"The Crown". W pałacu pojawi się intruz. Włamywacz Fagan wypił wino i podjadł ciasteczka. Jak naprawdę wyglądało jego włamanie z 1982 roku?

Czy do Pałacu Buckingham można się włamać? Okazuje się, że tak - dwukrotnie (!) dokonał tego Michael Fagan. O tym, jak to wyglądało, przekonają się widzowie "The Crown", my zaś przypominamy całą historię.

W czwartym sezonie "The Crown" zobaczymy, jak tajemniczy mężczyzna skrada się po królewskim domu. Sceny będą zainspirowane prawdziwymi wydarzeniami z 1982 roku, gdy Michael Fagan dwukrotnie włamał się do Pałacu Buckingham. 70-letni dziś Brytyjczyk twierdzi, że to był jeden z najciekawszych momentów w jego życiu. Trudno mu się dziwić...

Włamanie do Pałacu Buckingham w "The Crown"

W "The Crown" pojawi się scena zainspirowana incydentem z udziałem Michaela Fagana. 34-letni malarz i dekorator uniknął ochrony, aby wejść do pałacu. Udało mi się to nie raz, a dwa - i właśnie wtedy, bez przeszkód, wtargnął do komnaty Elżbiety II.

Przez 15 minut krążył samotnie po domostwie. Mimo że zauważył go członek personelu domowego, jego zachowanie nie było "wystarczająco podejrzane, by podnieść alarm".

Mężczyzna twierdził po zatrzymaniu, że spędził tam prawie pół godziny - zajadał przekąski i podziwiał obrazy. Wypił też pół butelki białego wina, aż w końcu stwierdził, że czas opuścić pałac. Miał ponoć trafić na jedną z pokojówek, która zaalarmowała ochronę. Gdy przybiegli na miejsce, Fagana już nie było.

Brytyjczyk postanowił powtórzyć swoją przygodę. Tym razem przechadzał się korytarzami, aż dotarł do jednego z pokoi, w którym zbił szklaną popielniczkę. Wziął ze sobą jeden z odłamków i trzymając go w ręku pomaszerował do sypialni królowej. Nagle zobaczył, jak Jej Królewska Mość na niego spogląda. Wkroczenie Fagana skłoniło królową Elżbietę II do naciśnięcia dzwonka alarmu.

W tamtych czasach niektóre źródła twierdziły, że monarchini i Fagan prowadzili nawet długą rozmowę, jednak sam zainteresowany miał temu zaprzeczyć.

Minęła mnie i wybiegła z pokoju - miał powiedzieć.

Co ciekawe, Fagan nie trafił wtedy do więzienia. W tamtym czasie włamanie do sypialni królowej było potraktowane jak sprawa cywilna, a nie kryminalna. Przewieziono go za to do szpitala psychiatrycznego, w którym spędził pół roku. Brytyjskie służby nieszczególnie miały też ochotę rozpowiadać, jak doprowadzono do takiego wyłomu w bezpieczeństwie jednej z najważniejszych osób w państwie.

Netflix. Czwarty sezon "The Crown"

Uwielbiany przez widzów na całym świecie serial "The Crown" doczekał się już czwartego sezonu, a to wciąż nie jest ostatnie słowo producentów i samego Netflixa. Na platformie wszystkie odcinki najnowszego sezonu pojawią się już w niedzielę w godzinach porannych. W rolach głównych występują: Emma Corrin jako księżna Diana, Gillian Anderson jako Margaret Thatcher, Olivia Colman jako królowa Elżbieta II, Josh O'Connor jako książę Karol, Tobias Menzies jako książę Filip.

Czekacie na wątek z włamaniem w "The Crown"?

Zobacz też: Wiemy, jak będzie wyglądała księżna Diana w "The Crown". Są pierwsze zdjęcia z planu

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.