Nowym teledyskiem Taylor Swift dopiekła KAŻDEMU ze swoich wrogów. 26 szczegółów, które na pewno wam umknęły

Teledysk "Look What You Made Me Do" Taylor Swift jest w sieci dopiero od 2 dni a już bije rekordy popularności. Ale czy zauważyliście w nim kilka nawiązań do przeszłości artystki?

Nawiązania do Kim Kardashian i Kanye Westa, byłej przyjaźni z Katy Perry, związku z Calvinem Harrisem i oficjalne odcięcie się od wizerunku starej Taylor. Co jeszcze można zobaczyć, jeśli dokładnie prześledzimy teledysk do jej najnowszego singla? Zobaczcie.

1. Teledysk otwiera scena z cmentarza, na którym znajduje się nagrobek z "reputacją Taylor Swift". Nawiązanie dosyć oczywiste - "Reputation" to tytuł jej nadchodzącego albumu. Scena jest też subtelnym nawiązaniem do zeszłorocznej afery między nią a Kanye Westem i Kim Kardashian, która zdemaskowała kłamstwo Taylor (zobacz: Taylor Swift KŁAMIE? Kim Kardashian pokazała nagranie rozmowy z Kanye Westem "Jest skończona!").

'Look What You Made Me Do' Taylor Swift'Look What You Made Me Do' Taylor Swift Screen z YouTube.com/TaylorSwiftVEVO

2. Z grobu wychodzi zombie-Taylor w sukience z jednego z poprzednich teledysków "Out of the Woods", ostatniego singla z poprzedniej płyty. Era "1989" jest oficjalnie martwa.

embed
embed

3. Wróćmy jeszcze do poprzedniej sceny. Jeden z nagrobków widocznych obok podpisany jest jako Nils Sjoberg, czyli pseudonim Taylor, pod którym napisała m.in. tekst do piosenki Calvina Harrisa (tak, swojego eks!) i Rihanny, "This Is What You Came For".

4. Zombie-Taylor zakopuje starą Taylor, która ma na sobie błyszczącą suknię od Oscara de la Renty. Tę samą, którą miała na sobie podczas Met Gali w 2014 roku.

Teledysk 'Look What You Made Me Do' Taylor SwiftTeledysk 'Look What You Made Me Do' Taylor Swift Screen z YouTube.com/TaylorSwiftVEVO

Słynna już scena z wanną jest pełna nawiązań nie tylko do afery z Kim i Kanye, ale też do słów samej Taylor.

5. W 2015 Taylor wystąpiła w GRAMMY Museum, gdzie wystąpiła z solową akustyczną wersję "Blank Space". Sam utwór jest nawiązaniem do lat, w których media przedstawiały Taylor jako "psychiczną seryjną randkowiczkę", ostrzegając każdego mężczyznę, który tylko stał obok niej. Taylor przed wykonaniem utworu powiedziała, że jest opisywana jako osoba, którą mężczyźni zostawiają, a ona później leży, płacząc w marmurowej wannie, pokryta perłami. 

embed

6. Co więcej, Taylor wygląda tu bardzo podobnie do siebie w teledysku "Blank Space" - podobny makijaż oraz ułożenie włosów. Przypadek?

embed

7. Niektórzy w tej scenie widzą wyśmiewanie napadu na Kim Kardashian w Paryżu, podczas którego celebrytka została związana, zakneblowana i uwięziona w wannie, a w tym czasie bandyci ukradli jej biżuterię wartą miliony.

8. W scenie z wanny kręconej z góry widzimy dwie rzeczy: banknot jednodolarowy będący nawiązaniem do odszkodowania, które Taylor dostała jako wygraną w procesie o molestowanie seksualne

Teledysk 'Look What You Made Me Do' Taylor SwiftTeledysk 'Look What You Made Me Do' Taylor Swift Screen z YouTube.com/TaylorSwiftVEVO

A medalion widoczny po lewej stronie wanny? Jest podobny do tego, który dostała od Calvina Harrisa z okazji rocznicy związku.

Prezent dla Taylor Swift od Calvina HarrisaPrezent dla Taylor Swift od Calvina Harrisa Screen z Instagrama Taylor Swift

9. Taylor przez cały teledysk ma na dłoniach biżuterię z wężami. Tym samym nawiązuje ona do komentarzy w mediach społecznościowych, w których od lat była tak nazywana. Dla przypomnienia, to samo zwierzę promowało zapowiedź nowej płyty artystki.

Teledysk 'Look What You Made Me Do' Taylor SwiftTeledysk 'Look What You Made Me Do' Taylor Swift Screen z YouTube.com/TaylorSwiftVEVO

10. W tej scenie widzimy nie tylko większą liczbę węży, ale też jeśli dobrze się przyjrzymy - napis "Et Tu Brute" ("I ty, Brutusie"). Jest to cytat z "Juliusza Cezara" Williama Shakespeara. Dla przypomnienia - Cezar zginął z rąk przyjaciela, Brutusa. W przypadku Taylor może to być referencją do jej konfliktu z byłą przyjaciółką, Katy Perry.

Teledysk 'Look What You Made Me Do' Taylor SwiftTeledysk 'Look What You Made Me Do' Taylor Swift Screen z YouTube.com/TaylorSwiftVEVO

11. Nawiązań do Perry jest więcej. Taylor w teledysku rozbija się samochodem, takim samym, jakim Katy jeździła w teledysku do "Waking Up in Vegas".

Teledysk 'Look What You Made Me Do' Taylor Swift i 'Waking up in Vegas' Katy PerryTeledysk 'Look What You Made Me Do' Taylor Swift i 'Waking up in Vegas' Katy Perry Screen z YouTube.com/TaylorSwiftVEVO i YouTube.com/KatyPerryVEVO

12. Nie jest też przypadkiem, że w tej scenie Taylor wygląda bardzo podobnie do Katy.

embed

A nagroda GRAMMY, którą trzyma? Cóż, Taylor ma ich 10, Katy Perry (mimo kilkukrotnej nominacji) żadnej. Taki mały przytyk.

13. Taylor w ptasiej klatce to nie tylko nawiązanie do teledysków Miley Cyrus "Can't Be Tamed" czy Lindsay Lohan "Rumors", których punktem charakterystycznym były podobne sceny. Jej pomarańczową stylizację łatwo odczytać jako symbol więzienia. Czyżby Taylor czuła się uwięziona przez media oraz opinie o swojej osobie?

embed

14. W scenie rabunku Taylor ma na sobie bluzę z napisem "Blind For Love", która nawiązuje do jej opinii, jakoby była osobą, która zakochuje się w każdym napotkanym mężczyźnie. A koty? Artystka była kilkukrotnie nazywana przez media "szaloną panią od kotów". 

embed

15. Bluza z motywem tygrysa nawiązuje do Katy Perry i jej teledysku "Roar".

16. Taylor jest uważana za osobę, która ma duże parcie na pieniądze, stąd też scena, w której pali stos dolarów. 

Teledysk 'Look What You Made Me Do' Taylor SwiftTeledysk 'Look What You Made Me Do' Taylor Swift Screen z YouTube.com/TaylorSwiftVEVO

17. Miejsce obrabowane przez Taylor i jej koleżanki to Stream Co, czyli pewien serwis streamingujący muzkę. Kilka lat temu głośne były rozstania Swift z serwisami typu Spotify czy Apple Music. Dopiero rok temu Taylor wróciła na Spotify i udostępniła tam całą swoją dyskografię.

embed

18. Piosenkarce wielokrotnie zarzucano, że wszystkie jej przyjaciółki są podobne do niej - ładne, wysokie, szczupłe, często pracujące jako modelki. W teledysku widzimy więc "fabrykę" przyjaciółek Taylor - Squad U.

embed

19. Tancerzy ubrani są w koszulki z napisem "I <3 TS". Taki sam tekst widniał na t-shircie Toma Hiddlestona, jednego z byłych partnerów Swift.

Teledysk 'Look What You Made Me Do' Taylor SwiftTeledysk 'Look What You Made Me Do' Taylor Swift Screen z YouTube.com/TaylorSwiftVEVO, East News

20. Tancerzy jest ośmiu - tyle samo, co partnerów Swift, z czasów, kiedy już była znana (Joe Jonas, Taylor Lautner, John Mayer, Jake Gyllenhaal, Conor Kennedy, Harry Styles, Calvin Harris, Tom Hiddleston).

embed

21. Kolejna scena przedstawia teraźniejszą Taylor stojącą na podeście. Niżej widzimy jej poprzednie wcielenia, które są wystylizowane tak jak ona w starych teledyskach, podczas gal czy tras koncertowych. Podczas gdy one kłócą się,  "nowa Taylor" triumfuje.

embed

22. Odcinane skrzydło samolotu jest metaforą faktu, że przez media oraz hejterów Taylor nie mogła do końca rozwinąć swoich skrzydeł i być prawdziwą sobą.

embed

23. Artystka oficjalnie mówi, że stara Taylor już nie żyje i dlatego nie może podejść do telefonu. To zdanie jest aktualnie opisem profilu na jej Instagramie oraz Twitterze. Bardzo dobitnie podkreśla, że teraz jest zupełnie nową osobą.

embed
embed

24. Końcowa scena teledysku przedstawia kilkanaście starych wersji Taylor, które cytują hejty, z którymi artystka spotykała się podczas swojej kariery. Zarzucano jej udawanie ofiary czy robienie zdziwionej miny za każdy razem jak dostawała nagrodę (ten fakt został nawet sparodiowany przez Justina Timberlake'a w Saturday Night Life).

embed

25. Jedna z Taylor nazywa inną "s*ką", na co ta odpowiada: "Nie nazywaj mnie tak!". Jest to ponownie nawiązanie do afery z Kanye Westem, który nazwał ją tak w swoim utworze "Famous".

embed

26. Taylor ustylizowana na rozdanie nagród VMA w 2009 roku prosi, aby była "wyłączona z tej narracji". To samo zdanie czytamy w oficjalnym piśmie wystosowanym przez nią do Kanye Westa w sprawie "Famous". A stylizacja? W tej samej odbierała ona nagrodę, kiedy Kanye wszedł na scenę i przerwał jej przemowę, aby powiedzieć, że nagroda należy się Beyonce.

embed

Cóż, Taylor Swift nie wydaje się być osobą, która szybko zapomina o konfliktach i urazach i ten teledysk jest na to najlepszym dowodem. Jak myślicie, doczekamy się odpowiedzi wszystkich osób, do których nawiązała? 

Zobaczcie cały teledysk tu: 

 

OG