował dwoje dzieci Kamila (Kazimierz Mazur) i Martę (Joanna Jabłczyńska). Wcześniej był mężem Ewy (Ewa Gawryluk). Potem związał się z Honoratą.
Zuza (Małgorzata Socha) i Kamil Hoffer (syn Romana Hoffera)
Ewa Hoffer (była żona Leszka i Romana), Igor Nowak (Kuba Wesołowski; syn Ewy) i Julka Nowak (córka Igora).
Marta Konarska (córka Romana), Ksawery Konarski (syn Marty z pierwszego małżeństwa) i Paweł Woliński (partner Marty)
Izabela Brzozowska (Anna Korcz; była żoną Wiktora) i Jerzy Dudek (Wojciech Wysocki; mąż Izabeli, pisarz), Maks Brzozowski (Adam Fidusiewicz; syn Izabeli) i Klementyna Dudek (córka Izabeli i Jerzego)
Agnieszka Olszewska (Katarzyna Walter)i Rafał Sobczaka (Lech Mackiewicz)
Weronika (Renata Dancewicz), Antosia i Kacper Roztocki - Weronika była żoną prawnika Adama Roztockiego (Zbigniew Stryj - nie występuje już w serialu)
Renata Kraszewska (Marta Jankowska) i Sławomir Dziedzic (Mariusz Słupiński)
Żaneta (Anna Guzik) i Wojtek Szulc (Wojciech Błach) oraz Marysia Zięby (Zuzia Kaszuba; córka Żanety i Grzegorza Ziębów).
Danuta (Lucyna Malec), Marek (Grzegorz Gzyl), Małgosia (Anna Kerth) i Ola (Marta Wierzbicka).

"Na Wspólnej": muzyka serialu

Piosenkę "Na Wspólnej" zaśpiewał Krzysztof Krawczyk - jest emitowana przed i po każdym odcinku serialu.

"Na Wspólnej": nagrody

W 2005 serial był nominowany do Telekamer w kategorii Serial. Natomiast w latach 2006, 2007 i 2008 - w kategorii Serial obyczajowy. Zdobył Telekamerę w 2008 r. W 2011 r. otrzymał nominację w kategorii Serial codzienny.

Zobacz także:

Marta Wierzbicka - Joanna Jabłczyńska - Małgorzata Socha

na wspólnej

Więcej o:

na wspólnej

 • Jabłczyńska popiera atak na Martę z "Na Wspólnej"

  W serialu "Na Wspólnej" Marta Konarska (w tej roli Joanna Jabłczyńska) zdradza swojego męża Filipa. Wątek przyciągnął przed telewizory widzów, a w internecie rozgorzała dyskusja czy Marta Konarska postępuje dobrze. Na Facebooku powstała nawet społeczność "Jeb*ć Martę z " Na Wspólnej ". Internauci

 • "Na Wspólnej" - streszczenie odcinka 2478

  Maria wyrzuca Włodka z domu! Rankiem Maria budzi śpiącego w barze Włodka. Wciąż nie może uwierzyć w to, że po tylu latach wspólnego życia jej mąż chce rozwodu. Zięba jest bezwzględny ? oświadcza, że żałuje tych wszystkich lat. Maria jest zdruzgotana? W końcu zgadza się na rozwód ? ale Włodek ma

 • "Na Wspólnej" - streszczenie odcinka 2474

  , że się na to nie zgadza i rzuca dokumentami! Elżbieta szokuje Igora ? chce mieć dziecko? za wszelką cenę! Igor radzi się Kamila jak pomóc Elżbiecie, która nie potrafi pogodzić się tym, że nigdy nie urodzi dziecka. Hoffer sugeruje wspólny wyjazd Nowaka z ukochaną. Elżbieta jednak tę propozycję odrzuca ? ma inny plan

 • Wesele Na Wspólnej!

  ziemię, by siotra miała wesele jak z bajki. Niespodzianką w czasie uroczystości będą zaręczyny Marty (Joanna Jabłczyńska) i Filipa (Marcin Chochlew). Pisaliśmy już o tym, że w życiu tej pary pojawi się ktoś trzeci. A potem kolejny ślub i kolejne chrzciny i "Na Wspólnej" przebije "Modę na sukces"!

 • "Na Wspólnej". Ilona szantażuje Maksa!

  Dziś w odcinku " Na Wspólnej " o 20.15 na antenie TVN dramatyczne wydarzenia. Kama znajduje przypadkiem zaręczynowy pierścionek, który kupił dla niej Maks. Jest bardzo szczęśliwa. W ich domu niespodziewanie zjawia się Ilona. Jest wściekła, że Maks - bez uprzedzenia - chce na kilka dni wyjechać

 • "Na Wspólnej". Michał oświadcza się Kindze!

  W 2069. odcinku " Na Wspólnej " Michał przeżywa spotkanie z synem. Ignaś sądzi, że tata nie chce, żeby z mamą wrócili do domu. Brzozowski widzi, jak ciężko chłopiec zniósł rozstanie z Kingą. Decyduje się zrezygnować z kolejnego etapu "Mam Talent!". Choć Bialski ostro protestuje, Michał wycofuje

 • Zdrada w "Na Wspólnej"

  W dzisiejszym odcinku "Na Wspólnej" zobaczymy kolacyjkę, na której będzie się działo - czytamy w "Fakcie". Igor, chcąc udowodnić, że wcale mu nie zależy na Zuzie (Małgorzata Socha), zaprasza do domu, w którym mieszka też Zuza, swą nową przyjaciółkę Kati. I to będzie przyczyną niemałego zamieszania

 • "Na Wspólnej". Śmierć uwielbianego bohatera!

  Więcej o serialach przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl " Na Wspólnej " już od blisko 20 lat gości na ekranach telewizorów w polskich domach. Produkcja TVN jest jednym z najchętniej oglądanych polskich seriali, a publiczność z zainteresowaniem śledzi losy ulubionych bohaterów. Niestety, obsada

Copyright © Agora SA