Kazimierz Marcinkiewicz

Kazimierz Marcinkiewicz

Kazimierz Marcinkiewicz jest polskim politykiem, byłym prezesem Rady Ministrów. Z zawodu jest fizykiem, ukończył między innymi studia na Uniwersytecie Wrocławskim. Działalność polityczną zaczynał w „Solidarności” i niezależnych czasopismach. Później związany był z Prawem i Sprawiedliwością, z którego odszedł w 2007 roku.

Imię i nazwisko: Kazimierz Marcinkiewicz
Data urodzenia: 20 grudnia 1959
Miejsce urodzenia: Gorzów Wielkopolski
Zawód: polityk
Partia polityczna: Prawo i Sprawiedliwość
Facebook: facebook.com/kazimierz

Kazimierz Marcinkiewicz – edukacja i działalność zawodowa

Kazimierz Marcinkiewicz w 1984 roku ukończył Uniwersytet Wrocławski. Studiował na Wydziale matematyczno-fizyczno-chemicznym, jest z wykształcenia fizykiem. Sześć lat później skończył studia podyplomowe. Studiował również na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Poza studiami ukończył wiele szkoleń w warszawskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Studium Fundacji Boscha.
W latach 80. XX wieku Marcinkiewicz pracował jako nauczyciel fizyki i matematyki w Szkole Podstawowej w swoim rodzinnym Gorzowie Wielkopolskim. Później był wicedyrektorem Zespołu Szkół w Gorzowie. Od 1992 roku był wiceministrem edukacji narodowej.

Kazimierz Marcinkiewicz – kariera polityczna

Działalność polityczną Marcinkiewicz rozpoczął w latach 80. Współpracował wtedy z niezależnymi wydawnictwami, był również członkiem NSZZ „Solidarność”. W 1988 roku założył Gorzowski Klub Polityczny „Ład i Wolność”. W partii Prawo i Sprawiedliwość Marcinkiewicz działał od 2002 roku, kiedy to połączono jego dawną partię Przymierze Prawicy z PiS-em. We wrześniu 2005 roku Marcinkiewicz został kandydatem na premiera z ramienia PiS. 19 października nastąpiło zaprzysiężenie Marcinkiewicza na stanowisko premiera. W lipcu 2006 roku Marcinkiewicz podał się do dymisji, a ówczesny prezydent Lech Kaczyński przyjął jego decyzję. W 2007 roku były premier odszedł z PiS – u. Sześć lat później razem z Michałem Kamińskim i Romanem Giertychem założył Instytut Myśli Państwowej.

kazimierz marcinkiewicz

Więcej o:

kazimierz marcinkiewicz

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.