Podsumowali króla Karola III po pierwszym roku władzy. W jednym się nie popisał

Minął rok od śmierci królowej Elżbiety II. Od tego czasu stanowisko monarchy pełni król Karol III. Jak sobie radzi w tej roli? Jego działania zostały podsumowane.

Król Karol III wstąpił na tron 8 września 2022 roku. Był to dzień śmierci królowej Elżbiety II. Co za tym idzie, minął już rok od jego rządów w Wielkiej Brytanii. Zagraniczne media przygotowały podsumowanie jego sukcesów i rzeczy, które udało mu się osiągnąć przez dwanaście miesięcy. Jak przekazał portal online The Washington Post, większość Brytyjczyków twierdzi, ze monarcha radzi sobie bardzo dobrze. Nie da się jednak ukryć, że nie jest tak popularny, jak jego mama. 74-letni król ma wciąż wiele do udowodnienia. 

Zobacz wideo Jakim królem będzie Karol III?

Król Karol III od roku pełni rolę monarchy Wielkiej Brytanii. Jak sobie radzi?

Jak przekazała królewska biografka Sally Bedell Smith, król Karol III wyróżnia się w otwartości, nawiązywaniu kontaktu z podwładnymi i jest znacznie lepszym mówcą, niż królowa Elżbieta II. "Wygląda na to, że dobrze się bawi, bardzo dobrze czuje się w tej roli" - podkreśliła. Królewscy obserwatorzy wyznali na łamach zagranicznych mediów, że największym sukcesem Karola była koronacja. Uroczystość odbyła się 6 maja 2023 roku i miała charakter jednocześnie tradycyjny, ale też nowoczesny. Dodatkowo, cała ceremonia miała pomóc jego małżonce. Karolowi zależało, aby wprowadzić Camillę w świadomość ludzi jako królową. Mowa tutaj o podwładnych, którzy byli lojalni wobec księżnej Diany. Król z pewnością dobrze sobie radzi z ocieplaniem wizerunku brytyjskiej monarchii.

 

Król Karol III musiał się zmierzyć również z kilkoma niepowodzeniami. Przede wszystkim chodzi o pieniądze. Póki co, brytyjskiemu władcy nie udało się zminimalizować kosztów w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Ponadto król znacząco ograniczył swoją aktywność publiczną, szczególnie w kwestii ekologii. W przeciwieństwie do swojej mamy, ma mocne poglądy na temat zmian klimatycznych czy architektury. Przez długi czas, gdy miał tytuł księcia, opowiadał się za swoimi sprawami. Obecnie w jego życiu istotna jest neutralność polityczna. Kiedyś pełnił rolę głównego mówcy na wydarzeniach klimatycznych. Obecnie zrezygnował z udziału w takich wydarzeniach. Biograf królewski Hugo Vickers stwierdził jednak, że monarcha działa nadal na rzecz klimatu, jedynie w sferze prywatnej. Więcej zdjęć króla Karola III znajdziecie w galerii na górze strony.

Minął rok od śmierci królowej Elżbiety II. Jak z obowiązkami radzi sobie król Karol III?

Król Karol III nie ma dobrych relacji z wszystkimi członkami brytyjskiej rodziny królewskiej. Choć kłopoty pojawiły się jeszcze przed panowaniem Karola, póki co nic się nie zmieniło. Mowa przede wszystkim o kontakcie Karola z młodszym synem. Harry wypowiadał się w negatywny sposób na temat swojej rodziny w filmie dokumentalnym Netfliksa. Biografowie twierdzą, że król pozostawia "otwarte drzwi dla syna, jeśli kiedykolwiek chciałby wrócić". W rzeczywistości opinia publiczna wie jednak, że Karol i Harry mają napięte stosunki.

Warto również podkreślić, że w trakcie panowania króla Karola III rozwinęła się działalność antymonarchistów, którzy regularnie krzyczeli "To nie mój król". Bedell Smith twierdzi, że monarcha ma jeszcze czas, aby zyskać zaufanie podwładnych. "Królowej Elżbiecie również zajęło to trochę czasu. (...) Po śmierci matki naprawdę stała się kochaną i babcią narodu. Czy Karol zostanie dziadkiem Wielkiej Brytanii? Nie wiem. Może" - podsumowała na łamach The Washington Post. ZOBACZ TEŻ: Księżna Diana i książę Karol doczekali się trójki dzieci? Tabloid twierdzi, że mają córkę. Ukrywa się od lat

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.