Król Karol III

Król Karol III

Król Karol III. Pierworodny syn królowej Elżbiety II i księcia Filipa

Karol, książę Walii w momencie śmierci królowej Elżbiety II został królem Zjednoczonego Królestwa. Należący do dynastii Windsorów, król Karol III jest najstarszym synem królowej Elżbiety II i księcia Filipa. Urodził się w 1948 roku, a od 1952 roku, kiedy jego matka przejęła rządy w Zjednoczonym Królestwie, był formalnym następcą tronu Wielkiej Brytanii.

Król Karol III: wiek

Król Karol III urodził się 14 listopada 1948 roku w Londynie. Oznacza to, że niebawem skończy 74 lata. Jak zwracają uwagę znawcy brytyjskiej monarchii, król Karol III jest najstarszą osobą obejmującą tron w historii.

Król Karol III: waga

Król Karol III jest aktywnym członkiem brytyjskiej rodziny królewskiej. To sprawia, że musi on dbać o swoją kondycję i zdrowie. Niestety nie są znane dokładne dane na temat jego wagi, jednak da się zauważyć, że nowy król Zjednoczonego Królestwa pozostaje w bardzo dobrej formie.

Król Karol III: dzieci

Król Karol III doczekał się dwóch synów z małżeństwa z Lady Dianą Spencer. Starszy z nich, William jest księciem Cambridge, a od momentu śmierci królowej Elżbiety II także Kornwalii i Rothesay (nowy następca tronu). Drugi syn króla Karola III to książę Harry. Jest on od 2018 roku księciem Sussex, natomiast w linii sukcesji jest dopiero 5 osobą w kolejce do brytyjskiego tronu.

Król Karol III: wnuki

Król Karol III posiada liczną gromadkę wnuków. Wnuki króla Karola to: książę George, księżniczka Charlotte, książę Luis, którzy są dziećmi księcia Williama i księżnej Kate oraz Archie Harrison i Lilibet Diana, będący potomstwem księcia Harrego oraz księżnej Meghan.

Król Karol III: rodzeństwo

Król Karol III jest najstarszym z czworga dzieci królowej Elżbiety II oraz księcia Edynburga, Filipa. Rodzeństwem króla Karolą są:
Anna (ur. 15 sierpnia 1950), księżniczka królewska,
Andrzej (ur. 19 lutego 1960), książę Yorku,
Edward (ur. 10 marca 1964), hrabia Wesseksu.

Król Karol III: żona

Król Karol III jest żonaty. Jego żoną od 9 kwietnia 2005 jest Camilla Parker-Bowles. Jako pierwszy w historii członek brytyjskiej rodziny królewskie wziął ślub cywilny. Świadkami ceremonii byli: książę William i Tom Parker-Bowles, syn Camili. Po ślubie na Zamku Windsor odbyło się przyjęcie weselne.
Camilla Parker Bowles jest drugą żoną króla Karola III. Pierwsze małżeństwo zawarł 29 lipca 1981 z Dianą Spencer. Ślub, który transmitowany był na całym świecie był jednym z największych wydarzeń w ówczesnej Anglii. Ze związku tego na świat przyszło dwóch synów króla: William i Harry. Mimo to małżeństwo nie przetrwało - do głośnego rozwodu doszło w 1996 roku. Rok później, 31 sierpnia 1997 roku uwielbiana przez ludzi na całym świecie lady Diana zginęła w wypadku samochodowym.

Król Anglii

Monarchia w Wielkiej Brytanii ma długą historię. I choć co jakiś czas pojawiają się dyskusje nad sensem jej istnienia to przywiązanie do tradycji wskazuje, że pozycja Króla Anglii jest niezachwiana. Karol III królem Zjednoczonego Królestwa stał się w momencie śmierci swojej matki, królowej Elżbiety II, która miała miejsce 8 września 2022 roku na zamku Balmoral w Szkocji.

Książe Karol. Najdłużej oczekujący następca tronu

Książę Karol jest pierworodnym synem Elżbiety II, która w historii zapisała się jako najdłużej panująca monarchini. Elżbieta przejęła władzę w 1952, co oznacza że latem 2022 roku świętowała jubileusz 70-lecia na tronie. Od tego momentu książę Karol pełnił rolę następcy brytyjskiego tronu. Ciągłość dynastii Windsorów jest zapewniona - następcą Króla Karola III jest książę Kornwalii William, który z kolei posiada trójkę dzieci będących następnymi w kolejce do tronu.

Zobacz także:

Książe William - Książę Harry - Księżna Camilla

król Karol III

Więcej o:

król Karol III