Edyta Górniak

Edyta Górniak

Edyta Górniak to piosenkarka, autorka tekstów, kompozytorka. Jest uważana za jedną z największych gwiazd polskiego POP. Zarówno media, jak i fani określają ją mianem "diwy". Jest laureatką wielu prestiżowych nagród. Reprezentowała Polskę na Eurowizji (zajęła 2. miejsce, najwyższe spośród dotychczasowych polskich uczestników).

Data urodzenia: 14.11.1972 r.
Miejsce urodzenia: Ziębice
Wzrost: 1,75 m
Facebook: Facebook.com/Edyta-Górniak
Instagram: Instagram.com/edytagorniak
Związki: Dariusz Kordek, Robert Kozyra, Piotr Gembarowski, Piotr Kraśko, Dariusz Krupa (2005-2010; rozwód), Piotr Schramm (2010-2014)
Dzieci: Allan Krupa (ur. 2004 r.)

Edyta Górniak: początki kariery

Edyta Górniak swoją przygodę z muzyką rozpoczęła pod koniec lat 80. Wówczas śpiewała w zespole System B. Jej umiejętności doceniała Elżbieta Zapendowska (specjalistka od emisji głosu, krytyk muzyczny). To właśnie u niej brała lekcje śpiewu. W telewizji zadebiutowała w 1989 r. - uczestniczyła w programie "Śpiewać każdy może". Rok później Górniak zaśpiewała na koncercie "Debiuty", podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu (otrzymała wyróżnienie). Aby rozwijać karierę muzyczną, przeprowadziła się do Warszawy (przerwała wówczas edukację). W stolicy wzięła udział w przesłuchaniu do musicalu "Metro". Znalazła się w głównej obsadzie musicalu - najpierw zagrała drugoplanową rolę, a w 1992 r. wcieliła się w postać Anny (jedna z głównych ról). Tym samym, stała się jedną z gwiazd popularnego teatru.

Edyta Górniak: rozwój kariery

Przełomowym momentem w karierze Górniak był występ w Konkursie Piosenki Eurowizji w 1994 r. Zaprezentowała utwór "To nie ja!". Piosenka uplasowała się na 2. miejscu. Tak wysokiej pozycji nie osiągnął jeszcze żaden polski reprezentant. Ogromny sukces sprawił, że Górniak stała się jedną z najbardziej popularnych wokalistek. Utwór "To nie ja!" jest uważany za największy przebój w 1994 r. W tym samym roku podpisała swój pierwszy kontrakt płytowy. W 1995 r. ukazał się debiutancki album "Dotyk". Płyta pokryła się poczwórną platyną za sprzedaż ponad 400 tys. egzemplarzy. Dwa lata później wydała kolejny album "Edyta Górniak". Na płycie znalazły się także utwory anglojęzyczne. Sprzedano ponad 350 tys. egzemplarzy. Krążek trafił cieszył się dużą popularnością wśród europejskich fanów, szczególnie w krajach skandynawskich i w Szwajcarii. W 1999 r. wydała album koncertowy "Live'99". Trzeci album studyjny "Perła" ukazał się w 2002 r. W tym samym roku zaliczyła jeden z najbardziej nieudanych występów w karierze. Zaśpiewała hymn narodowy podczas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej. Dwa lata później płyta została wydana na międzynarodowy rynek, pod nazwą "Invisible".

Edyta Górniak vs paparazzi

Edyta Górniak zdecydowała się wycofać na jakiś czas z mediów. W 2004 r. była nieustannie śledzona przez paparazzi. Było to spowodowane ciążą artystki. Pod szpitalem, w którym rodziła koczował tłum fotoreporterów. W lipcu tego samego roku na swojej stronie opublikowała list do dziennikarzy. Artystka nazwała paparazzi "potworami" i "pier*** szczurami", które mają "krew na rękach". Do mediów wróciła pod koniec 2005 r. zaprezentowała nowe utwory, a w 2006 r. wzięła udział w sesji do magazynu "Playboy".

Edyta Górniak a media

Kolejny krążek artystki "E.K.G" ukazał się w 2007 r. Tym albumem osiągnęła duży sukces, otrzymała wiele wyróżnień i nagród. Rok później wydała świąteczny album. Artystka zaczęła regularnie pojawiać się w mediach. Wystąpiła w kilku programach telewizyjnych. Jako jurorka zadebiutowała w 2007 r. w programie "Jak oni Śpiewają?", a w 2008 r. wzięła udział w programie "Ranking Gwiazd". Potem Górniak uczestniczyła w "Tańcu z gwiazdami" (3. miejsce - 2010 r.), w "Bitwie na Głosy" (wystąpiła w roli trenera, w 2012 r.) i w "The Voice of Poland" (3. i 6. edycja - 2013 i 2015 r.). W 2012 r. wydała płytę "My".

Edyta Górniak: największe przeboje

Oprócz eurowizyjnego hitu "To nie ja!", Górniak ma na swoim koncie kilka przebojów m.in. "Kolorowy wiatr" (polska wersja utworu "Colors of the Wind" do filmu Disneya "Pocahontas"), "Dumka na dwa serca" (duet z Mietkiem Szcześniakiem, piosenka do filmu "Ogniem i mieczem"), "Lustro" (polska wersja piosenki "Reflection" z filmu Disneya "Mulan"), "One&One" (największy międzynarodowy przebój), "Jak najdalej", "Nie proszę o więcej" czy "To nie tak jak myślisz" (piosenka do filmu "To nie tak jak myślisz, kotku").

Edyta Górniak: ciekawostki

Edyta Górniak jest członkinią Akademii Fonograficznej ZPAV oraz Stowarzyszenia Artystów Wykonawców Utworów Muzycznych i Słowno-Muzycznych SAWP. Jest także Honorową Ambasadorką Stolicy Polskiej Piosenki Opole oraz Honorową obywatelką gminy Ziębice.

Edyta Górniak: nagrody i nominacje

Edyta Górniak jest laureatką wielu nagród muzycznych. Otrzymała aż piętnaście nominacji do Fryderyków i dwie statuetki. Pięciokrotnie była nominowana do prestiżowych Wiktorów (jedna statuetka). Ponadto otrzymała statuetkę Viva Comet Awards (oraz pięć nominacji) oraz Eska Music Awards (dwie nominacje). Ponadto otrzymała dwadzieścia innych nagród m.in. Platynową Telekamerę (za całokształt twórczości), Bursztynowego Słowika za 20-lecie pracy artystycznej czy Złotą Kaczkę. Dotychczas była nominowana do 61. nagród muzycznych.

Kampanie reklamowe

W 2011 r. została ambasadorką marki kosmetycznej Soraya. Rok później reklamowała bank ING Bank Śląski.

Zobacz także:

Allan Krupa - Kinga Rusin - Elżbieta Zapendowska

edyta górniak