Klan

Klan

Klan to telenowela telewizyjna produkowana w Polsce przez Telewizję Polską. Nieprzerwanie od 1997 roku gości na ekranach telewizorów. Jest serialem obyczajowym i opowiada o życiu rodziny Lubiczów oraz ich przyjaciół. Serial "Klan" dwukrotnie zdobył Telekamerę.


Gatunek: serial obyczajowy
Pierwsza emisja: 22 września 1997
Liczba sezonów: 19 (do marca 2016)
Telewizja: TVP1
Liczba odcinków: ok. 3000 (do marca 2016)

Klan: opis serialu

Serial "Klan" to pierwsza polska telenowela. Jest obrazem opowiadającym o codziennym życiu zwykłych ludzi i o sytuacjach, które mogą spotkać każdego widza. Pokazuje codzienność, choć często łagodząc niewygodne cechy charakteru bohaterów. "Klan" jest jednym z głównych narzędzi misyjnych Telewizji Polskiej: porusza problemy społeczne (niepełnosprawność, choroba Alzhaimera, zakażenie HIV, zespół Downa), stara się tłumaczyć nowe zjawiska popkulturowe, ukazuje idealny model rodziny: pełnej ciepła i miłości.
Głównymi bohaterami "Klanu" jest rodzina Lubiczów. Najstarszymi z rodu byli Maria Lubicz (właścicielka apteki) i Władysław (emerytowany kurator sądowy). Wychowali pięcioro dzieci. Są to: Elżbieta Chojnicka (ma męża Jerzego i dwoje dzieci: Beatę i Michała), Paweł Lubicz (chirurg, miał żonę Krystynę, która zmarła i dwie córki: Agnieszkę i Aleksandrę oraz syna Pawełka), Monika (właścicielka restauracji, mama Daniela), zmarły Ryszard (jego żona Grażyna pracuje jako pielęgniarka), Dorota (zakonnica).

"Klan" - Obsada i twórcy

W serialu Klan duże role zagrali lub grają nadal: Tomasz Stockinger (Paweł Lubicz), Agnieszka Kotulanka (Krystyna Lubicz), Piotr Cyrwus (Ryszard Lubicz), Andrzej Grabarczyk (Jerzy Lubicz), Izabela Trojanowska (Monika Ross-Nawrot), Paulina Holtz (Agnieszka Lubicz), Jan Wieczorkowski (Michał Chojnicki), Agnieszka Kaczorowska (Bożenka Lubicz).
Serial kręcony jest w Warszawie. Do jego powstania przyczyniła się wygrana w konkursie audiotele, polegającym na emisji trzech odcinków czterech propozycji seriali do zrealizowania. Widzowie wówczas zdecydowali, że chcą nadal na ekranie oglądać losy rodziny Lubiczów. Autorem scenariusza jest m.in. Ryszard Warecki. Reżyserowie zmieniali się wielokrotnie przez lata emisji. Tytułową muzykę do serialu stworzył Ryszard Rynkowski i jest nią "Życie jest nowelą".

Zobacz także:

M jak miłość - Na wspólnej - Barwy szczęścia

klan

Więcej o:

klan

Wypowiedzi na forum o:

klan

 • absurdy w klanie

  niestety zauwazylem ze w klanie mamy do czynienia z pewnymi nachalnymi uproszczeniami. mam na mysli to ze osoby ktore reprezentuja jakas branze sa jedynymi w milionowym miescie. jesli bohaterowie chca wziac kredyt w banku---ida do tego gdzie jest borecki... jesli bohaterowie chca cos zjesc ---jest

 • Elka kto zalozyl Ku Klux Klan? :-)

  Jedno pytanie Elka, kto zalozyl Ku Klux Klan? Kto wspieral Ku Klux Klan, czy nie pani Hillary? Elka brakiem wiedzy swicisz, piszesz co ci slina na jezyk przyniesie bez sprawdzenia faktow. :-) -- Interesujace Info.

 • Re: absurdy w klanie

  bo to KLAN -- Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza. Tradycja naszych dziejów jest warownym murem, to jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza... To jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to

 • Klan zdjęli i co teraz?

  Nosz k.. zdjęli " Klan" z anteny a to normalnie mój ukochany serial, z niczego nigdy nie miałam takiej beki jak z tej produkcji. Przesłodka Elżunia Chojnicka, kopnięte siostry Lubicz zyjące w czworokącie z mężami, chory psychicznie Daniel, drewniane właścicielki restauracji Monia I Gabriela,

 • Klan króluje

  Klan, Klan, Klan. Wpis za wpisem. Zastanawiam się, co Wy widzicie w tym serialu. Ze też Wam się nie przejadł. Przeciwnie, tyle emocji budzi.

 • Klan - scenariusz

  Kto pisze scenariusz w Klanie? Czyżby sam Maciuś Ryśkowy zabrał się za pisanie scenariusza w Klanie?

 • Klan odcinek 3205

  Kochani - w zwiazku z tym ze w piatek odbywaley sie skoki narciarskie nie bylo Klanu - a ze odcinek ewidentnie nawiazywal do weekendu - nie zostal wyemitowany wcale - dzis (poniedzialek) wyemitowano od razu odcinek 3206. Odcinek 3205 - do obejrzenia na VOD -

 • KONIEC "Klanu" !!

  Nie wiem czy już wiecie, ale ponoć ten sezon klanu jest sezonem OSTATNIM. W 2010 roku ma być definitywne zakończenie emisji serialu "Klan" Więcej informacji na przykład tutaj: Zresztą jak się w wyszukiwarkę wpisze, hasło: koniec klanu, to dużo pojawia się aktualnych informacji na ten temat.

 • Emisja Klanu

  Od listopada ma być klan od poniedziałku do piątku.

 • Klan.

  Trafiłem na taki zespól,,,dość ciekawie grają.Czy ktoś z was o nich słyszał? Ja nigdy nie słyszałem. Klan - polski zespół muzyczny założony w 1969 w Warszawie, jedna z pierwszych polskich grup, którym udało się zerwać z domowym bigbitem i muzyką nawiązać do czołowych osiągnięć rocka progresywnego.