Justyna Kowalczyk

Justyna Kowalczyk

Justyna Kowalczyk to biegaczka narciarska. Wielokrotna medalistka Zimowych Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Pucharu Świata w biegach narciarskich. Absolwentka AWF w Katowicach (tytuł magistra) i Krakowie (tytuł doktora). Jest jedyną biegaczką, która cztery razy z rzędu zwyciężyła w Tour de Ski.

Data urodzenia: 19.01.1983 r.
Miejsce urodzenia: Limanowa
Wzrost: 1,74 cm
Facebook: Facebook.com/kibicujjustynie
Instagram: Instagram.com/justyna.kowalczyk1

Justyna Kowalczyk: kariera w sporcie

Justyna Kowalczyk zadebiutowała w 2001 r., w konkursie we włoskiej miejscowości Cogne. Wówczas zajęła 64. miejsce (sprint w stylu dowolnym na dystansie 1,5 km). W 2005 r., kiedy pobiła dotychczasowe wyniki polskich biegaczek na Mistrzostwach Świata. W MŚ w Oberstdorfie zajęła 4. miejsce na 30 km stylem klasycznym. Niestety, wkrótce potem została zdyskwalifikowana. Nie przeszła kontroli antydopingowej (Kowalczyk w trakcie zawodów walczyła z kontuzją, leki, które zażywała zawierały deksametazon - wówczas uznawany za substancję niedozwoloną). Ostatecznie do zawodów powróciła w 2005 r. (zakaz startów obowiązywał sześć miesięcy, zamiast dwóch lat). Pierwszy medal olimpijski zdobyła w Turynie (brąz). Z kolei w sezonie 2006/07 pierwszy raz wygrała zawody Pucharu Świata (jako pierwsza Polka w historii). W 2009 r. zdobyła dwa złote medale Mistrzostw Świata, a rok później - pierwszy złoty medal Igrzysk Olimpijskich w Vancouver (zdobyła także srebrny i brązowy medal). W Igrzyskach w Soczi zdobyła jeden złoty medal. Zdobyła cztery kryształowe kule Pucharu Świata (2008/09, 2009/10, 2010/11, 2012/13).

Justyna Kowalczyk: nagrody, odznaczenia

Kowalczyk pięciokrotnie zwyciężyła w Plebiscycie "Przeglądu Sportowego" (jako jedyny sportowiec w historii plebiscytu). Otrzymała także pięć Wiktorów w kategorii "najlepszy sportowiec" (2009, 2010, 2011, 2012), tytuł Człowieka Roku Wprost (2010), tytuł Kobiety Roku w plebiscycie magazynu "Twój Styl", statuetkę VIVA! Najpiękniejsi w kategorii "najpiękniejsza Polka". Została uhonorowana odznaczeniami państwowymi: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2009 r.) oraz Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski (2010 r.)

Justyna Kowalczyk: kontrakty reklamowe

W 2010 r. wystąpiła w kampanii Polbanku (obecnie Raiffeisen Polbank). Współpracę zakończyła w 2015 r. W 2010 r. promowała także markę samochodów Mercedes (razem z Michałem Żebrowskim).

Justyna Kowalczyk: życie prywatne

W 2014 r. Kowalczyk zdobyła się na szczere wyznanie nt. swojego życia prywatnego. W 2013 r. sportsmenka była w ciąży. Niestety, poroniła na obozie treningowym. W tym samym czasie media donosiły, że ojcem dziecka był żonaty dziennikarz sportowy. Tworzyli parę kilka lat, a informacje o romansie wyszły na jaw, gdy powiedziała o stracie dziecka. Ostatnio media donosiły o nowym związku Kowalczyk z innym biegaczem narciarskim - Maciejem Kreczmerem.

Justyna Kowalczyk: depresja

W 2014 r. w wywiadzie ze Sport.pl przyznała, że cierpi na depresję. Leczyła się farmakologicznie, jednakże nie przyniosło to oczekiwanych rezultatów. Kowalczyk zasięgnęła pomocy specjalistów i poszła na terapię.

Zobacz także:

Adam Małysz - Piotr Żyła - Zbigniew Bródka

Justyna Kowalczyk

Więcej o:

Justyna Kowalczyk