Książę Edward w końcu przemówił. Takimi słowami pożegnał królową

Książę Edward jest najmłodszym z synów królowej Elżbiety i księcia Filipa. Ponad tydzień po śmierci monarchini wydał oficjalne oświadczenie, które ukazało się na stronie rodziny królewskiej.

Książę Edward wraz z żoną Sophie Wessex 14 września uczestniczył w procesji przeniesienia trumny z ciałem królowej Elżbiety z Pałacu Buckingham do Pałacu Westminsterskiego. To właśnie tam poddani w ciągu czterech dni będą mogli się z nią pożegnać. Zebranym członkom trudno było powstrzymać emocje. Wspólne przeżywanie żałoby miało zjednoczyć rodzinę. Najmłodszy z synów królowej wydał oświadczenie, w którym oddał jej hołd. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Gwiazdy żegnają królową Elżbietę II. Dla niektórych to był prawdziwy cios. "Świat już nigdy nie zobaczy takiej jak ona"

Zobacz wideo Pożegnanie królowej. Morze kwiatów i listów w hołdzie dla Elżbiety II

Książę Edward przerwał milczenie po śmierci królowej. Wydał oficjalne oświadczenie 

Na oficjalnej stronie rodziny królewskiej ukazało się oświadczenie księcia Edwarda, który przekazał, że cała rodzina czuje się przytłoczona falą emocji, jakie wywołał w nich widok żałobników oddających hołd zmarłej monarchini. 

Jako rodzina dorastaliśmy, ucząc się dzielić naszymi rodzicami, zwłaszcza naszą ukochaną mamą, z Narodem, jej Królestwami i Wspólnotą Narodów. (...) Nadszedł czas, by pozwolić innym na pożegnanie. Zostaliśmy przytłoczeni falą emocji, która nas ogarnęła, oraz samą liczbą osób, które wyraziły swoją miłość, podziw i szacunek dla tak wyjątkowej i niepowtarzalnej osoby, która zawsze była przy nas. Teraz my jesteśmy dla niej, zjednoczeni w smutku. Dziękujemy za wsparcie, nie macie pojęcia, ile to znaczy - zaczął arystokrata.

Więcej zdjęć księcia Edwarda w naszej galerii na górze strony. 

W dalszej części wspomniał o żonie i dzieciach, przywołując miłe chwile, które spędzili w towarzystwie królowej i jej męża. Okazał również szacunek królowi Karolowi III: 

Odejście królowej pozostawiło niewyobrażalną pustkę w naszym życiu. Sophie i ja czerpaliśmy ogromną przyjemność z obserwowania, jak James i Louise pielęgnują pasje, które tak bardzo kochali ich dziadkowie. (...) Te wspólne chwile, te szczęśliwe wspomnienia stały się teraz niezwykle cenne dla każdego z nas. Niech Bóg błogosławi Jej Wysokość i niech jej pamięć będzie długo pielęgnowana, nawet gdy pałeczka, którą niosła przez te ostatnie 70 lat, przechodzi na następne pokolenie i na mojego brata, Karola.

Pogrzeb królowej Elżbiety odbędzie się 19 września w Opactwie Westminsterskim w Londynie. Rodzina królewska ma wziąć udział w procesji przed nabożeństwem.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.