To ją wybrałby książę Filip, gdyby nie królowa Elżbieta II. Kim była Osla Benning?

Zanim książę Filip zaręczył się z przyszłą królową Elżbietą II, w głowie dosyć mocno zawróciła mu pewna Kanadyjka - Osla Benning.
Książe Filip zmarł 9 kwietnia w wieku 99 lat. Książe Filip był mężem brytyjskiej  królowej Elżbiety od 20 listopada 1947 roku. W dniu ślubu został mianowany księciem Edynburga, hrabią Marioneth, a także baronem Greenwich. Książe Filip zmarł 9 kwietnia w wieku 99 lat. Książe Filip był mężem brytyjskiej królowej Elżbiety od 20 listopada 1947 roku. W dniu ślubu został mianowany księciem Edynburga, hrabią Marioneth, a także baronem Greenwich. Źródło: AP Photo/File

Małżeństwo królowej Elżbiety i księcia Filipa

Królowa Elżbieta II i książę Filip byli małżeństwem od 1947 roku. Od tamtego czasu pokonali niejeden kryzys, spowodowany w dużej mierze przez liczne romanse męża królowej. Wielu biografów rodziny królewskiej twierdzi jednak, że o ile monarchini darzyła księcia Edynburga szczerą miłością, to dla niego związek z Elżbietą II był przede wszystkim chłodną kalkulacją - tak to przynajmniej przedstawiają.

książe Filip książe Filip East News

Pierwsza miłość księcia Filipa

Pierwszą wybranką serca księcia Filipa była Kanadyjka Margaret Osla Benning. Para poznała się w latach 30. XX wieku w fabryce samolotów Hawker-Siddeley w miasteczku Slough - miejscu pracy Osly. Obydwoje mieli zapałać do siebie sympatią do tego stopnia, że wedle niektórych biografów Filip myślał nawet o oświadczynach. Ich znajomość początkowo aprobował wuj Filipa, lord Mountbatten. Początkowo, bo do momentu, w którym na horyzoncie pojawiła się - wtedy jeszcze księżniczka - Elżbieta. Stało się to w momencie, kiedy według wiedzy Osly studiujący w akademii morskiej Filip wypłynął na morze...

Królowa Elżbieta II i książę Filip w 2017 r. Królowa Elżbieta II i książę Filip w 2017 r. Fiona Hanson / AP / AP

Relacja Filipa i Elżbiety

Książę Filip i królowa Elżbieta II poznali się podczas przyjęcia w Royal Naval College w Dartmouth. Choć 18-letni wówczas Filip od razu wpadł w oko Elżbiecie, ten nie zwracał na nią szczególnej uwagi. Mimo tego za zachętą swojego wuja - który stwierdził, że związek z księżniczką Elżbietą będzie bardziej opłacalny - rozpoczął romantyczną korespondencję z Elżbietą, co tydzień wysyłając do niej listy. 

Książę Filip Książę Filip fot. ONS

Osla Benning i książę Filip

W tym samym czasie niczego nieświadoma Osla Benning przez kilka miesięcy czekała na powrót Filipa. Niestety, bezskutecznie. Ich kontakt słabł z miesiąca na miesiąc, aż do momentu, w którym Filip postanowił ożenić się z Elżbietą. Choć relacja Osly i Filipa nigdy nie weszła na poważne tory, po latach jedyna córka Benning, Janie, przyznała, że to właśnie książę Filip był pierwszą miłością jej matki:

Wiem, że to on był jej pierwszą miłością. Nie mówiła mi o nim przez lata. Powiedziała tylko: Zakochałam się w oficerze marynarki.
Wielka Brytania. Książe Filip w szpitalu, zostanie tam na dłużej. Z kolei Książę Harry poddał się izolacji w USA, jest gotowy do powrotu Wielka Brytania. Książe Filip w szpitalu, zostanie tam na dłużej. Z kolei Książę Harry poddał się izolacji w USA, jest gotowy do powrotu Fot. Alastair Grant / AP Photo

Osla Benning - śmierć

Osla Benning zmarła w 1974 roku na nowotwór piersi, mając zaledwie 53 lata.