To tutaj spocznie Jan Nowicki. Miejsce pochówku wybrał sam. Wybudował też grobowiec

Wybitny aktor Jan Nowicki zmarł w wieku 83 lat. Już przed śmiercią zadbał o miejsce pochówku. Wiadomo, gdzie spocznie.

Jan Nowicki zmarł w nocy z 6 na 7 grudnia 2022 roku. Jego śmierć jako pierwszy potwierdził w rozmowie z serwisem wloclawek.naszemiasto.pl radny gminy Kowal. Na ten moment nie podano przyczyny zgonu aktora, jednak zmagał się on z wieloma problemami zdrowotnymi. Jeszcze 3 grudnia pojawił się publicznie, na uroczystościach z okazji 120-lecia Orkiestry Dętej Straży w Kowalu, swojej rodzinnej miejscowości. To właśnie tam spocznie aktor, w rodzinnym grobowcu.

Zobacz wideo Oliwia Bieniuk o śmierci mamy. Przeżywała ją na oczach całej Polski

Jan Nowicki już przed śmiercią wybrał miejsce pochówku

Jan Nowicki wiele lat mieszkał w Krakowie, jednak nie chciał zostać tam pochowany. Nie spocznie także na warszawskich Powązkach, gdzie znajdują się groby polskich artystów. Aktor już w 2014 roku wykupił miejsce na cmentarzu w Kowalu. W rozmowie z "Super Expressem" ujawnił, że wybudował nagrobek dla całej rodziny. Widnieje na nim napis:

Żyć możesz wszędzie, umieraj, gdzie dom.

Nowicki chciał wiedzieć, gdzie zostanie pochowany.

Człowiek powinien wiedzieć, gdzie będzie miejsce jego wiecznego spoczynku. I ja wiem. To wiele porządkuje w głowie. Uspokaja.

Aktor otwarcie mówił o tym, że myśli o śmierci. Chciał uporządkować swoje sprawy.

Powoli trzeba się zbierać z tego świata, mając jednak na uwadze to, co powinien w tej sytuacji zrobić każdy mężczyzna - posprzątać po sobie. Trzeba coś zrobić z książkami, pomyśleć, komu który obraz dać, żeby trafił we właściwe ręce - mówił.

Jan Nowicki ukończył studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Zagrał niemal 200 ról. Do najpopularniejszych należą jego kreacje w "Magnacie", "Sztosie", "Panu Wołodyjowskim" czy "Sanatorium pod Klepsydrą". Kilka lat temu zadecydował o zakończeniu aktorskiej kariery i zaczął rozwijać się jako pisarz.

Zobacz też: Jan Nowicki matkę swojego dziecka poznał na basenie. "Chciał żyć bez zobowiązań"

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.