Kora

Kora

Kora to polska gwiazda sceny muzycznej. Zaliczana jest do grona najpopularniejszych polskich piosenkarek. Przez lata była członkinią zespołu Maanam, który wylansował takie hity, jak "Kocham Cię, kochanie moje", "Boskie Buenos" czy "Zapatrzenie". Od 2011 występuje jako juror w programie "Must be the music. Tylko muzyka".

Imię i nazwisko: Olga Aleksandra Sipowicz
Pseudonim sceniczny: Kora
Data urodzenia: 8 czerwca 1951r.
Miejsce urodzenia: Kraków
Zawód: wokalistka
Gatunki muzyczne: rock, pop
Facebook: facebook.com/KORA-110367666344/

Kora - początki kariery i zespół Maanam

Kora przyszła na świat w czerwcu 1951 roku, w Krakowie. Artystka miała trudne dzieciństwo. Jako kilkuletnie dziecko przebywała w domu prowadzonym przez siostry zakonne, następnie mieszkała u wujostwa. Do rodzinnego Krakowa wróciła dopiero pod koniec szkoły podstawowej.
Jako nastolatka silnie związała się z hippisowskim środowiskiem krakowskim. Scenicznie zadebiutowała w zespole swojego męża, Marka Jackowskiego. Następnie występowała również w jego kolejnym zespole, noszącym jeszcze wtedy nazwę M-a-M. W 1976 roku wstąpiła do niego na stałe, a formacja zmieniła nazwę na Maanam. Wkrótce mieli się stać najpopularniejszą grupą muzyczną ówczesnej sceny muzycznej. W 1980 roku wystąpili na festiwalu polskiej piosenki w Opolu i okazało się to przełomem w dotychczasowej karierze.

Kora - rozwój kariery

Już na początku lat osiemdziesiątych piosenki zespołu Maanam śpiewała cała Polska. "Boskie Buenos", "Żądza pieniądza", "Szare miraże", "Stoję, stoję, czuję się świetnie" to tylko niektóre z ich wielkich przebojów. Kora, jako charakterystyczna, dosyć kontrowersyjna wokalistka, szybko zdobyła ogromną popularność, która przetrwała przez kolejne dekady. Oficjalnie zespół zawiesił działalność w 2008 roku.

kora

Więcej o:

kora

Wypowiedzi na forum o:

kora

 • Kora

  Kora poznała swego pierwszego męża Marka Jackowskiego w Piwnicy pod Baranami po koncercie zespołu Vox Gentis i szybko zdecydowali się być razem, o czym napisał magazyn "Viva!". Para zawarła związek małżeński w grudniu 1971 r. W 1972 r. na świecie pojawił się ich syn Mateusz, a do rodziny w 1976 r.

 • Ciąża a niedoczynnosc kory nadnerczy

  Witam, mam niedoczynnosc kory nadnerczy , bardzo chciałabym w przyszłości mieć dziecko , czy ktoras z was przy tej chorobie je ma? I jakiej jest płci ? Z każdego dziecka bardzo bym się cieszyła, ale moim marzeniem jest córka- czy któraś z was mając pierwotna niedoczynnosc kory nadnerczy i biorąc

 • Re: niedoczynnosc kory nadnerczy

  ja mam wtorna niedoczynnosc kory nadnerczy,choruje juz na to 25 lat,jestem jedna z pierwszych osob na to zdjagnozowana(tak przynajniej mi wtedy powoiedzieli) 16 lat temu przeprowadzilam sie do Angli i tu zaczol sie problem, mialam goza w mozgo ktory pod wplywem lekow wchlonol sie ale niestety

 • Kora :'(

  Kora odeszla. Zal. Tak bardzo. -- "(...)kieckę rzuciła, kazała do sklepu oddać. W sklepie nie przyjęli bo kod nie wszedł!" - "Kot wszędzie wejdzie..." Pietrek + Solejuk ;)

 • Żegnamy Korę

  Żegnamy Korę Jackowską - Sipowicz. Choć odeszła osoba, muzyka pozostanie z nami na zawsze.

 • Nie żyje Kora Jackowska (*)

  wokalistka zespołu Mannam .Miała 67 lat. Pamiętam o przesyłce narkotyków dla suki Kory i nietykalności Kory.

 • Kora i... Pies

  "Cała Polska płakała po śmierci Kory, legendarnej wokalistki zespołu Maanam, fantastycznej artystki i wielkiej osobowości, której muzyka była ważna dla tak wielu z nas. Pogrzeb piosenkarki, która spoczęła na warszawskich Powązkach, zgromadził tłumy, przybyli jej bliscy i rzesze fanów. Zabrakło

 • Zmarła Kora (Olga Jackowska)

  ZMARŁA OLGA JACKOWSKA KORA - Radio Katowice - 28.07.2018 -- :serce:

 • Kora

  Jak grubo sypie się korę na podłoże i czy każda kora z drzewa się nadaje do tego?

 • Ramonka Kory nie zyje

  Psia milosc i wierność nie zna granic. Chociaz faktem jest, ze to nie był już młody piesek. Widywalam je razem w salonie kosmetycznym, tak tez Kora ja zabierala :)