Tak obecnie wygląda linia sukcesji do brytyjskiego tronu. Poddani doczekają się drugiej królowej?

Trwają uroczystości związane z ukoronowaniem Karola III. Oznacza to, że przesunęła się linia sukcesji do tronu w Wielkiej Brytanii. Kto obejmie władzę po obecnym królu?

Królowa Elżbieta II pełniła funkcję monarchy dłużej, niż ktokolwiek inny. Na tronie zasiadała od 1952 roku. Po jej śmierci nowym monarchą został najstarszy syn, czyli Karol. Jego następcą będzie książę William. Linia sukcesji w Wielkiej Brytanii jest jednak bardzo długa. Jak się obecnie prezentuje?

Zobacz wideo Król Karol III - najstarszy wstępujący na tron w dziejach Wielkiej Brytanii

Jak wygląda obecnie linia sukcesji w Wielkiej Brytanii?

Linia sukcesji do brytyjskiego tronu ma swoje zasady od setek lat. Wszystko zmieniło się w 2013 roku, gdy wprowadzono dokument Succession to the Crown Act. Dotychczas monarchą mógł zostać jedynie męski potomek. Wyjątkiem była sytuacja, gdy w rodzinie królewskiej były same kobiety tak jak w przypadku królowej Elżbiety II. Od dziesięciu lat płeć następcy tronu nie ma żadnego znaczenia.

Na oficjalnej stronie rodziny królewskiej znajduje się lista pierwszych 23 osób do brytyjskiego tronu. Wiadomo jest, że tuż po obecnym królu Karolu III w kolejce jest jego najstarszy syn, książę Wiliam. Zaraz za nim znajduje się trójka jego dzieci: książę George, księżniczka Charlotte i książę Louis. Na piątym miejscu, pomimo rezygnacji ze swojego stanowiska, nadal znajduje się książę Harry. Młodszy syn obecnego monarchy zachował prawa do dziedziczenia. Na miejscu szóstym jest jego syn Archie, a na siódmym - córka Lilibet. Jednak - jeśli książę George będzie miał dzieci - to właśnie one zajmą kolejne miejsca zaraz za nim. Ósmy w kolejce jest książę Andrzej. Kolejne miejsca zajmują jego córki, a także ich dzieci. 13. w linii sukcesji jest książę Edward, a zaraz za nim dwójka jego dzieci. Na miejscu 16. uplasowała się księżniczka Anna. Do 23. miejsca w linii znajdują się jej dzieci i wnuczki.

Polacy w linii sukcesji do brytyjskiego tronu

Warto podkreślić, że dokładna liczba potencjalnych kandydatów nie jest łatwa do ustalenia. Z tego powodu, nie ma oficjalnej i całkowitej listy sukcesji. Z niektórych źródeł wynika, że tworzy ją ponad dziesięć tysięcy nazwisk. Wśród nich znajdziemy także polskie. Polaków znajdziemy już w połowie listy. W całej liście znajduje się około kilkunastu obywateli Polski. W większości są potomkami księżniczki pruskiej Luizy, której mężem był Antoni Radziwiłł. Nie da się jednak ukryć, że ich szanse na zostanie brytyjskim monarchą są bliskie zeru. ZOBACZ TEŻ: W sieci zawrzało! Fani twierdzą, że Meghan Markle pojawiła się na koronacji, ale pod przebraniem? "Nie oszukasz nas"