Książę Harry

Książę Harry

Książę Harry jest brytyjskim członkiem rodziny królewskiej. Jest szósty w kolejce do objęcia tronu Wielkiej Brytanii. Angażuje się w działalność charytatywną i pomoc potrzebującym. W przeszłości wywołał kilka skandali związanych między innymi z zażywaniem przez niego narkotyków.

Imię i nazwisko: Henryk Karol Albert Dawid
Data urodzenia: 15 września 1984
Miejsce urodzenia: Londyn
Dynastia: Windsorowie
Rodzice: księżna Walii Diana, książę Walii Karol
Instagram: @princeharry_w

Życiorys księcia Harry'ego

Książę Harry jest synem księcia Walii Karola i Diany Spencer. Księżna Diana zmarła gdy książę Henryk miał zaledwie 13 lat. Zginęła w wypadku samochodowym. W 2003 roku książę Harry skończył edukację w Eton College. Po tym książę zrobił sobie przerwę w nauce, w czasie której zatrudnił się na farmie w Australii oraz zaangażował się w pomoc w budowaniu drogi i ośrodka zdrowia w Lesotho. Poza tym pracował tam w sierocińcu. W 2006 roku Henryk znów pojechał do Lesotho aby otworzyć sierociniec mający na celu pomoc dzieciom zakażonym HIV. Wraz z księciem Seeiso założył fundację Sentable: Książęca Fundacja dla Lesotho, która opiekuje się sierocińcem. W ramach działalności charytatywnej książę brał udział w pomaganiu ofiarom tsunami w Azji. W maju 2008 roku rozpoczął edukację w Royal Military Academy. 16 kwietnia 2011 roku książę Harry został kapitanem Korpusu Lotniczego Wielkiej Brytanii.

Kontowersje

Na początku 2002 roku książę Harry został wysłany przez swojego ojca Karola na leczenie uzależnień do kliniki w Londynie. Powodem były plotki na temat tego, że książę palił marihuanę. W sprawie kontaktu Harrego z narkotykami zostało wszczęte śledztwo jednak nie przedstawiono mu żadnych zarzutów. Dwa lata później wybuchła kolejna afera z udziałem dziedzica tronu. Książę gdy wychodził z Piccadilly Club wdał się w dyskusję i bójkę z fotoreporterem. Za tą sytuację książę oficjalnie przeprosił ojca. Jednak największy nietakt książę popełnił na balu przebierańców 8 stycznia 2005 roku. Książę pojawił się na balu w mundurze żołnierza niemieckiego Afrika Korps co obraziło weteranów wojennych.

Książę Harry: życie prywatne

Książę Harry łączony był z wieloma kobietami. Jednak najpoważniejszy swój związek przed małżeństwem stworzył z Chelsy Davy, córką biznesmena z Zimbabwe. Chelsy i książę Harry spotykali się jako oficjalna para, dziewczyna pojawiała się również na oficjalnych wyjściach. Ich związek trwał pięć lat, zakończył się w 2009 roku.

Książę Harry trzy lata później, w 2012 roku, poznał swoją kolejną partnerkę. Była to Cressida Bonas. Związek pary przetrwał zaledwie dwa lata.

Kolejne dwa lata później książę Harry poznał Meghan Markle - amerykańską aktorkę. Początkowo para spotykała się w tajemnicy i dopiero jesienią 2016 roku pałac Kensington potwierdził, że Harry i Meghan są ze sobą. Książę Harry i Meghan Markle zaręczyli się jesienią 2017 roku. Książę Harry poślubił Meghan Markle 19 maja 2018 roku. Pół roku później para ogłosiła, że spodziewa się swojego pierwszego dziecka.

Książę Harry i Meghan Markle 6 maja 2019 roku powitali na świecie swojego syna. Otrzymał on na imię Archie.

Książę Harry: "Megxit"

Książę Harry 8 stycznia 2020 roku razem ze swoją żoną księżną Meghan wydali oświadczenie, że rezygnują z roli wysokich rangą członków rodziny królewskiej. Para zapowiedziała, że chciałaby być niezależna finansowo i dzielić swój czas między - Ameryką Północną i Wielką Brytanią. Oświadczenie wywołało kryzys w rodzinie królewskiej.

Zobacz też:

księżna Meghan - Archie - książę William

książę harry

Więcej o:

książę harry

 • Książę Harry usunął konto na Facebooku!

  Książę Harry - po skandalu ze zdjęciami, na których był nagi - usunął konto na Facebooku. Konto pod nazwą "Spike Wells" było uważane za osobistą stronę Harry'ego. Teraz zniknęło z sieci. Na stronie, która była nadal aktywna w zeszłym tygodniu, Harry podobno dodał do znajomych aż 400 osób, w

 • Książę Harry jest do wzięcia!

  z księciem?:) Zobacz także: Książę Harry spotyka się z modelką bielizny Książę William nie podpisał intercyzy Kate Middleton i Książę William powiedzieli sobie TAK!

 • Książę Harry zwrócił się do bliskich: Liczę na przeprosiny

  10 stycznia do sprzedaży trafiła autobiografia księcia Harry?ego. W ramach promocji książki młodszy syn króla Karola III chętnie udziela wywiadów, w których nie tylko opowiada o zapisanych w "Spare" wspomnieniach, ale również ponownie rozlicza członków swojej rodziny. Tak szybko nie zapomni im

 • Dlaczego książę Harry nosi obrączkę, a William nigdy? Wyjaśniamy

  Nie tylko Meghan Markle lubi łamać królewskie zasady. Okazuje się, że z królewską tradycją nie zgadza się również jej mąż - książę Harry.  Dlaczego William nie nosi obrączki?  Obrączka ślubna jest wyrazem miłości, jednak książę William nigdy jej nie nosi. Dlaczego? Jest kilka wytłumaczeń tego stanu

 • Książę Harry i Meghan Markle na nowych zdjęciach. Ich gest mówi wszystko

  Książę Harry i Meghan Markle pośpiesznie opuścili Wielką Brytanię tuż po pogrzebie królowej Elżbiety II, który odbył się 19 września tego roku. Argumentowali to chęcią powrotu do domu i dzieci, jednak było widać, że nie czują się tam za dobrze. Byli ignorowani przez poddanych, a także członków

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.