TVP

TVP

TVP, czyli Telewizja Polska, to polski publiczny nadawca funkcjonujący w naszym kraju od 1952 r. Nadaje wiele kanałów telewizyjnych, w tym kilka w formacie HD: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura czy TVP Sport. Do 1990 r. TVP był jedynym nadawcą telewizyjnym w Polsce. Obecnie swoim zasięgiem obejmuje cały kraj.


Data założenia: 25.10.1952 r.
Siedziba: ul. Jana Pawła Woronicza 17, Warszawa
Oficjalna strona: tvp.pl

TVP - wczoraj

Za prekursora polskiej telewizji uważany jest Jan Szczepaniak, który w 1897 r. opatentował w Brytyjskim Urzędzie "telestroskop". Swój wkład w rozwój telewizji ma również Stefan Manczarski oraz zespół naukowców, który w 1931 r. prowadził doświadczenia w rozgłośni Radia w Katowicach. Prace nad uruchomieniem stacji telewizyjnej rozpoczęły się w Warszawie, w Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym w 1935 r. Prace badawcze nad telewizją przerwał wybuch II wojny światowej, a powrócono do nich w 1947 r. W 1952 r. w Warszawie przy ul. Ratuszowej powołano pierwszy zespół telewizyjny oraz powstało pierwsze doświadczalne studio telewizyjne. Pierwszy program został w nim wyemitowany 25 października 1952 r. o godz. 19:00 i trwał 30 minut. Przez kilka następnych lat prowadzono prace nad rozwojem telewizji. Jej prawdziwym początkiem określa się lipiec 1958 r., kiedy to powstał Zespół Programu Telewizyjnego przy Polskim Radiu. Początkowo powstało siedem ośrodków regionalnych TVP m.in. w Łodzi, Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu. W 1970 r. uruchomiono drugi program ogólnopolski, który od początku skupiał się przede wszystkim na programach kulturalnych i rozrywkowych. W 1990 r. TVP utraciła monopol na telewizję - we Wrocławiu powstała pierwsza prywatna stacja telewizyjna - PTV Echo, jednak lata 90. to także skok technologiczny i przejście z systemu nadawania SECAM na PAL. Przez kolejne lata powstawały także kanały tematyczne telewizji publicznej: TVP Sport, TVP Historia, TVP Info, TVP Seriale, TVP Rozrywka, TVP Regionalna czy kanał dla dzieci TVP ABC.

TVP - ikony stacji

Z TVP związane były wielkie osobowości telewizyjne, takie jak m.in. Jan Suzin, Krystyna Loska, Edyta Wojtczak i Bogumiła Wander.

TVP - za rządów PiS i później

Kiedy do władzy doszła partia Prawo i Sprawiedliwość, przerobiono to medium z publicznego na rządowe. Szefową "Wiadomości" została Danuta Holecka, która stała się twarzą propagandy. Po tym, jak zmieniła się władza w Polsce, pracownicy sympatyzujący z PiS albo sami odeszli, albo zostali zwolnieni. Po 2023 r. zrezygnowano z "Wiadomości" i na miejsce tego programu zwanego informacyjnym, powstało pasmo "19.30". To jednak nie koniec zmian.

TVP