Ojciec szantażował księcia Karola, by wziął ślub z księżną Dianą. "Jej reputacja wisiała na włosku". W jednym nie mogła przebić Camilli

Książę Karol wziął ślub z Dianą Spencer, choć przez lata był zakochany tylko w jednej kobiecie. Kulisy skomplikowanej relacji opisała właśnie biografka rodziny królewskiej, Sally Bedell Smith.

Książę Karol od 2005 roku jest mężem Camilli Parker-Bowles, jednak nie jest żadną tajemnicą, że ich związek narodził się ponad 30 lat wcześniej. W biografii księcia, której premiera zapowiedziana jest na 4 kwietnia, relacja została opisana ze wszystkimi szczegółami, a fragmenty, które już teraz trafiły do sieci, potwierdzają, jak zawiła droga prowadziła do ich małżeństwa.

Książę Karol jeszcze długo przed ślubem z księżną Dianą, w latach 1971-1973, spotykał się z Camillą Parker-Bowles, w której urzekło go, że była przyziemna, miała duże poczucie humoru i kochała wieś, nie zajmując się takimi sprawami, jak moda. Podobno rozumiała go jak nikt inny i zawsze potrafiła go wysłuchać.

Camilla była intensywnie ciepłą kobietą z matczynymi cechami, uwielbiała się śmiać i miała ogromny seksapil - czytamy.

Jednak 24-letni Karol nie był gotowy na związek małżeński, a przez wcześniejsze związki Camilla przestała uchodzić za kobietę "cnotliwą", para musiała więc się rozstać. Miłość księcia do byłej partnerki mimo to nie wygasła. Camilla szybko związała się z pierwszym mężem, którego nazwisko przyjęła. Przez lata kontynuowała jednak romans z Karolem z cichym przyzwoleniem swojego męża.

Książę Karol, księżna CamillaKsiążę Karol, księżna Camilla MATRIXPHOTOS.COM / BULLS

Pod koniec lat 70-tych rodzina naciskał na Karola, by wreszcie związał się z bardziej odpowiednią osobą. Wybór padł na młodszą od Camilli Dianę, która pochodziła z arystokratycznej rodziny i początkowo wydawała się idealną kandydatką. Gdy pojawiły się plotki, że para spędziła ze sobą dwie noce, książę Filip wysłał Karolowi list, w którym naciskał, by podjął decyzję odnośnie charakteru ich związku, ponieważ "reputacja Diany wisiała na włosku".

W latach 80-tych, ponad dekadę po rozpoczęciu rewolucji seksualnej, został przyparty do muru królewskim zwyczajem, który mówił, że musi poślubić dziewicę lub przynajmniej kobietę, która za taką uchodzi. Nie był zakochany, nie był gotowy. Założył, że ojciec go szantażuje i tak właśnie odczytał ten list. Karol powinien się albo oświadczyć, albo ją wypuścić. Decyzję miał jednak podjąć szybko. Być może zrozumiałby lepiej prawdziwe intencje ojca, gdyby on i Filip porozmawiali. Ale pisemna komunikacja była od nich wymaganą normą. Karol postanowił zinterpretować list jako oskarżycielski i nakładający na niego przymus - pisze Bedell Smith.

Ani jedna, ani druga strona nie była jednak szczęśliwa ze względu na zbliżający się termin ślubu. Jak ujawnia Bedell Smith, dzień przed uroczystością Karol płakał, ponieważ nie wyobrażał sobie małżeństwa bez miłości. Wciąż jednak ponoć liczył na to, że w trakcie małżeństwa nauczy się kochać swoją żonę, biorąc przykład z babci, której małżeństwo z królem Jerzym VI było zaaranżowane.

Ślub księżnej Diany i księcia KarolaŚlub księżnej Diany i księcia Karola LNS / BULLS

Niestety, ze względu na odmienne podejście do życia tak się nie stało. Diany i Karola nie łączyło w zasadzie nic, ponieważ księżna była całkowitym przeciwieństwem jego dawnej miłości.

Nie mieli żadnej intelektualnej więzi, mało wspólnych znajomych, żadnych podobnych zainteresowań i doświadczeń życiowych. Choć Camilla miała podobne wykształcenie, co Diana, to ona pasowała do Karola lepiej - była zaabsorbowana polowaniami i innymi wiejskimi zajęciami, należała do tego samego kręgu przyjaciół, a temu Diana nie mogła dorównać.

Podobno po trzech latach od ślubu małżonkowie mieli już oddzielne sypialnie, a od 1986 wiedli osobne życia - Karol potajemnie kontynuował związek z Camillą, a Diana angażowała się w liczne romanse.

Zobacz wideo

MK

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.