Dziennikarze musieli ogłosić śmierć królowej Elżbiety II. Chwytające za serce reakcje

Dziennikarze brytyjskich stacji poinformowali, że królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 o 19:30 czasu polskiego w posiadłości w Balmoral. Ten krótki komunikat nie był dla nich prosty do ogłoszenia.

8 września 2020 roku zmarła królowa Elżbieta II. Informację o jej śmierci jako pierwsza podała stacja BBC, przerywając transmisję, by wyemitować czarno-białą grafikę z logiem stacji. W tle wybrzmiał hymn. Okazuje się, że dziennikarzom nie było łatwo przekazać tę trudną wiadomość. Emocje wzięły górę.

Zobacz wideo Królowa Elżbieta pokroiła tort mieczem

Królowa Elżbieta II nie żyje. Dziennikarzom łamał się głos 

Dziennikarz BBC i innych brytyjskich stacji pojawili się w czwartek na wizji w czarnych garniturach i krawatach. Wyglądało na to, że byli przygotowani na to, że będą musieli przekazać informację o śmierci monarchini. Ciemny strój jest bowiem elementem protokołu, do którego przedstawiciele stacji musieli się dostosować. Kiedy jednak z Pałacu Buckingham dotarła do nich oficjalna informacja o śmierci królowej Elżbiety, nie mogli powstrzymać łez. Te w BBC polały się, nim jeszcze na ekranach telewizorów pojawiła się czarno-biała grafika przerywająca transmisję. 

Pałac Buckingham ogłosił, że królowa zmarła dziś po południu "spokojnie" w Balmoral - powiedział dziennikarz BBC Huw Edwards.

Edwards starał się mówić uroczyście, na jego twarzy widać było jednak smutek.

 

Informację o śmierci królowej podał także Dermot Murnaghan, któremu na początku łamał się głos.

'Królowa zmarła zaledwie kilka chwil temu w Balmoral. Była najdłużej urzędującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii i najstarszą głową państwa na świecie. Jej najstarszy syn i następca Karol, dotychczasowy książę Walii, jest teraz królem - usłyszeli widzowie stacji.

Murnaghan dodał później emocjonalnie:

Wielu z nas po prostu nie pamięta czasów, kiedy nie była głową państwa.
 

Z emocjami nie mógł poradzić sobie jednak przede wszystkim Andrew Marr ze stacji LBC.

Pałac Buckingham potwierdził, że królowa zmarła - powiedział ze łzami.

Królowa Elżbieta nie żyjeKrólowa Elżbieta nie żyje Screen LBC

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.