Królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II

Królowa Elżbieta II to królowa Wielkiej Brytanii, przedstawicielka rodu Windsorów, panująca od 1952 roku, najdłużej panujący monarcha Wielkiej Brytanii w całej historii. Matka księcia Walii Karola, babcia księcia Williama i księcia Harry'ego. Przez lata swojego władania zjednała sobie serca Brytyjczyków, którzy uznali, że chcieliby, by rządziła aż do śmierci.

Data urodzenia: 21 kwietnia 1926 r.
Miejsce urodzenia: Londyn
Dynastia: Windsorowie
Imiona: Elizabeth Alexandra Mary
Pełny tytuł: "Z Bożej łaski, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej oraz innych Jej Posiadłości i Terytoriów królowa, Głowa Wspólnoty, Obrończyni Wiary"
Okres panowania: od 6 lutego 1952 r.
Rodzina: mąż książę Edynburga Filip Mountbatten, syn książę Walii Karol, syn książę Yorku Andrzej, syn hrabia Wessex Edward, córka księżniczka angielska Anna

Królowa Elżbieta II: życiorys

Królowa Elżbieta przyszła na świat 21 kwietnia 1926 roku w Londynie jako córka księcia Yorku Alberta (przy ukoronowaniu przyjął imię Jerzy VI) i Elżbiety Bowes-Lyon. Dorastała na Piccadilly Road 145 z młodszą siostrą i rodziną Yorków. Wychowywana była przez nianię i pokojówkę królowej.
Od najmłodszych lat Elżbieta była wyniosłym dzieckiem, żądającym od otoczenia należytego jej szacunku, bardzo świadomym swojej rangi i statusu społecznego. Za naukę małej Elżbiety odpowiedzialna była Marion Crawford. Największą wagę kładziono na historię, geografię i naukę Biblii.
Podczas wybuchu II. wojny światowej przebywała na zamku Windsor w Berkshire. W 1945 roku wstąpiła do kobiecej służby wojskowej, gdzie najpierw zdobyła tytuł porucznika, następnie kapitana.
W 1939 roku Elżbieta poznała swojego kuzyna, młodego oficera Filipa. Rodzice przyszłej królowej nie byli zachwyceniu tą znajomością poprzez powiązania mężczyzny i jego rodziny z nazistowskim reżimem. W czerwcu 1947 roku młodzi zaręczyli się i w listopadzie tego samego roku wzięli ślub w Opactwie Westminsterskim. Była wówczas Księżną Edynburga, więc jej wybranek otrzymał tytuł Księcia Edynburga. Para doczekała się czworo dzieci: Księcia Walii Karola (ur. 1948 r.), Księżniczki Królewskiej Anny (ur. 1950 r.), Księcia Yorku Andrzeja (ur. 1960 r.), Hrabiego Wessex Edwarda (ur. 1964 r.).

Królowa Elżbieta II: objęcie tronu i panowanie

Król Jerzy VI chorował na raka gardła, więc jego córka zaczęła przejmować jego obowiązki, by odciążyć monarchę. Udała się w długą zagraniczną podróż, a gdy przebywała w Kenii dowiedziała się, że jej ojciec zmarł. Był to dzień 6 lutego 1952 roku. Królową została ogłoszona dzień później, przybierając imię "Elżbieta II".
Dnia 2 czerwca 1953 roku odbyła się uroczysta koronacja Elżbiety II. Od tamtej pory królowa sporo podróżowała po świecie. Podczas jej panowania Wspólnota Narodów, którą tworzyła Wielka Brytania i kraje, które niegdyś kolonizowała, rozpadała się, ale dziś nadal aż 21 krajów oficjalnie uznaje Elżbietę II za królową swego państwa.

Królowa Elżbieta II: obowiązki

Królowa Elżbieta II jest najwyższym zwierzchnikiem Kościoła Anglikańskiego oraz protektorem Szkockiego Kościoła Prezbiteriańskiego. W związku z tym uczestniczyła między innymi w Generalnych Zgromadzeniach Kościoła Szkocji. Spotyka się z przedstawicielami innych religii.
Królowa nie bierze bezpośrednio udziału w polityce swojego państwa. Nie może również wygłaszać swoich poglądów politycznych, pozostając dla swoich poddanych jak najbardziej bezstronną. Swoim ministrom może jedynie udzielać rad, sugerować pewne rozwiązania, jednak jej słowo nie jest wiążące. Pełni funkcję reprezentatywną, podejmując ważnych gości z zagranicy, przyjmując dyplomatów.

Królowa Elżbieta II: ciekawostki

Królowa Elżbieta II znana jest z nienagannego stylu, który dopełniają wszelkiej maści kapelusze. Jest miłośniczką zwierząt, szczególnie psów rasy corgi, które posiada. Posiada kilka stadnin. Jej kwietniowe urodziny świętowane są na początku czerwca, kiedy w Londynie odbywają się huczne przedsięwzięcia kulturalne, koncerty, pokazy. Królowa Elżbieta II cieszy się ogromną sympatią swoich poddanych, co ci okazują jej za każdym razem, gdy tylko mają ku temu okazję. Nadała tytuły szlacheckie takim osobistościom, jak m.in.: Elthon John, Paul McCartney, Alex Ferguson, Anthony Hopkins, Rod Stewart.

Zobacz także:

Książę Karol - Książę Filip - Książę William

królowa elżbieta ii

Więcej o:

królowa elżbieta ii

 • Królowa Elżbieta jest w szpitalu! Co się stało?

  W niedzielę Pałac Buckingham przekazał mediom smutną wiadomość. Królowa Elżbieta trafiła do szpitala z objawami zapalenia żołądka i jelit - poinformował rzecznik prasowy Rodziny Królewskiej. Wszystkie zobowiązania na nadchodzący tydzień, w tym podróż do Włoch, które znalazły się w terminarzu

 • Królowa Elżbieta jest w szpitalu! Co się stało?

  W niedzielę Pałac Buckingham przekazał mediom smutną wiadomość. Królowa Elżbieta trafiła do szpitala z objawami zapalenia żołądka i jelit - poinformował rzecznik prasowy Rodziny Królewskiej. Wszystkie zobowiązania na nadchodzący tydzień, w tym podróż do Włoch, które znalazły się w terminarzu

 • Podano, kiedy odbędzie się pogrzeb królowej Elżbiety II!

  Na oficjalnej stronie internetowej brytyjskiej rodziny królewskiej pojawiło się oświadczenie na temat pogrzebu królowej Elżbiety II. Okazuje się, że pożegnanie monarchini odbędzie się później, niż zakładano. Podano także szczegóły jej ostatniej drogi. Znana jest oficjalna data pogrzebu królowej

 • Tak wygląda grób królowej Elżbiety II. Niezwykle skromny

  Królowa Elżbieta II  zmarła 8 września 2022 w Windsorze. Uroczystości pogrzebowe trwały wiele dni. Sama ceremonia, podczas której została pochowana, odbyła się dopiero 19 września. Ciało monarchini spoczęło w Kaplicy Pamięci Jerzego VI. Królowa została pochowana obok ukochanego męża - księcia

 • Wiadomo, w jakim stanie jest królowa Elżbieta II

  Więcej ciekawostek na temat brytyjskiej rodziny królewskiej znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl. Królowa Elżbieta II zakaziła się COVID-19. Wielu poddanych poważnie martwiło się o zdrowie monarchini, która jest już w podeszłym wieku. Wygląda jednak na to, że najdłużej panująca królowa w

 • Zamieszanie nad trumną królowej Elżbiety II. Interweniowali strażnicy

  Pogrzeb królowej Elżbiety II zaplanowano na poniedziałek 19 września. Zanim jednak do niego dojdzie, każdego dnia odbywają się szczegółowo zaplanowane uroczystości. Najpierw trumna z jej ciałem musiała przebyć niemal 800 km z kilkoma przystankami, aby poddani mogli pożegnać monarchinię i oddać

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.