Jerzy Janeczek nie żyje. Aktor znany z "Samych swoich" zmarł w wieku 77 lat

Jerzy Janeczek, czyli słynny Witia Pawlak w filmach Sylwestra Chęcińskiego "Sami swoi" i "Nie ma mocnych", nie żyje. Aktor miał 77 lat.

W wieku 77 lat zmarł nagle aktor teatralny, filmowy i serialowy Jerzy Janeczek. Jego pasją był teatr, ale to dzięki serialom został zapamiętany.

Zobacz wideo Shirley Temple - najpierw aktorka, potem polityczka. A co działo się z innymi dziecięcymi gwiazdami?

Jerzy Janeczek nie żyje

Jerzy Janeczek nie żyje. O śmierci aktora poinformował Związek Artystów Scen Polskich, który na Facebooku zamieścił wpis i pożegnał aktora.

Z żalem żegnamy zmarłego nagle Jerzego Janeczka, aktora, któremu największą popularność przyniosła rola Witi Pawlaka w trylogii Sylwestra Chęcińskiego „Sami swoi", „Nie ma mocnych" i „Kochaj, albo rzuć" - czytamy we wpisie.

Koledzy z ZASP-u przypomnieli bogaty dorobek Jerzego Janeczka. Wspomniano o jego rolach teatralnych, które sam aktor bardzo cenił.

Zadebiutował na deskach Teatru Współczesnego im. Wiercińskiego rolą Robotnika i Pana wykształconego w „Róży" Stefana Żeromskiego w reżyserii Andrzeja Witkowskiego. Po zakończeniu współpracy z tą sceną związał się z teatrami w Kaliszu, Koszalinie oraz warszawskimi: Popularnym, Na Woli i Dramatycznym. Wśród postaci, w które się wcielił był m.in.: Archanioł Michał, Ryczywół i Osioł w „Pastorałce" Schillera, Gustaw w „Ślubach panieńskich" Fredry, Jan, Książę Finlandii w „Eryku XIV" Strindberga, Alfred w „Mężu i żonie" Fredry, tytułowy „Irydion" Krasińskiego, Karol w „Mężczyźnie" Zapolskiej, Natan-Ksiądz w „Sędziach. Klątwie" Wyspiańskiego, czy Jaksa Zakapiorek w „Okapi" Grochowiaka. Grał w filmach i serialach, m.in.: „Stawka większa niż życie", „Uciec jak najbliżej", „Sanatorium pod Klepsydrą", „Trzecia granica", „Dyrektorzy", „07 zgłoś się", „Prom do Szwecji", „Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy" , „Urodziny młodego warszawiaka".

Jerzy Janeczek urodził się w Itzehoe w Niemczech 22 marca 1944 roku. O aktorstwie marzył już w szkole. Choć rodzina chciała, by został lekarzem lub inżynierem, Jerzy się uparł i ukończył łódzką filmówkę w 1968 roku.

Na dużym ekranie zadebiutował już w 1966 roku. Pojawił się w wielu popularnych serialach jak "Stawka większa niż życie", "Droga", "Trzecia granica", "Życie na gorąco", "Ślad na ziemi", "07 zgłoś się", "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". Występował na deskach wrocławskich, koszalińskich, warszawskich.

Na XVII FTPP w Toruniu został nagrodzony za role Pana Kolegi i Parobka w „Czarownej nocy" i „Zabawie", a w Lubomierzu na VI Festiwalu Filmów Komediowych, za rolę Witi w obrazie „Sami swoi", wyróżniony nagrodą honorową - Kryształowym Granatem.

W ostatnich latach Jerzy Janeczek pojawił się w filmach "Kobietach mafii", "Odnajdę cię" czy nagradzanej "Supernovej", a w 2020 roku zagrał w filmie "Uległość".