Kora

Kora

Kora to polska gwiazda sceny muzycznej. Zaliczana jest do grona najpopularniejszych polskich piosenkarek. Przez lata była członkinią zespołu Maanam, który wylansował takie hity, jak "Kocham Cię, kochanie moje", "Boskie Buenos" czy "Zapatrzenie". Od 2011 występuje jako juror w programie "Must be the music. Tylko muzyka".

Imię i nazwisko: Olga Aleksandra Sipowicz
Pseudonim sceniczny: Kora
Data urodzenia: 8 czerwca 1951r.
Miejsce urodzenia: Kraków
Zawód: wokalistka
Gatunki muzyczne: rock, pop
Facebook: facebook.com/KORA-110367666344/

Kora - początki kariery i zespół Maanam

Kora przyszła na świat w czerwcu 1951 roku, w Krakowie. Artystka miała trudne dzieciństwo. Jako kilkuletnie dziecko przebywała w domu prowadzonym przez siostry zakonne, następnie mieszkała u wujostwa. Do rodzinnego Krakowa wróciła dopiero pod koniec szkoły podstawowej.
Jako nastolatka silnie związała się z hippisowskim środowiskiem krakowskim. Scenicznie zadebiutowała w zespole swojego męża, Marka Jackowskiego. Następnie występowała również w jego kolejnym zespole, noszącym jeszcze wtedy nazwę M-a-M. W 1976 roku wstąpiła do niego na stałe, a formacja zmieniła nazwę na Maanam. Wkrótce mieli się stać najpopularniejszą grupą muzyczną ówczesnej sceny muzycznej. W 1980 roku wystąpili na festiwalu polskiej piosenki w Opolu i okazało się to przełomem w dotychczasowej karierze.

Kora - rozwój kariery

Już na początku lat osiemdziesiątych piosenki zespołu Maanam śpiewała cała Polska. "Boskie Buenos", "Żądza pieniądza", "Szare miraże", "Stoję, stoję, czuję się świetnie" to tylko niektóre z ich wielkich przebojów. Kora, jako charakterystyczna, dosyć kontrowersyjna wokalistka, szybko zdobyła ogromną popularność, która przetrwała przez kolejne dekady. Oficjalnie zespół zawiesił działalność w 2008 roku.

kora

Więcej o:

kora