Linia sukcesji do brytyjskiego tronu. Książę Harry teoretycznie wciąż ma szanse. A co z jego drugim dzieckiem?

Brytyjska linia sukcesji nie jest oczywista. Jeszcze kilkanaście lat temu płeć miała ogromne znaczenie i wpływ na miejsce w kolejce. To właśnie dlatego księżniczka Anna zajęła dopiero 15. miejsce, a jej młodszy brat, książę Andrzej, jest aż siedem miejsc wyżej. Kto ma jednak realne szanse na objęcie tronu?
Zapłakany książę Karol przegląda upominki zostawione przez Brytyjczyków Zapłakany książę Karol przegląda upominki zostawione przez Brytyjczyków Eastnews.pl

Książę Karol

Książę Karol jest najstarszym synem królowej i pierwszą osobą w kolejce do objęcia brytyjskiego tronu. 29 lipca 1981 roku poślubił Dianę Spencer, która została księżną Walii. Para doczekała się dwóch synów, Williama i Harry'ego, którzy znajdują się kolejno na drugim i szóstym miejscu w linii sukcesji. 

Książę William Książę William ONS

Książę William

Książę William jest najstarszym synem, dlatego obejmie tron po swoim ojcu, księciu Karolu. Oznacza to, że jego żona, księżna Kate, również zostanie ukoronowana.

Książę George Książę George Instagram/kensingtonroyal

Książę George

Najstarszy syn księżnej Kate i księcia Williama również ma szansę zostać królem, jednak tron będzie mógł objąć dopiero po śmierci dziadka i ojca.

księżniczka Charlotte księżniczka Charlotte screen Instagram / @kensingtonroyal

Księżniczka Charlotte

Sześcioletnia córka księcia Williama i księżnej Kate jest na czwartym miejscu na liście. Mała księżniczka weszła do królewskiej kolejki dzięki zmianie prawa o sukcesji tronu, którą uchwalono w 2011 roku. Brytyjska Izba Lordów zatwierdziła ją dwa lata później.
To prawdziwa rewolucja w stosunku do obowiązującej od ponad trzech setek lat wersji, wedle której pierwszeństwo do sukcesji mieli męscy potomkowie rodu. Kobieta mogła zasiąść na tronie wyłącznie wtedy, gdy król miał same córki. Wtedy monarchinią stawała się najstarsza z nich - właśnie w takiej sytuacji w 1952 roku na tron wstąpiła obecna królowa.

Książę Louis Książę Louis Instagram/@kensingtonroyal

Książę Louis

Książę Louis, trzyletni syn księcia Williama i księżnej Kate, jest piąty w kolejce do tronu.

Wielka Brytania. Książe Filip w szpitalu, zostanie tam na dłużej. Z kolei Książę Harry poddał się izolacji w USA, jest gotowy do powrotu Wielka Brytania. Książe Filip w szpitalu, zostanie tam na dłużej. Z kolei Książę Harry poddał się izolacji w USA, jest gotowy do powrotu Fot. Kirsty Wigglesworth / AP Photo

Książę Harry

Książę Harry jeszcze siedem lat temu miał duże szanse na objęcie tronu - był bowiem na trzecim miejscu. Obecnie plasuje się jednak na szóstej pozycji, bo pierwszeństwo mają dzieci jego starszego brata.

Archie i Meghan Markle Archie i Meghan Markle East News

Archie

Archie, pierworodny syn księcia Harry'ego i Meghan, jest siódmy w kolejce do tronu. Jako że chłopiec wkrótce będzie miał rodzeństwo, prawdopodobnie to właśnie jego siostra znajdzie się na kolejnym miejscu.

Książę Andrzej oskarżony o wykorzystanie seksualne nieletniej Książę Andrzej oskarżony o wykorzystanie seksualne nieletniej BBC / EASTNEWS

Książę Andrzej

Trzecie dziecko królowej Elżbiety i księcia Filipa, zajmuje ósme miejsce w linii sukcesji. Mimo że książę Andrzej ma starszą siostrę, księżniczkę Annę, ona urodziła się w czasach, gdy płeć miała znaczenie w linii sukcesji.

Księżniczka Beatrycze - obecnie piąta w kolejce do tronu Księżniczka Beatrycze - obecnie piąta w kolejce do tronu JOEL RYAN/INVISION/AP/Joel Ryan

Księżniczka Beatrice

Jako najstarsza córka księcia Andrzeja i Sary, księżniczka Beatrice jest następna w kolejce po swoim ojcu.

Księżniczka Eugenia Księżniczka Eugenia Tim Rooke/REX/Shutterstock/East News

Księżniczka Eugenia

Księżniczka Eugenia jest następną w kolejce do brytyjskiego tronu po swojej najstarszej siostrze, księżniczce Beatrice.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.