Koniec epoki. Królowa Elżbieta II nie żyje. Miała 96 lat

Królowa Elżbieta II nie żyje. Monarchini Wielkiej Brytanii zmarła 8 września 2022. Miała 96 lat i była najdłużej panującą władczynią Zjednoczonego Królestwa.

Królowa Elżbieta II nie żyje. Ta niezwykle smutna wiadomość obiegła cały świat. Monarchini zmarła w swojej posiadłości w Balmoral w wieku 96 lat, jednak nie podano przyczyny jej śmierci. Była najdłużej panującą władczynią w historii Zjednoczonego Królestwa - rządziła nim przez 70 lat.

Królowa Elżbieta II nie żyje. Władała Wielką Brytanią ponad 70 lat

Królowa Elżbieta II przyszła na świat jako Elizabeth Alexandra Mary, 21 kwietnia 1926 roku u Londynie. Należała do dynastii Windsorów i była córką króla Jerzego VI oraz Elżbiety Bowes-Lyon. Dorastała na Piccadilly Road 145, gdzie kształciła się pod nadzorem matki oraz guwernantki. W 1945 roku jako pierwsza kobieta z rodziny królewskiej wstąpiła do szkoły wojskowej, tam też uzyskała tytuł kapitana - kiedy po zakończeniu wojny pozdrawiała cieszący się przed pałacem Buckingham tłum ubrana w wojskowy mundur, zyskała ogromną estymę Brytyjczyków.

W 1939 roku Elżbieta poznała swojego męża, księcia Filipa, którego poślubiła w 1947 roku. Rok później na świat przyszedł jej pierwszy potomek, książę Karol. W kolejnych latach urodziła księżniczkę Annę, księcia Andrzeja i księcia Edwarda. Razem z mężem nie przewidywała, że zostanie królową tak szybko, jak to się później stało.

6 lutego 1952 zmarł król Jerzy VI. Tego samego dnia Elżbieta II została głową państwa, a jej uroczysta koronacja odbyła się 2 czerwca 1953 roku. W 1977 monarchini obchodziła srebrny jubileusz swego panowania, w 2002 złoty, w 2012 diamentowy, a 2017-  jako pierwszy monarcha na świecie - szafirowy. Królowa dała się poznać jako władczyni ceniąca podróże - odwiedziła 110 krajów, była na wszystkich kontynentach i nawet w ostatnich latach wciąż jeszcze odwiedzała bliskie Wielkiej Brytanii i zaprzyjaźnione z nią terytoria.

Jako władca realizowała w pełni politykę rządów Wielkiej Brytanii. Choć dysponowała prawem weta, nigdy z niego nie skorzystała - nawet w tak kontrowersyjnej sytuacji, jak wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Również i wtedy wsparła decyzję parlamentu, choć jej poddani podzielili się na dwa obozy i część z nich liczyła, że królowa, jako pierwszy monarcha od ponad 300 lat, zawetuje postanowienie rządu.

Brała na siebie też inne, równie trudne i dyskusyjne, decyzje swoich rządów, jak np. decentralizacja Wielkiej Brytanii i Kanady. Pod jej panowaniem wiele kolonii brytyjskich, takich jak np. Malta, Bahamy, Kenia czy Barbados, odzyskało niepodległość. Królowa Elżbieta II panowała nad czternastoma premierami Wielkiej Brytanii, z których wielu podejmowało decyzje skutkujące powszechnymi protestami (jak chociażby reformująca Wyspy Margaret Thatcher czy David Cameron, wyprowadzający kraj z Unii).

Królowa Elżbieta II była bohaterką wielu książek, filmów i seriali. To o jej życiu opowiada serial Netfliksa "The Crown". Monarchini nadawała także tytuły szlacheckie znanym aktorom i muzykom, m.in. Elizabeth Taylor, Eltonowi Johnowi, czy też Anthony'emu Hopkinsowi.

Królowa Elżbieta II na wiosnę 2021 roku pochowała swojego męża, księcia Filipa. Nie zrezygnowała jednak z publicznych wystąpień i nadal pełniła swoją rolę niezależnie od podeszłego wieku. Plotki, jakoby miała abdykować i oddać koronę swojemu najstarszemu synowi, pozostały jedynie plotkami.

Królowa Elżbieta II zmarła 8 września 2022 roku i można śmiało powiedzieć, że tym samym odszedł symbol Wielkiej Brytanii, a pewna epoka się zakończyła.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.