"Klan" dopadną cięcia? Elżbieta może stracić słynną willę, w którą uderzył meteoryt. "Początek końca" [PLOTEK EXCLUSIVE]

Słynna willa z "Klanu", w której od pierwszego odcinka mieszkała rodzina Lubiczów i Chojnickich, to najpopularniejszy obiekt serialu TVP1. Mimo to okazuje się, że bohaterowie mogą już w niej nigdy się nie pojawić. Plotek poznał kulisy tej zaskakującej sytuacji. W tle cięcia i... nowe studio.

"Klan" to najdłuższy polski serial. Emitowany jest na antenie TVP1 od 1997 roku. Od pierwszego odcinka dom Lubiczów "gra" prawdziwa willa. W rzeczywistości znajduje się jednak nie na Sadybie, a w podwarszawskiej Podkowie Leśnej. Została zbudowana w latach 30., a obecnymi jej właścicielami są Alicja i Wiesław Jankowscy, którzy dotychczas bez problemu wypożyczali swoje wnętrza na potrzeby produkcji TVP1. To właśnie tam przy wielkim stole w jadalni odbywały się słynne wigilie czy święta wielkanocne, na których zbierała się cała rodzina Lubiczów i Chojnickich. To wizytówka serialu. Niestety możliwe, że bohaterowie nigdy tam już się nie pojawią i wkrótce Elżbieta (Barbara Bursztynowicz) z Jerzym (Andrzej Grabarczyk) zamieszkają w nowej scenografii. 

Zobacz wideo Agnieszka Kaczorowska o córkach i macierzyństwie

Meteoryt uderzył w willę Elżbiety

Problemy mieszkaniowe Chojnickich zaczęły się w jednym z grudniowych odcinków, kiedy to w ich dom uderzył tuż przed świętami niespodziewanie meteoryt. Elżbieta zmuszona była zawiesić działalność apteki pod Modrzewiem, która znajduje się przy jej domu i musiała się z niego wraz z mężem bezterminowo wyprowadzić. Początkowo produkcja tłumaczyła tę sytuację robotami drogowymi w Podkowie Leśnej, które uniemożliwiały ekipie dotarcie wozami realizacyjnymi pod obiekt udający dom Elżbiety. Plotek dowiedział się, że sprawa jest jednak dużo bardziej złożona. Mijają miesiące, a powrotu Chojnickich do domu nie widać. Słynni bohaterowie "Klanu" najpierw pomieszkiwali u przyjaciół, Lutki (Joanna Kurowska) i Krzysztofa (Krzysztof Tyniec), a teraz u doktora Lubicza (Tomasz Stockinger) i Wigi (Dorota Kamińska). 

 

Zmiany w "Klanie"

Od jakiegoś czasu mówi się o zmianach w "Klanie". Od jednego z aktorów nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że choć nikt nie wyobraża sobie, by Elżbieta z Jerzym mieli mieszkać gdzieś indziej, ekipa spodziewa się najgorszego. Z naszych informacji wynika, że jeśli negocjacje dotyczące budżetu na nowy sezon z TVP nie pójdą po myśli producentów, możliwe, że widzów "Klanu" czeka po wakacjach rewolucja i nowy obiekt.

Serialowy dom na Sadybie to najdroższy obiekt w "Klanie". Z tego względu już kilka lat temu produkcja zacisnęła pasa i nie wynajmowała od właścicieli dwóch pięter. Zrezygnowała z pokazywania np. sypialni Elżbiety i Jerzego. Ograniczono się tylko do scen w salonie i kuchni, a od czasu do czasu pokazywano ich też przed domem. Teraz liczy się na planie każdy grosz i szuka się cięć, gdzie się tylko da. Niektórzy wróżą, że przeniesienie Sadyby do studia to początek końca, chociaż na razie wszyscy liczymy, że jeszcze przynajmniej przez dwa lata "Klan" będzie dalej emitowany - opowiada nam osoba z produkcji serialu.
 

Dom Elżbiety Chojnickiej na Sadybie w studiu?

Jednym z możliwych scenariuszy jest zmiana lokalizacji lokum Elżbiety i Jerzego, o czym od jakiegoś czasu myślą producenci. Jeśli ze względu na oszczędności zrezygnują z wynajmowania willi w Podkowie Leśnej, odwzorują jej wnętrza w studiu. Tak w pierwszych latach zrobiono z domem Pawła i Krystyny (Agnieszka Kotulanka) na Truskawieckiej.

Nie byłoby to oczywiście wnętrze jeden do jednego takie samo jak to, które od lat znają widzowie. Wiadomo jednak, że dom Elżbiety jest remontowany, więc po wielu miesiącach, gdzie nie jest pokazywany, widzowie zaakceptowaliby jego zmianę. Byłoby to realne i do zaakceptowania, że dom nie wygląda do końca tak jak kiedyś" - mówi informator Plotka z planu.

Innym możliwym rozwiązaniem jest wypożyczanie słynnego domu tylko na zdjęcia zewnętrzne. "Wynajmowanie obiektu na zewnątrz byłoby dużo tańsze niż wynajmowanie go w całości z wnętrzami. Ekipa nagrywałaby takie sceny hurtowo. Można by nawet w jeden dzień zdjęciowy upchnąć takie sceny przed domem, które potem znalazłyby się w wielu różnych odcinkach. Koszt takiego rozwiązania byłby nieporównywalnie niższy" - opowiada nasze źródło. Jak się stanie? Tego jeszcze nikt do końca nie wie. 

Nie ma jeszcze decyzji w tej sprawie - informuje Anna Wiejowska z biura prasowego serialu, zapytana przez nas o zmiany w nowych odcinkach "Klanu".
 

Fanom Lubiczów i Chojnickich pozostaje uzbroić się w cierpliwość. Kilka dni temu Wirtualne Media podawały, że producenci "Klanu" rozmawiają z Telewizją Polską o umowie na kolejne dwa lata realizacji serialu. Właśnie po tych negocjacjach zapadną decyzje, co dalej z domem Elżbiety. Według danych Nielsen Audience Measurement średnia oglądalność "Klanu" w okresie od 5 września 2022 roku do 27 stycznia 2023 roku to 984 tys. osób. W serialu od początku jego istnienia poza Barbarą Bursztynowicz i Andrzejem Grabarczykiem pojawia się: Tomasz Stockinger, Kaja Paschalska, Paulina Holtz, Małgorzata Ostrowska-Królikowska i Izabela Trojanowska

Więcej o:
Copyright © Agora SA