Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński

Jarosław Kaczyński to polski polityk, doktor nauk prawnych, współtwórca partii Prawo i Sprawiedliwość, były premier Rzeczpospolitej Polskiej. Jako małe dziecko wraz z bratem zagrał w filmowej adaptacji powieści Kornela Makuszyńskiego "O dwóch takich, co ukradli Księżyc".

Data urodzenia: 18 czerwca 1949 r.
Miejsce urodzenia: Warszawa
Wzrost: 167 cm
Partia polityczna: PiS

Jarosław Kaczyński: życiorys

Jarosław Kaczyński przyszedł na świat 18 czerwca 1949 roku w Warszawie jako syn inżyniera i byłego żołnierza Armii Krajowej Rajmunda Kaczyńskiego i filologa polskiego Jadwigi Kaczyńskiej (z domu Jasiewicz). Wychowywał się z rodzicami i bratem bliźniakiem Lechem.
Kaczyński ukończył XXXIII. Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Warszawie. Następnie zdobył tytuł magistra na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W 1976 roku otrzymał tytuł doktora nauk prawnych. W 1971 roku rozpoczął pracę naukową w Instytucie Polityki Naukowej i Szkolnictwa Wyższego, następnie był starszym bibliotekarzem w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.

Jarosław Kaczyński: kariera polityczna

W 1986 roku Jarosław Kaczyński jako student brał udział w wydarzeniach marcowych. Rozpoczął współpracę z Komitetem Obrony Robotników. Od 1979 roku był pracownikiem miesięcznika "Głos" prowadzonego przez Antoniego Macierewicza. We wrześniu 1980 roku został członkiem Solidarności. Z Olszewskim i Macierewiczem otworzył punkt informacyjny z poradami prawnymi dla osób, które chciały założyć związki zawodowe.
W stanie wojennym zajmował się głównie dystrybucją prasy podziemnej, głównie "Głosu". Interesował się problemem łamania praw człowieka w Polsce, był jednym z założycieli Komitetu Helsińskiego. Uczestniczył w obradach Okrągłego Stołu.
W 1989 roku został redaktorem naczelnym "Tygodnika Solidarność", jednak funkcję tę pełnił przez rok. W 1990 roku został ministrem stanu i szefem Kancelarii Prezydenta Lecha Wałęsy, jednak i to stanowisko obejmował przez niespełna rok. W tym samym roku został współzałożycielem i prezesem partii Porozumienie Centrum. Został posłem na sejm I. kadencji.
W 1997 roku został posłem na Sejm III. kadencji. W 2001 roku ze swoim bratem utworzył partię Prawo i Sprawiedliwość, zaś w 2003 roku został jej prezesem, zastępując Lecha Kaczyńskiego, który musiał ustąpić z tego stanowiska przez wzgląd na objęcie urzędu prezydenta Warszawy.
W 2005 roku PiS wygrało wybory parlamentarne. Początkowo premierem został Kazimierz Marcinkiewicz, jednak Jarosław Kaczyński zastąpił go jeszcze w tym samym roku. Po katastrofie lotniczej w Smoleńsku, gdzie zginął między innymi jego brat, pełniący wówczas funkcję prezydenta RP, postanowił startować w wyborach prezydenckich, jednak przegrał z Bronisławem Komorowskim.
Po wygranej PiS w wyborach parlamentarnych w 2015 roku oficjalnie nie objął żadnego stanowiska.

Jarosław Kaczyński: życie prywatne

Jarosław Kaczyński jest kawalerem i mieszka na Żoliborzu.

Zobacz także:

Andrzej Duda - Lech Kaczyński - Donald Tusk

Jarosław Kaczyński

Więcej o:

Jarosław Kaczyński

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.