Klan

Klan

Klan to telenowela telewizyjna produkowana w Polsce przez Telewizję Polską. Nieprzerwanie od 1997 roku gości na ekranach telewizorów. Jest serialem obyczajowym i opowiada o życiu rodziny Lubiczów oraz ich przyjaciół. Serial "Klan" dwukrotnie zdobył Telekamerę.


Gatunek: serial obyczajowy
Pierwsza emisja: 22 września 1997
Liczba sezonów: 19 (do marca 2016)
Telewizja: TVP1
Liczba odcinków: ok. 3000 (do marca 2016)

Klan: opis serialu

Serial "Klan" to pierwsza polska telenowela. Jest obrazem opowiadającym o codziennym życiu zwykłych ludzi i o sytuacjach, które mogą spotkać każdego widza. Pokazuje codzienność, choć często łagodząc niewygodne cechy charakteru bohaterów. "Klan" jest jednym z głównych narzędzi misyjnych Telewizji Polskiej: porusza problemy społeczne (niepełnosprawność, choroba Alzhaimera, zakażenie HIV, zespół Downa), stara się tłumaczyć nowe zjawiska popkulturowe, ukazuje idealny model rodziny: pełnej ciepła i miłości.
Głównymi bohaterami "Klanu" jest rodzina Lubiczów. Najstarszymi z rodu byli Maria Lubicz (właścicielka apteki) i Władysław (emerytowany kurator sądowy). Wychowali pięcioro dzieci. Są to: Elżbieta Chojnicka (ma męża Jerzego i dwoje dzieci: Beatę i Michała), Paweł Lubicz (chirurg, miał żonę Krystynę, która zmarła i dwie córki: Agnieszkę i Aleksandrę oraz syna Pawełka), Monika (właścicielka restauracji, mama Daniela), zmarły Ryszard (jego żona Grażyna pracuje jako pielęgniarka), Dorota (zakonnica).

"Klan" - Obsada i twórcy

W serialu Klan duże role zagrali lub grają nadal: Tomasz Stockinger (Paweł Lubicz), Agnieszka Kotulanka (Krystyna Lubicz), Piotr Cyrwus (Ryszard Lubicz), Andrzej Grabarczyk (Jerzy Lubicz), Izabela Trojanowska (Monika Ross-Nawrot), Paulina Holtz (Agnieszka Lubicz), Jan Wieczorkowski (Michał Chojnicki), Agnieszka Kaczorowska (Bożenka Lubicz).
Serial kręcony jest w Warszawie. Do jego powstania przyczyniła się wygrana w konkursie audiotele, polegającym na emisji trzech odcinków czterech propozycji seriali do zrealizowania. Widzowie wówczas zdecydowali, że chcą nadal na ekranie oglądać losy rodziny Lubiczów. Autorem scenariusza jest m.in. Ryszard Warecki. Reżyserowie zmieniali się wielokrotnie przez lata emisji. Tytułową muzykę do serialu stworzył Ryszard Rynkowski i jest nią "Życie jest nowelą".

Zobacz także:

M jak miłość - Na wspólnej - Barwy szczęścia

klan

Więcej o:

klan