Pałac Buckingham skrywa wiele tajemnic. W środku bankomat i... pokój na złoto. "Królowa pozwoliła nam do niego zajrzeć"

Królowa Elżbieta 21 kwietnia świętuje 96. urodziny. Monarchini posiada wiele cennych nieruchomości, ale przez większą część roku przebywa w Pałacu Buckingham. To miejsce skrywa wiele intrygujących tajemnic i ma aż 775 pokoi! Bankomat, mnóstwo zegarów i pomieszczenie na złoto to dopiero początek.

Więcej o brytyjskiej rodzinie królewskiej przeczytasz na Gazeta.pl.

Pałac Buckingham jest oficjalną londyńską rezydencją brytyjskich monarchów. Królowa Elżbieta przyjęła w nim wiele znanych osobistości z całego świata. Jakie tajemnice skrywają wnętrza, które ociekają luksusem? Możecie być zaskoczeni. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Jak mieszkają księżna Kate i książę William? Przyjrzeliśmy się wnętrzom słynnego Pałacu Kensington

Zobacz wideo Królowa Elżbieta pokroiła tort mieczem

Tajemnice Pałacu Buckingham. To nie tylko piękne wnętrza. Bankomat i poczta to dopiero początek

Pałac Buckingham jest siedzibą królowej Elżbiety, a także znakiem rozpoznawczym Londynu. Sam budynek jest naprawdę okazały, ma 108 metrów długości i 24 metry wysokości. Wnętrza również zwracają uwagę. Są bogato zdobione i utrzymane w stylu barokowym. Pałac Buckingham posiada łącznie 775 pomieszczeń - 19 gabinetów, 52 sypialnie, 92 biura, 188 pokoi dla służby i 78 łazienek. Ponadto budynek ma własną pocztę i swój własny kod pocztowy, kino, basen, posterunek policji, teatr, gabinet lekarski czy pracownię jubilerską.

Pałac BuckinghamPałac Buckingham Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl

Mało kto wie, że w piwnicach pałacu znajduje się ukryty bankomat, z którego można skorzystać w każdym momencie. Pod królewską rezydencją (dokładniej pod południowym skrzydłem) przepływa również rzeka Tyburn. 

Zadbanie o tak ogromną przestrzeń musi być nie lada wyzwaniem. Pracownicy pałacu, czyszcząc kryształowe żyrandole, mogą liczyć na pewne udogodnienia - są ruchome i w każdej chwili można je obniżyć do odpowiedniej wysokości. W pałacu znajduje się również 350 zegarów, które co tydzień są konserwowane. Budynek posiada 1514 drzwi oraz 760 okien, które są myte co sześć tygodni.

Salon królowej w Pałacu BuckinghamSalon królowej w Pałacu Buckingham Fot. Instagram/theroyalfamily

Michelle Obama podczas konferencji MUSE, która odbyła się w Nowym Jorku, ujawniła, że Pałacu Buckingham skrywa pokój, w którym rodzina królewska przechowuje złoto oraz inne cenne przedmioty. 

Widzieliśmy złoty pokój - jest tam takie pomieszczenie, w którym trzymają całe złoto. Królowa specjalnie dla nas otworzyła zamknięte do tej pory części pałacu i pozwoliła nam zajrzeć właśnie do tego pokoju - zdradziła była pierwsza dama USA.

Angelina Jolie na prywatnej audiencji w Pałacu BuckinghamAngelina Jolie na prywatnej audiencji w Pałacu Buckingham POOL / REUTERS / REUTERS

ZOBACZ: Królowa Elżbieta wyprosiła Baracka Obamę z imprezy. Były prezydent USA zachował się niestosownie. Miała inne wytłumaczenie

Pałac Buckingham zmieniał się na przestrzeni lat. Wiadomo jednak, że w miejscu królewskiej rezydencji dawniej znajdował się klasztor. Mówi się, że właśnie z tego powodu nawiedza go duch mnicha, który kiedyś mieszkał w klasztorze. 

Pałac jest pilnie strzeżony przez strażników ubranych w czerwone mundury, jednak kilku śmiałkom udało się przedostać przez mury. Dwukrotnie (!) dokonał tego Michael Fagan. W 1982 r. przez 15 minut krążył samotnie po pomieszczeniach pałacu, zajadał przekąski, podziwiając wnętrza budynku, a nawet nalał sobie wina. Dotarł aż do sypialni królowej. Mężczyzna nie trafił wtedy do więzienia. Przewieziono go za to do szpitala psychiatrycznego, w którym spędził pół roku. Dziś 70-letni Brytyjczyk twierdzi, że to był jeden z najciekawszych momentów w jego życiu.

Chcielibyście zamieszkać w Pałacu Buckingham? Więcej zdjęć znajdziecie w naszej galerii na górze strony. 

Więcej o: