Księżniczka Anna jako jedyna kobieta z rodziny królewskiej włożyła mundur. Dlaczego?

W trakcie ostatniego pożegnania królowej Elżbiety II księżniczka Anna po raz kolejny pojawiła się na uroczystości w mundurze. Dlaczego wybrała taki strój i zrezygnowała z klasycznej czerni?

Trwa ostatnie pożegnanie Elżbiety II. Trumna z ciałem królowej jest już w drodze do Windsoru, gdzie monarchini zostanie pochowana w krypcie z rodzicami i siostrą. W trakcie uroczystości pogrzebowych w Opactwie Westminsterskim zauważono, że księżniczka Anna jako jedyna kobieta z rodziny królewskiej wystąpiła tego dnia w mundurze. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że posiada ona liczne tytuły wojskowe, które nakazują jej wybór takiego właśnie stroju. 

Zobacz wideo Brytyjska rodzina królewska na małym i dużym ekranie. Dlaczego przyciąga aż taką uwagę?

księżniczka Anna, król Karol III, książę Edward, książę AndrzejKsiężniczka Anna dostąpiła zaszczytu podczas ceremonii czuwania książąt

Księżniczka Anna jako jedyna kobieta z rodziny królewskiej włożyła mundur. Dlaczego?

Księżniczka Anna to jedyna córka Elżbiety II. Po śmierci matki opublikowała wzruszający list, w którym wspomniała, że było jej dane spędzić z królową ostatnie godziny jej życia. Kiedy trumna z ciałem królowej przebywała w katedrze Świętego Idziego w Edynburgu, księżniczka Anna jako pierwsza kobieta w historii uczestniczyła w ceremonii tzw. czuwania książąt. Ubrana w mundur stała w milczeniu obok braci: króla Karola III, księcia Andrzeja i księcia Edwarda. To przełomowe wydarzenie, bo tej pory w ceremonii brali udział wyłącznie mężczyźni z rodziny królewskiej. Anna tego dnia także ubrana była w mundur. Skąd ten wyjątkowy przywilej? 

Księżniczka Anna jako jedyna kobieta z rodziny królewskiej włożyła mundur. Dlaczego? Ma na koncie liczne osiągnięciaKsiężniczka Anna jako jedyna kobieta z rodziny królewskiej włożyła mundur. Dlaczego? Ma na koncie liczne osiągnięcia fot. Agencja Wyborcza

Więcej zdjęć księżniczki Anny znajdziesz w galerii na górze strony.

Zgodnie z tradycją wyżsi rangą członkowie rodziny królewskiej w okrągłe urodziny otrzymują promocje wojskowe. Księżniczka Anna ma już na koncie liczne tytuły. Jak podaje "People", wszyscy członkowie rodziny królewskiej, którzy posiadają stopień wojskowy, podczas oficjalnych uroczystości mają nosić mundury. W 2020 roku, kiedy Anna obchodziła swoje 70. urodziny, została awansowana na generała armii i naczelną marszałkinię lotnictwa Royal Air Force.

Księżniczka Anna uznawana jest też za najbardziej pracowitą członkinię rodziny królewskiej. Od czasu 18. urodzin wypełniła ponad dwieście tysięcy zobowiązań w służbie publicznej. Córka Elżbiety II ma też na koncie liczne osiągnięcia sportowe. Jest dwukrotną indywidualną mistrzynią świata w jeździe konnej i pierwszą członkinią rodziny królewskiej, która wzięła udział w letnich igrzyskach olimpijskich. 

Księżniczka Beatrice, księżniczka EugeniaKsiężniczka Beatrice i księżniczka Eugenia opublikowały list do babci

Zobacz też: Księżniczka Anna żegna się z matką. Poruszające słowa: To był zaszczyt

Więcej o: