Kanye West

Kanye West

Kanye West to amerykański raper, wokalista i producent muzyczny. Urodził się 8 czerwca 1977 r. w Atlancie, w stanie Georgia. West uczył się w American Academy of Art oraz na Chicago State University. Porzucił jednak naukę dla muzyki. Od 2012 roku związany jest z Kim Kardashian, mają dwoje dzieci.
Data urodzenia: 8 czerwca 1977 r.
Miejsce urodzenia: Atlanta (USA)
Pełne imię i nazwisko: Kanye Omari West
Instagram: @privatekanye
Związki: Alexis Phifer (2002-2008), Amber Rose (2008-2010), żona: Kim Kardashian (od 2014),
Dzieci: North West, Saint West

Kanye West: życiorys (dzieciństwo i początki kariery)

Kanye West przyszedł na świat 8 czerwca 1977 roku w Atlancie jako syn cenionego fotoreportera Ray'a Westa i wykładowczyni literatury angielskiej dr Dondy West. Jego rodzice rozwiedli się, gdy miał trzy lata, po czym Kanye zamieszkał z matką. Skończył Polaris High School na przedmieściach Chicago i poszedł na studia na Chicago State University, które przerwał na rzecz muzyki.
Już jako uczeń liceum produkował utwory dla lokalnych muzyków. Początki działalności Westa to działalność producenta muzycznego. Po podpisaniu umowy z Roc-A-Fella Records wyprodukował utwory między innymi dla Jay'a Z, Mobb Deepa, Nase'a, Ludacrisa, T.I., DMXa. Zyskał sławę jako producent, jednak cały czas dążył do tego, by stać się samodzielnym artystą.

Kanye West: rozkwit kariery

West podpisał kontrakt z Roc-A-Fella jako raper i wystąpił na jednym z albumów Jaya Z. W 2004 roku Kanye wydał debiutancki album "The College Dropout", na którym gościnnie pojawili się Jay Z, Ludacris, Talib Kwell, Mos Def, Common. Album został pozytywnie przyjęty przez krytyków i publikę. Pochodzą z niego utwory: "Jesus Walks", "Slow Jamz", "All Falls Down", "The New Workout Plan".
W 2005 roku ukazała się druga płyta rapera "Late Registration", która również odniosła sukces. Tego samego roku artysta zaangażował się w walkę z homofobią.
W 2007 roku ukazał się album "Graduation", który okazał się ogromnym sukcesem, bijąc rekordy sprzedaży, otrzymując aż osiem nominacji do nagród Grammy (wygrał trzy). Płyta zasłynęła dzięki utworom: "Can't Tell Me Nothing", "Stronger", "Good Life", "Flashing Lights", "Homecoming", "Good Morning". Tego samego roku West wrócił do pisania o modzie w magazynie "Complex".
Kolejnymi albumami nagranymi przez Kanye'go Westa były: "808s & Heartbreak" (2008), "My Beautiful Dark Twisted Fantasy" (2010), "Watch the Throne" (2011, w duecie z Jay'em Z), "Yeezus" (2013), "The Life of Pablo" (2016). Każdy z albumów cieszył się olbrzymią popularnością. Artysta zdobył łącznie aż dwadzieścia jeden nagród Grammy, będąc tym samym na szóstym miejscu pod względem liczby nagród.
Kanye West oprócz muzyki, pasjonuje się również modą (współpracuje z dużymi markami i sygnuje swoim nazwiskiem współtworzonych, emitowanych edycji, projektowanie ubrań i dodatków).

Kanye West: życie prywatne

W 2014 roku West poślubił amerykańską celebrytkę Kim Kardashian, z którą ma dwoje dzieci: córkę North West (ur. 2013 r.) i syna Saint Westa (ur. 2015 r.).

Zobacz także:

Eminem - Jay Z - Kris Humphries

kanye west

Więcej o:

kanye west