Król Karol zmienił przebieg koronacji. Jedną rzecz uznał za "odrażającą"

Za nami koronacja króla Karola III. Jak się okazuje, władca Wielkiej Brytanii postanowił wprowadzić pewne zmiany w jej organizacji.

Monarchia w XXI wieku nierzadko uznawana jest za przestarzały ustrój. Wśród młodszego pokolenia coraz częściej panuje przekonanie, że tworzy niepotrzebne różnice społeczne, które dzisiaj nie powinny mieć już miejsca. Rodzina królewska nie pozostaje głucha wobec głosów krytyki i coraz bardziej stara się dostosować do swoich czasów. Świadectwem na to mogą być zmiany, jakich dokonał król Karol III w procesie swojej koronacji.

Zobacz wideo Król Karol III - najstarszy wstępujący na tron w dziejach Wielkiej Brytanii

Król Karol III zmienił przebieg koronacji

Brytyjskie media informują, że zmiany pojawiły się już na poziomie językowym. Osoby oglądające koronację zostały "zaproszone" do złożenia przysięgi na wierność nowemu królowi Karolowi III, a nie - jak było to w przeszłości - "wezwane". "Hołd ludu" został zastąpiony zaś "wyrażeniem wsparcia" dla króla. Zdaniem przyjaciela władcy, a zarazem autora jego autoryzowanej biografii Jonathana Dimbleby'ego, król uznał ideę "hołdu ludu" za wręcz "odrażającą". W przeszłości przed koronowanym monarchą przyklękali wszyscy członkowie rodziny królewskiej oraz Izby Lordów, składając mu wierność. Tym razem jednak, na wyraźne zalecenie króla, uczynił to jedynie następca tronu - książę William.

Policja zatrzymała przeciwników króla Karola III

Koronacja króla Karola III budzi w Brytyjczykach skrajne emocje. Monarchia ma tyle zwolenników, co i przeciwników. Ci drudzy czasem przybierają skrajne formy, podczas których próbują zakłócić przebieg uroczystości koronacyjnych. Serwis Daily Mail donosił ostatnio, że policja zatrzymała kilkudziesięciu demonstrantów, którzy pikietowali na ulicach Londynu. Przedstawiciele służb poinformowali, że przejęli setki plakatów z banerami przeciwko monarchii. W związku z koronacją uchwalono także nowe przepisy, na mocy których celowe używanie tego typu przedmiotów karane jest grzywną, a blokującym drogi, grozi nawet 12 miesięcy więzienia.

Koronacja króla Karola III potrwa trzy dni

Przypominamy, że Brytyjczycy będą celebrować nowego króla aż trzy dni. 6 maja odbył się sam akt koronacji. Dzień później zaplanowany jest koncert, podczas którego wystąpią światowe gwiazdy - m.in. Lionel Richie i Katy Perry. 8 maja zaś poddani mają wolne od pracy. W swoich okolicach znajdą zaś mnóstwo okazji, aby włączyć się w mniejsze inicjatywy charytatywne.