Sekrety rodziny Filipa. Żadnej z jego sióstr nie zaproszono na królewski ślub

Królewskie życie księcia Filipa naznaczone było wieloma kontrowersjami. Swego czasu było głośno o jego romansach, jednak mimo trudności, małżeństwo z Elżbietą II przetrwało aż do śmierci księcia. Zanim do niego doszło, atmosfera wokół Filipa nie była najlepsza, nie tylko ze względu na jego iście kawalerski styl życia, ale też przez wybory życiowe jego sióstr.

Książę Filip był najmłodszym z piątki dzieci księcia Grecji i Danii Andrzeja oraz księżnej Alicji Battenberg. Pomiędzy nim a najstarszą siostrą było aż 16 lat różnicy. Chronologicznie rodzeństwo "składało się" z księżniczki Małgorzaty (ur. 1905, zm. 1981), księżniczki Teodory (ur. 1906, zm. 1969), księżniczki Cecylii (ur. 1911, zm. 1937) i księżniczki Zofii (ur. 1914, zm. 2001). Kiedy przyszły mąż Elżbiety drugiej miał 18 lat, rodzina musiała opuścić rodzinną Grecję i rozpoczęła tułaczkę po Europie. 

Filip, zmuszony po ślubie do zakończenia kariery, całe życie tęsknił za marynarką wojennąOpuszczony przez rodziców, w chwili zaręczyn miał na koncie 6 funtów. Filip nie miał łatwego życia

Dwie najstarsze siostry - z dystansem do nazistów

Najstarsza z sióstr, czyli księżniczka Małgorzata (tak ma na imię również młodsza siostra królowej Elżbiety) wyszła za mąż za księcia Gottfrieda z Hohenlohe-Langenburg, który był jej kuzynem, trzeciego stopnia. Mieli sześcioro dzieci. Książę Filip utrzymywał z nią stały kontakt aż do jej śmierci w 1981 rok. Mąż księżniczki początkowo wspierał nazistów, jednak ostatecznie obrał przeciwny kierunek i sprzeciwił się rządom Hitlera.

Księżniczka Teodora z kolei była jedyną z sióstr, które nie wyszły za nazistę. Jej mężem został margrabia Badenii Bertold, z którym miała trójkę dzieci. Teodora zmarła w 1969 roku, na kilka tygodni przed swoją marką księżną Anną Battenberg.

Tragiczna śmierć i dwa śluby

Tragicznie zakończyły się losy ulubionej siostry księcia Filipa Cecylii. W 1937 roku w wieku 16 lat zmarła w katastrofie lotniczej w Belgii. Oprócz niej, śmierć poniósł jej mąż, wielki książę Jerzy Donatus z Hesji i Renu, jej dwaj synowie oraz teściowa. Podczas badania ciał okazało się, że Cecylia była w ciąży, a na skutek stresu związanego z wypadkiem doszło do przedwczesnego porodu. Inna wersja tej historii mówi, że to właśnie ze względu na przedwczesny poród doszło do podjecia prób lądowania przed czasem. Cecylia i jej mąż byli członkami parti nazistowskiej. 

Cecylia - księżna Grecji i DaniiCecylia - księżna Grecji i Danii Wikimedia Commons / Domena publiczna

Najmłodsza z sióstr księcia Filipa Zofia po raz pierwszy wyszła za mąż w wieku 16 lat za dyrektora w Ministerstwie Lotnictwa Rzeszy, posiadającego stopień Oberführera SS Christopha Heskiego. Para miała pięcioro dzieci. W 1946 roku wyszła z kolei za księcia Jerzego Williama z Hanoweru (również mającego powiązania z nazistami) i urodziła mu troje kolejnych dzieci. Zofia była chyba najbardziej związana z nazistowskimi dygnitarzami. Wraz z pierwszym mężem obracała się w kręgach najwyższych urzędników i bliskich Hitlera. Nieprzypadkowe więc wydaje się nadanie jej najstarszemu synowi imion Karol Adolf

Zobacz wideo Wiecie?

Filip "Hun" na królewskim dworze

Kiedy Filipa (zgodnie z intencją wuja) zaczęto traktować poważnie jako kandydata do ręki Elżbiety, wiadomo było, że jego rodzina będzie słabym punktem tej kandydatury. Choć korzenie miał arystokratyczne, to związki jego sióstr z nazistami, szczególnie w okresie wojennym i powojennym, sympatii Brytyjczyków budzić nie mogły. Siostry zmieniły nazwiska na niemieckie, sam Filip w czasach szkolnych mieszkał w Niemczech, nie szczędzono mu więc kąśliwych uwag. Przylgnęły do niego przezwiska "Hun" (sama królowa matka zwykła go tak nazywać) oraz "Szwab". I o ile monarchia zaakceptowała samego księcia, o tyle dla jego rodziny (szczególnie sióstr) miejsca na królewskim dworze, a nawet na królewskim ślubie, nie było.

 

Dobrze miał się jedynie Louis Mountbatten, który był szarą eminencją, głównym aranżującym związek Filipa i Elżbiety i jego duchowym ojcem. Dopiero kiedy opadł powojenny kurz i wrogość do całego państwa Niemieckiego zmalała, najmłodsza z sióstr Filipa zaczęła pojawiać się na dworze. Ich bliskie kontakty utrzymywały się aż do jej śmierci w 2001 r. Często pojawiała się na królewskich wydarzeniach, co niespecjalnie podobało się poddanym brytyjskiej monarchii. 

Zofia - księżna Grecji i DaniiZofia - księżna Grecji i Danii Wikimedia Commons / Domena Publiczna

Po lewej książę Filip podczas wizyty w Brisbane w Australii, 1954 r. Po prawej Osla Benning, w której Filip był zakochany jeszcze przed ślubem z Elżbieta (fot. Queensland Newspapers Pty Ltd / Wikimedia.org / Domena publiczna / Wikimedia.org / Fair use)To ją wybrałby książę Filip, gdyby nie królowa Elżbieta II. Kim była Osla Benning?

Samemu Filipowi nie przypisywano sympatii do nazistowskich Niemiec, wszak był członkiem brytyjskiej marynarki wojennej i walczył po przeciwnej stronie. 

Co ciekawe, nazistowskie sympatie zarzucano też Edwardowi VIII, który abdykował po niecałym roku panowania. Edward miał darzyć nazistów dużą sympatią i utrzymywać z nimi dobre kontakty. Jemu samemu i jego żonie zarzucano nawet przekazywanie nazistom tajnych informacji. Książe po wojnie pisał w swojej książce: 

Führer uderzył mnie swoją niecodzienną osobowością, swoją teatralną postawą i narzucającą się prezencją

Zobacz też: Była gwiazdą "07 zgłoś się", ludzie prosili ją o załatwienie telewizora. Czym zajmuje się teraz sierż. Olszańska?

Więcej o: