Była "ulubioną" wnuczką Elżbiety II. Została pozbawiona tytułu na rzecz brata

Lady Louise Windsor nazywa "ulubioną" wnuczką zmarłej królowej Elżbiety II nie otrzymała tytułu. Zyskał go jej młodszy brat. Winna temu jest stara zasada monarchii.

Lady Louise Windsor jest córką młodszego brata króla Karola III, księcia Edwarda i księżnej Zofii - ówcześnie hrabiów. Powszechnie uważana była za ulubioną wnuczkę królowej Elżbiety II. Po śmierci matki i przejęciu tronu przez brata, Edward otrzymał tytuł księcia. Do zmiany tytularnej mogłoby dojść również w przypadku Louise, ale ze względu na starą zasadę, hrabim został jej młodszy brat.

Zobacz wideo Brytyjska rodzina królewska na małym i dużym ekranie. Dlaczego przyciąga aż taką uwagę?

"Ulubiona" wnuczka królowej Elżbiety II nie dostała tytułu 

Książę Edward wraz z małżonką Zofią uznali, że ich dwójka dzieci nie będzie dorastać w rodzinie królewskiej. Oboje wychowywali się, nie będąc w centrum uwagi jak - George, Charlotte i Louis. Louise i Jakub nie otrzymali także tytułów, które im przysługiwały ze względu na decyzję Edwarda i Zofii. Stwierdzili, że ich dzieci same o tym zdecydują, gdy skończą 18 rok życia. Po śmierci królowej Elżbiety II, tron przejął brat Edwarda, króla Karol III. To zmieniło również tytuły rodziców Louise - Edward otrzymał tytuł księcia Edynburga, co przejął po ojcu, księciu Filipie. Wcześniej nosił tytuł hrabiego Wessexu. Zofia została księżną Edynburga. Jakub i Louise są 14. i 15. w kolejce do tronu. To nie jest błędne stwierdzenie, gdyż do niedawna męski członek rodziny wyprzedzał w linii sukcesji siostrę. Nie miała tu znaczenia zasada starszeństwa. Przez to właśnie Louise została pozbawiona tytułu na rzecz brata, któremu przypadł tytuł hrabiego. Zasadę męskiej primogenitury zniesiono w 2013 roku wraz z narodzinami pierworodnego księcia Williama i księżnej Kate - George'a. To oznacza, że najmłodszy syn pary, Louis, nie wyprzedzi starszej siostry Charlotte w kolejce do tronu. 

Męska primogenitura dotknęła wiele dziewczynek w brytyjskiej rodzinie królewskiej

Choć zasadę pierwszeństwa męskiego członka rodziny zniesiono w 2013 roku, dziewczynki urodzone przed tym rokiem nie mają i nie będą już mieć tych samych praw co ich bracia. Prawo nie działa wstecz. "Problem" ten dotknął, m.in. księżniczkę Annę, która urodziła się po królu Karolu III. Później na świecie pojawiło się dwóch, młodszych braci, którzy automatycznie zyskali większe prawa niż starsza siostra. Podobnie było, gdy obojgu urodziły się dzieci - to one przeskoczyły księżniczkę Annę w sukcesji brytyjskiego tronu. 

Księżniczka AnnaKsiężniczka Anna Kto jest najbardziej zapracowanym członkiem rodziny królewskiej? Na pewno nie król Karol. Fot. @theroyalfamily/ Instagram

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.