Sukcesja w brytyjskiej monarchii. Kto obejmie tron po śmierci królowej?

Kolejność dziedziczenia tronu w Wielkiej Brytanii jest znana od lat. Podstawę sukcesji ustanowił dokument z końca XVII wieku.

Elżbieta II jest najdłużej panującą monarchinią w historii Wielkiej Brytanii. Tron objęła, gdy miała zaledwie 25 lat - po śmierci swojego ojca. Koronacja nastąpiła w 1953 roku, co oznacza, że od prawie 70 lat Zjednoczone Królestwo pozostaje pod jej panowaniem. Jaka jest więc kolejność dziedziczenia tronu w Wielkiej Brytanii po śmierci królowej?

Zobacz wideo BBC nagle wstrzymało reportaż ws. szokującego wywiadu księżnej Diany. Książę William komentuje

Książę William drugi w kolejce do tronu, książę Harry szósty w linii sukcesji

Bezpośrednim następcą tronu po królowej Elżbiecie II jest jej syn książę Karol. Drugi w kolejności jest książę William. Tuż za nim w linii sukcesji są jego dzieci: książę George, księżniczka Charlotte oraz książę Louis. Szósty w kolejce do tronu jest książę Harry, a potem jego potomstwo: Archie Mountbatten-Windsor oraz Lilibet Mountbatten-Windsor. Następnie linia sukcesji przechodzi na księcia Yorku, a później na księżniczkę Beatrycze. 

 

Później linia sukcesji jest kontynuowana w takiej kolejności:

Sienna Mapelli Mozzi

Księżniczka Eugenia

August Brooksbank

Hrabia Wessex

Wicehrabia Severn

Lady Louise Mountbatten-Windsor

Księżniczka Królewska

Piotr Phillips

Savannah Phillips

Isla Phillips

Michael Tindall

Mia Tindall

Lena Tindall

Lucas Tindall

 

Podstawę linii sukcesji prawo brytyjskie ustanowiło w Karcie Praw z 1689 roku i Ustawie o ugodzie z 1701 roku. Linia została ustalona po ucieczce króla Jakuba II z kraju w 1688 roku. Monarcha pozostawił wówczas pusty tron. Ustalono wówczas, że to parlament będzie regulował sukcesję tronu, a suweren może utracić tytuł, jeśli uzna się, że źle rządził. 

Zajrzyj do galerii zdjęć na górze strony. Tam więcej zdjęć brytyjskiej rodziny królewskiej.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.