Anna Starmach dumna z rodziców. Przekazali dar o wartości 50 mln. "Ewenement na skalę światową"

Rodzice Anny Starmach zdecydowali się na niezwykle hojny gest. 26 lutego odbyła się oficjalna uroczystość, podczas której przekazali dzieła sztuki warte miliony.

Pasją Anny Starmach są zdecydowanie kulinaria. Znana jest ona szerszej publiczności jako jurorka "MasterChefa", a na koncie ma wiele książek kucharskich. Nie każdy jednak wie o tym, czym zajmują się jej rodzice. Teresa i Andrzej Starmachowie są kolekcjonerami sztuki, a gromadzone przez lata dzieła postanowili przekazać do krakowskich muzeów. W poniedziałek 26 lutego w Urzędzie Miasta Krakowa odbyła się uroczystość oficjalnego przekazania daru. Anna Starmach jest dumna z rodziców, a wszystko relacjonowała na Instagramie.

Zobacz wideo Kalczyńska po zwolnieniu z "Dzień dobry TVN" pracuje w liceum

Niesamowity gest rodziców Anny Starmach. "Jestem wzruszona i ogromnie dumna"

Rodzice Anny Starmach są historykami sztuki, a także właścicielami Galerii Starmach. Uroczyste podpisanie aktu donacji odbyło się we foyer sali Obrad Rady Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego. Obecny był prezydent Krakowa Jacek Majchrowski oraz dyrektorzy obdarowanych muzeów. Anna Starmach na wydarzeniu pojawiła się z dziećmi - jest mamą córki Jagny i syna Gustawa.

Teresa i Andrzej Starmachowie, Kolekcjonerzy przez duże K, a prywatnie moi wspaniali rodzice, oddali do krakowskich muzeów dzieło swojego życia, setki obiektów: obrazów, fotografii i rzeźb, wycenianych na kilkadziesiąt milionów złotych. (...) Jestem wzruszona i ogromnie dumna. To wielkie święto dla polskiego muzealnictwa i mojego ukochanego miasta

- pisała Starmach na Instagramie. "To też wielkie święto dla mojej rodziny, gdzie od zawsze rządziły inne wartości niż te materialne, gdzie sztuka była nieoderwanym elementem naszej codzienności, a praca moich rodziców nie tylko sposobem na życie, ale też swego rodzaju misją" - dodała i poinformowała, że dzieła będzie można oglądać od czwartku w krakowskim Bunkrze Sztuki. Teresa i Andrzej Starmachowie zostali też uhonorowani złotymi medalami Zasłużonych Kulturze Gloria Artis.

 

Anna Starmach pisze o "ewenemencie na skalę światową"

Anna Starmach w komentarzach na Instagramie została zapytana także o to, czy kolekcja była w jej rodzinie od pokoleń, czy wszystko zgromadzili jej rodzice. "Zgromadzona przez moich rodziców. Każde z tych dzieł kupili, od samego początku mieli na kolekcję pomysł i robili wszystko, aby była kompletna. To ewenement na skalę światową" - poinformowała. Więcej zdjęć z uroczystości znajdziecie w galerii na górze strony.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.