Barbara Połomska nie żyje. Aktorka zwana "polską Brigitte Bardot" miała 87 lat

W wieku 87 lat zmarła Barbara Połomska. Aktorka zwana "polską Brigitte Bardot" związana była z Teatrem Powszechnym w Łodzi.

Barbarę Połomską widzowie pamiętają przede wszystkim z filmów "Eroica", "Zezowate szczęście", czy "Inspekcja pana Anatola". Była nie tylko aktorką filmową, ale występowała też z powodzeniem w teatrze.

Zobacz wideo Shirley Temple - najpierw aktorka, potem polityczka. A co działo się z innymi dziecięcymi gwiazdami?

Barbara Połomska nie żyje

Barbara Połomska urodziła się 9 stycznia 1934 w Bydgoszczy, gdzie ukończyła szkołę muzyczną. Potem studiowała aktorstwo w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Na ekranie zadebiutowała w 1954 roku w filmie "Opowieść Atlantycka". W latach 60. i 70. była uznawana za gwiazdę polskiego kina. Można ją było wówczas oglądać w serialu "Kapitan Sowa na tropie" Stanisława Barei, w którym główną rolę milicjanta grał Wiesław Gołas. Ponadto Barbara Połomska wystąpiła w tak znanych filmach jak m.in. "Ósmy dzień tygodnia" Aleksandra Forda, "Matka królów" Janusza Zaorskiego, "Dwa żebra Adama" Janusza Morgensterna, "Piekło i niebo" Stanisława Różewicza czy serialu "Janka". Ostatni raz zagrała w 2018 roku w krótkometrażowej produkcji "Saszka".

O śmierci aktorki poinformował Teatr Powszechny w Łodzi. To właśnie na deskach tego teatru Barbara Połomska zadebiutowała w 1957 roku. Jej rolę Elizy w "Pigmalionie" George’a Bernarda Shawa koledzy pamiętają do dzisiaj. Łódzka scena była jej drugim domem. Aktorka występowała tu przez 64 lata.

Przed chwilą otrzymałam wiadomość, że odeszła Basia Połomska - wybitna postać polskiego filmu i teatru. To niewiarygodne. Była jednym z filarów i symboli Teatru Powszechnego w Łodzi, z którym była związana przez 64 lata. Była zawsze obecna w moim życiu i dorastaniu - napisali przedstawiciele Teatru Powszechnego w Łodzi.

Barbara Połomska została w 2015 roku odznaczona Srebrnym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" za jej wkład w polską kinematografię.

Więcej o:
Copyright © Agora SA