Janina Daily przejmująco o chorobie psychicznej: Przyjaciel bał się, że znajduje mnie martwą w łazience

Janina Bąk udzieliła szczerego wywiadu, w którym opowiedziała przejmującą historię choroby psychicznej. Blogerka od 18. roku życia przeżywała piekło.

Janina Bąk w szczerym wywiadzie dla "Wysokich Obcasów" opowiedziała o zmaganiach z chorobą afektywną dwubiegunową i o tym, jak wygląda osobowość borderline. Autorka bloga Janina Daily postanowiła opowiedzieć swoją przejmującą historię, aby pokazać, że choroba psychiczna nie jest powodem do wstydu, a diagnoza nie stanowi wyroku.

Monika Zamachowska, Tomasz Malcolm Zamachowska zamyka kolejny rozdział. Tomasz zdaje maturę: Asperger nie ma władzy

Zobacz wideo Zrozumieć autyzm

Janina Daily przejmująco o chorobie psychicznej: Dała mi 58 blizn po samookaleczeniach

Janina Bąk zaczęła chorować w wieku 18 lat. W nowym wywiadzie wyznała, że pewnego dnia zaczęła płakać i nie umiała powstrzymać łez przez kolejne dwa lata. Początkowo leczyła się na depresję, jednak ostateczna diagnoza, jaką usłyszała, to choroba afektywna dwubiegunowa. Zanim blogerka trafiła w ręce psychiatry, przeszła prawdziwe piekło.

Zaczęło się od tego, że przestałam jeść, przestałam spać, 24 godziny na dobę pisałam książkę. Autobiografię, bo byłam przekonana, że moja wyjątkowość i moje życie zasługują na spisanie. Bardzo poważnie nadużywałam alkoholu, dzień w dzień. Do lekarza trafiłam skrajnie wycieńczona, wielokrotnie tracąca przytomność, odwodniona, z epizodami kilkugodzinnych krwawień z nosa.

Pisarka przyznała, że choroba odcisnęła ogromne piętno na jej życiu. Skutki odczuwa nie tylko w relacjach społecznych czy życiu prywatnym. Zmagając się z chorobą, wykazywała zachowania autoagresywne i sama wyrządzała sobie krzywdę.

[Choroba - red.] dała mi 58 blizn po samookaleczeniach. Takich, których nie da się usunąć. Wiem, bo próbowałam wielokrotnie, wliczając w to bardzo bolesne i bardzo inwazyjne terapie. Jest ich po prostu za dużo i są za duże, bo nacięcia były bardzo głębokie. Te blizny nie przeszkadzają mojemu mężowi, moim bliskim i znajomym, dla mnie zaś są takim ciągłym przypomnieniem, że piekło u mnie już było, zostawiło pieczątkę.

Janina Daily: W portfelu noszę skierowanie do szpitala psychiatrycznego 

W przejmującym wywiadzie Bąk wyznała też, że miewa myśli samobójcze. W portfelu nosi kartkę bezpieczeństwa od psychiatry, czyli skierowanie do szpitala psychiatrycznego, gdyby myśli się nasiliły.

W liceum miałam przyjaciela, który wiedział o chorobie i bardzo mocno mnie wspierał(…) Dopiero po bardzo wielu latach dowiedziałam się, że ta sytuacja była dla niego tak trudna, że gdy dostał na zadanie domowe napisać wypracowanie na temat "czego boję się najbardziej w życiu", to opisał tam to, czego w tamtym momencie się bał - że znajduje mnie martwą w łazience. Kilkunastoletni chłopak! Nauczycielka nie zareagowała - wyznała.

Sylwia Wysocka Wysocka z pękniętym kręgosłupem w szpitalu. Nowe informacje o stanie zdrowia aktorki

Choroba afektywna dwubiegunowa nazywana jest także zaburzeniem afektywnym dwubiegunowym. W jej przebiegu mogą występować różne rodzaje epizodów chorobowych: depresyjny, maniakalny/hipomaniakalny oraz mieszany. Pamiętajmy, że nasze zdrowie psychiczne jak tak samo ważne, jak fizyczne, a korzystanie z pomocy nie jest powodem do wstydu.

Więcej o: