Znani Polacy, którzy odeszli w 2021. Kto zmarł w tym roku? Aktorzy, piosenkarze, celebryci

Wszystkich Świętych, Zaduszki - początek listopada to czas, kiedy tradycyjnie wspominamy tych, którzy odeszli. Kto ze znanych Polaków zmarł w 2021? Przypominamy w galerii poniżej, jakie polskie sławy ze świata filmu, muzyki, sportu i show-biznesu pożegnaliśmy w tym roku.

Więcej informacji o polskich gwiazdach znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rok 2021 zapisze się w pamięci jako czas pożegnania wielu znanych osób, których twórczość, osiągnięcia czy historie z życia prywatnego towarzyszyły nam przez lata. W lutym media obiegła informacja o śmierci Ryszarda Szurkowskiego, w kolejnych miesiącach pożegnaliśmy także Ryszarda Kotysa i Tomasza Knapika. Zaledwie kilka dni temu odszedł Krzysztof Kiersznowski.

Oni odeszli w 2021 roku. Krzysztof Krawczyk

Krzysztof Krawczyk był jednym z najbardziej znanych polskich wokalistów, wykonawcą takich przebojów jak "Parostatek", "Pamiętam ciebie z tamtych lat", "Byle było tak", "Jak minął dzień?" czy "Mój przyjacielu".

W twórczości inspirował się popem, bluesem, soulem, jazzem, rock and rollem, ale też muzyką country. Miał na koncie ponad 100 płyt – solowych i kompilacji. Na scenie muzycznej obecny był prawie 50 lat.

Zmarli w 2021 roku. Krzysztof KrawczykZmarli w 2021 roku. Krzysztof Krawczyk Agencja Wyborcza.pl

Krawczyk zadebiutował w zespole Trubadurzy w 1963 roku. 10 lat później rozpoczął karierę solową. W 1975 r. otrzymał tytuł Piosenkarza Roku w plebiscycie Klubów Publicystów Estradowych. Trzy lata później zdobył pierwszą nagrodę na festiwalu w Opolu za piosenkę "Pogrążona we śnie Natalia". Na początku lat 80. wyjechał do USA, gdzie koncertował w klubach w Chicago i Las Vegas.

Po powrocie do kraju w 1988 r. miał poważny wypadek samochodowy, co zmusiło go do wycofania się na pewien czas z działalności muzycznej. Na scenę wrócił z rozmachem w 2001 roku przebojem nagranym z Goranem Bregovicem "Mój przyjacielu". 

Krzysztof Krawczyk zmarł 5 kwietnia 2021 roku.

Oni odeszli w 2021 roku. Aleksander Doba

O Aleksandrze Dobie cały świat usłyszał, kiedy jako pierwszy samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Pokonał tysiące kilometrów z kontynentu na kontynent. Otrzymał za to tytuł Podróżnika Roku 2015 w plebiscycie National Geographic. Lista osiągnięć Aleksandra Doby w kajakarstwie jest długa. Jednym z nich jest fakt, że jako pierwszy przepłynął całą Wisłę, innym razem samotnie przepłynął Bałtyk dookoła. Bił również polskie i światowe rekordy w przebytych kilometrach i milach morskich.

Oni odeszli w 2021 roku. Aleksander DobaOni odeszli w 2021 roku. Aleksander Doba Agencja Wyborcza.pl

Aleksander Doba urodził się 9 września 1946 roku w Swarzędzu. Dzieciństwo spędził w rodzinnym mieście. Natomiast w latach 70. przeprowadził się do Polic. Pracował w Zakładach Chemicznych Police aż do emerytury. Swoje pasje podróżnicze rozwijał po pracy. Kajakarstwem zajął się w latach 80. Jednak skrzydła rozwinął w pełni już na emeryturze. Wówczas zaczął wyruszać na coraz dłuższe i trudniejsze wyprawy.

Aleksander Doba odszedł 23 lutego 2021 roku.

Oni odeszli w 2021 roku. Barbara Połomska

Barbarę Połomską widzowie pamiętają przede wszystkim z filmów "Eroica", "Zezowate szczęście" czy "Inspekcja pana Anatola". Była wybitną postacią polskiego filmu i teatru. Na scenie występowała przez 64 lata.

Oni odeszli w 2021 roku. Barbara PołomskaOni odeszli w 2021 roku. Barbara Połomska Szelag/REPORTER

Barbara Połomska urodziła się 9 stycznia 1934 w Bydgoszczy, gdzie ukończyła szkołę muzyczną. Potem studiowała aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Na ekranie zadebiutowała w 1954 roku w filmie "Opowieść Atlantycka". W latach 60. i 70. była uznawana za gwiazdę polskiego kina. Można ją było wówczas oglądać w serialu "Kapitan Sowa na tropie" Stanisława Barei, w którym główną rolę milicjanta grał Wiesław Gołas.

Ponadto Barbara Połomska wystąpiła w tak znanych filmach jak m.in. "Ósmy dzień tygodnia" Aleksandra Forda, "Matka królów" Janusza Zaorskiego, "Dwa żebra Adama" Janusza Morgensterna, "Piekło i niebo" Stanisława Różewicza czy w serialu "Janka". Ostatni raz zagrała w 2018 roku w krótkometrażowej produkcji "Saszka". Barbara Połomska odeszła 29 lipca 2021 roku.

Więcej zdjęć i informacji o znanych osobach, które odeszły w 2021 roku, znajdziesz w naszej galerii na początku artykułu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.