TVP

TVP

TVP, czyli Telewizja Polska to polski publiczny nadawca funkcjonujący w naszym kraju od 1952 roku. Nadaje wiele kanałów telewizyjnych, w tym kilka w formacie HD: TVP1, TVP2, TVP Info, TVP Kultura czy TVP Sport. Do 1990r. TVP był jedynym nadawcą telewizyjnym w Polsce. Obecnie swoim zasięgiem TVP obejmuje cały kraj.

Branża: media
Data założenia: 25.10.1952r.
Siedziba: ul. Jana Pawła Woronicza 17, Warszawa
Prezes: Jacek Kurski
Oficjalna strona: tvp.pl

TVP - wczoraj

Za prekursora polskiej telewizji uważany jest Jan Szczepaniak, który w 1897r. opatentował w Brytyjskim Urzędzie „telestroskop”. Swój wkład w rozwój telewizji ma również Stefan Manczarski oraz zespół naukowców, który w 1931r. prowadził doświadczenia w rozgłośni Radia w Katowicach.
Prace nad uruchomieniem stacji telewizyjnej rozpoczęły się w Warszawie, w Państwowym Instytucie Telekomunikacyjnym w 1935r. Prace badawcze nad telewizją przerwał wybuch II Wojny Światowej, a powrócono do nich w 1947r.
W 1952r. w Warszawie przy ul. Ratuszowej powołano pierwszy zespół telewizyjny oraz powstało pierwsze doświadczalne studio telewizyjne. Pierwszy program został w nim wyemitowano 25.10.1952r. o godz. 19:00 i trwał 30 minut. Przez kilka następnych lat trwały prace nad rozwojem telewizji. Jej prawdziwym początkiem określa się lipiec 1958r. kiedy to powstał Zespół Programu Telewizyjnego przy Polskim Radiu. Początkowo powstało siedem ośrodków regionalnych TVP m.in. w Łodzi, Katowicach, Poznaniu i Wrocławiu.
W 1970r. uruchomiono drugi program ogólnopolski, który od początku skupiał się przede wszystkim na programach kulturalnych i rozrywkowych. W 1990r. TVP utraciła monopol na telewizję - we Wrocławiu powstała pierwsza prywatna stacja telewizyjna - PTV Echo, jednak lata 90-te to także skok technologiczny i przejście z systemu nadawania SECAM na PAL.
Przez kolejne lata powstawały także kanały tematyczne telewizji publicznej: TVP Sport, TVP Historia, TVP Info, TVP Seriale, TVP Rozrywka, TVP Regionalna czy kanał dla dzieci TVP ABC. Z TVP związane były wielkie osobowości telewizyjne: Jan Suzin, Krystyna Loska, Edyta Wojtczak i Bogumiła Wander.

TVP dzisiaj i jutro

Od 2012r. dwa podstawowe kanały TVP nadawane są w jakości High Definition (HD). Obecnie TVP prowadzi prace nad wprowadzeniem obrazu 3D. W planach ma także uruchomienie kolejnych kanałów np. kanału dokumentalnego, TVP Dokument czy kanału międzynarodowego dla Polaków, którzy mieszkają za granicą - TVP International.

TVP

Więcej o:

TVP