Dziś najważniejsza gala mody na świecie. Wszystkie gwiazdy marzą o zaproszeniu. Jedynie Paltrow...

Gala Met, a właściwie Costume Institute Gala, rozpocznie się za kilka godzin. Znawcy i miłośnicy mody już zacierają ręce. Dlaczego? A dlatego, że ta impreza to istne święto mody i to w najlepszym tego słowa znaczeniu.

Gala Met to bez najmniejszych wątpliwości największe wydarzenie modowe roku. Coroczna impreza charytatywna na rzecz Instytutu Kostiumologii (od tego roku oficjalnie nazwanego The Anna Wintour Costume Center) nowojorskiego Metropolitan Museum of Art przyciąga największe postaci show-biznesu, które prezentują na sobie kreacje najważniejszych domów mody i wybitnych projektantów. Sama śmietanka towarzyska!

Gala MetGala Met BFA/SIPA/EAST NEWS/BFA/SIPA BFA/SIPA/EAST NEWS/BFA/SIPA

Gwyneth Paltrow i BeyonceGwyneth Paltrow i Beyonce BFA/SIPA/EAST NEWS/BFA/SIPA BFA/SIPA/EAST NEWS/BFA/SIPA

Nad wydarzeniem od 1995 roku czuwa sama Anna Wintour, słynna naczelna amerykańskiej edycji biblii mody, "Vogue'a". Wintour nie tylko wybiera, kto będzie mógł pojawić się na gali, ale także zatwierdza (lub odrzuca) nazwiska osób im towarzyszących. W zeszłym roku zszokowała wszystkich "wpuszczając" na imprezę Kim Kardashian, partnerkę swojego dobrego przyjaciela, Kanye Westa. Na jednej "Kardashiance" miało się jednak nie skończyć.

Na gali pragnęła pojawić się bowiem podobno również jej matka, Kris Jenner. Wintour miała stanowczo odmówić, twierdząc, że chce, by na imprezie było mnóstwo gwiazd kina, a nie programów reality show. Kim dostała w tym wypadku taryfę ulgową po pierwsze dlatego, że spotyka się z Westem, a po drugie, że świetnie radzi sobie w świecie mody. Projektanci ją uwielbiają, a ona sama dla wielu jest jedną z najlepiej ubranych Amerykanek. Reasumując - jeśli nie liczysz się w świecie mody, nie licz na zaproszenie.

Kim Kardashian i Kanye WestKim Kardashian i Kanye West RETNA/PHOTOSHOT/REPORTER/Pete Mariner RETNA/PHOTOSHOT/REPORTER/Pete Mariner

Swoją drogą pojawienie się Kardashian na imprezie wywołało niemałe zamieszanie w social mediach. Kim, która była wówczas w zaawansowanej ciąży, wybrała dyskusyjną kreację od Givenchy. Dlaczego dyskusyjną? Cóż, wyglądała w niej dość "topornie". Internauci przez tygodnie kpili z niej, porównując m.in. do zasłony i kanapy (Zobacz: Czy to Kim Kardashian czy kanapa? Cały internet śmieje z jej kwiecistej sukienki na Gali MET! )

Kim KardashianKim Kardashian Internet Internet

Bilet dla jednej osoby kosztował w tym roku 25 tysięcy dolarów. W zeszłym roku fundacji udało się zebrać aż 9 milionów dolarów dotacji. Ale przejdźmy do bardziej interesujących niż pieniądze aspektów tego wydarzenia.

Met nie bez przyczyny nazywana jest "modowymi Oscarami". Gwiazdy z wielomiesięcznym wyprzedzeniem planują, co założą na ten wieczór. Wraz z projektantami wybierają kreacje, w których często nie wypadałoby pojawić się na zwykłej imprezie, nawet w uwielbiającym przepych Hollywood. Tej nocy króluje haute couture. Goście są wręcz zobligowani, by ich stroje były nieprzeciętne. Mają zwiastować nadchodzące trendy, ale powinny też być dopasowane do motywu przewodniego gali, który zarazem jest tytułem wystawy - odbywa się ona po oficjalnym rozpoczęciu imprezy. W poprzednich latach były to m.in. "AngloMania: Tradycja i Transgresja w modzie brytyjskiej" w 2006 roku, "Alexander McQueen: Dzikie Piękno" z 2011 roku czy zeszłoroczne "Punk: Chaos to Couture".

Madonna w 2013 rokuMadonna w 2013 roku AFP/EAST NEWS/TIMOTHY A. CLARY AFP/EAST NEWS/TIMOTHY A. CLARY

Tegoroczna gala odbędzie się pod hasłem "Charles James: Beyond Fashion" i jest swoistym hołdem dla Charlesa Jamesa, pierwszego amerykańskiego kreatora mody. Dress code imprezy: "White Tie and Decorations". Możemy się więc spodziewać pięknych kreacji w stylu lat 40. i 50. Panowie postawią zapewne na eleganckie fraki i muszki, a panie będą błyszczeć w sukniach dla prawdziwych księżniczek.

<< ZOBACZ NAJLEPSZE KREACJE Z POPRZEDNICH LAT >>

W tym roku na czerwonym dywanie nowojorskiego Metropolitan Museum of Art na pewno zobaczymy Kim Kardashian. Mówi się, że gwiazda zdecydowała się na suknię od jednego z francuskich domów mody, gdyż często odwiedzała ostatnio paryskie butiki. Obecność Kim potwierdza zagraniczna prasa, choć dla nikogo nie powinno to być zdziwieniem. Wraz z narzeczonym zdobiła bowiem okładkę kwietniowego "Vogue'a".

Kim Kardashian, Kanye WestKim Kardashian, Kanye West Vogue Vogue

Najprawdopodobniej nie zabraknie także tegorocznej laureatki Oscara Lupity Nyong'o. Wśród gości mogą również znaleźć się gwiazdy kina na stałe związane ze słynnymi domami mody - Jennifer Lawrence (Dior), Amanda Seyfried (Givenchy), Taylor Swift (J. Mendel) czy Michelle Dockery (Prada). Wątpliwa jest jednak obecność Miley Cyrus, która ostatnio była hospitalizowana przez kilka tygodni. Na pewno NIE pojawi się za to Gwyneth Paltrow. W zeszłym roku aktorka ostro skrytykowała imprezę organizowaną przez Wintour.

Chcesz, żebym była szczera? Było do bani - mówiła o zeszłorocznej gali. - Wydaje się, że to najlepsza impreza na świecie. Myślisz sobie: "O mój Boże, to będzie takie niesamowite i glamour, i zobaczę tych wszystkich ludzi". Kiedy jednak jesteś już w środku, okazuje się, że jest duszno, niewyobrażalnie tłoczno i każdy cię popycha.

Rzecznik prasowy Paltrow potwierdził, że gwiazda nie pojawi się w tym roku w Nowym Jorku, ale, ku zdziwieniu tych, którzy wiedzą, co oznacza publiczne skrytykowanie działań Wintour, redakcja "Vogue'a" ogłosiła, że aktorka zawsze będzie mile widzianym gościem.

Gwyneth Paltrow w 2013Gwyneth Paltrow w 2013 EastNews EastNews

Jest również polski akcent - na gali zawsze obecna jest Anja Rubik. Na ostatnich dwóch galach pojawiła się w kreacjach swojego przyjaciela, utalentowanego projektanta Anthony'ego Vaccarello. Suknie sporo odsłaniały, dzięki czemu Anji udawało się skraść uwagę fotoreporterów, a o jej stylizacji mówiło się przez długie miesiące.

Anja RubikAnja Rubik RALPH, PACIFICCOASTNEWS.COM/EAST NEWS/Ralph RALPH, PACIFICCOASTNEWS.COM/EAST NEWS/Ralph

Anja RubikAnja Rubik MCMULLAN CO/SIPA/EAST NEWS/MCMULLAN CO/SIPA MCMULLAN CO/SIPA/EAST NEWS/MCMULLAN CO/SIPA

aga

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.