Hugh Hefner nie żyje. Założyciel "Playboya" miał 91 lat

Twórca magazynu "Playboy" nie żyje. Zmarł we własnym domu, w wieku 91 lat. O śmierci poinformowała firma Playboy Enterprises.

Hugh Hefner urodził się w 1926 roku w Chicago w konserwatywnej rodzinie metodystów. Jego matka była szwedzkiego pochodzenia, a ojciec miał pochodzenie niemieckie i angielskie.

Dziennikarstwem zajął się w po ukończeniu szkoły średniej, w czasie drugiej wojny światowej. Hefner zatrudnił się jako dziennikarz w wojskowej gazecie, natomiast po wojnie studiował psychologię na Uniwersytecie Illinois w Chicago.

W 1953 roku założył najbardziej znany magazyn o erotyce, "Playboy”. Pierwszy numer "Playboya" z kalendarzem z nagą Marlin Monroe sprzedał się w nakładzie 50 tys. Natomiast rozbierana sesja z Jayne Mansfield doprowadziła do aresztowania Hefnera w 1963 r. Do sesji w swoim magazynie zapraszał najważniejsze gwiazdy m.in. Marlin Monroe, Jayne Mansfield, Kim Basinger, Naomi Cambell czy Pamela Anderson.

Hugh HefnerHugh Hefner AP

Szczyt popularności magazyn osiągnął w latach 70, a w  1971 roku Hefner stworzył słynną Rezydencję Playboya w Nowym Jorku. Niestety ze względu na większą konkurencję pism o podobnej tematyce, jego popularność zaczęła spadać.

Dzięki majątkowi, jakiego się dorobił,  Hefner pomógł zorganizować zbiórkę funduszy na renowację słynnego napisu "Hollywood". Zorganizował galę w Rezydencji Playboya i osobiście przeznaczył na ten cel 27 tys. dol. (1/9 kosztów renowacji), licytując literę "y" podczas aukcji. Ofiarował również 100 tys. dol. wydziałowi kinematografii na Uniwersytecie Południowej Karoliny, na stworzenie kursu "Cenzura w kinie".

Hugh Hefner był trzykrotnie żonaty,a jego ostania żona była o od niego młodsza o 60 lat. Miał czwórkę dzieci - trzech synów i córkę.

Zmarł w swoim domu, słynnej posiadłości "Playboya" w Los Angeles.

MT