Wzruszający hołd króla Karola III z okazji rocznicy śmierci królowej Elżbiety II

Król Karol III złożył poruszający hołd z okazji pierwszej rocznicy śmierci swojej matki królowej Elżbiety II. Z tej okazji pokazał też nigdy wcześniej niepublikowany portret.

8 września mija rok od śmierci królowej Elżbiety II. Monarchini Wielkiej Brytanii miała 96 lat i była najdłużej panującą władczynią Zjednoczonego Królestwa - rządziła nim przez 70 lat. Królowa Elżbieta II zmarła w swojej ukochanej posiadłości w Balmoral w otoczeniu rodziny. Teraz rok po tym wydarzeniu król Karol III, który objął po niej panowanie, złożył poruszający hołd z okazji rocznicy jej śmierci oraz pokazał nigdy wcześniej niepublikowany portret.

Zobacz wideo Londyn szykuje się do koronacji króla Karola

Król Karol III złożył hołd królowej Elżbiecie II. Mija rok od jej śmierci

Na profilach rodziny królewskiej w mediach społecznościowych pojawił się zarówno wyjątkowy portret królowej oraz seria archiwalnych zdjęć, jak i oświadczenie króla Karola III w formie listu oraz nagrania. W ten sposób król dokonał bezprecedensowego zerwania z tradycją i wyraził, jak bardzo jest wzruszony oraz dumny z życia królowej w służbie publicznej. Monarcha przypomniał "długie życie matki, oddaną służbę i wszystko, co znaczyła dla tak wielu nas".

"Obchodząc pierwszą rocznicę śmierci Jej Królewskiej Mości i mojego wstąpienia na tron, z wielkim uczuciem wspominamy jej długie życie, oddaną służbę i wszystko, co znaczyła dla tak wielu z nas. Jestem także głęboko wdzięczny za miłość i wsparcie, jakie okazano mojej żonie i mi w tym roku, gdy dokładamy wszelkich starań, aby wam wszystkim służyć" - wygłosił król Karol III w oświadczeniu.

Portret Elżbiety II, który król Karol III wybrał z tej okazji, nigdy wcześniej nie był publikowany. Zdjęcie zostało zrobione w Pałacu Buckingham 16 października 1968 roku w ramach oficjalnego posiedzenia udzielonego legendarnemu Cecilowi Beatonowi. Król podobno wybrał tę fotografię ze względu na "uroczy" i nieco figlarny wyraz oczu swojej matki, która miała wtedy 42 lata.

 

Król Karol III zerwał z tradycją

Początkowo 74-letni Karol planował jedynie uczcić śmierć matki i swoje własne wstąpienie na tron "cichą kontemplacją" w domu w Szkocji. Gdyby to zrobił, postąpiłby w ten sam sposób, który królowa Elżbieta II wybierała przez 70 lat, upamiętniając śmierć swojego ojca, króla Jerzego VI, w Sandringham w Norfolk, z dala od wzroku opinii publicznej. Mail Online informuje jednak, że w ostatnich tygodniach król zaczął zmieniać zdanie, ponieważ był głęboko poruszony ogólnoświatową falą żalu po śmierci jego matki 8 września ubiegłego roku.

Ostatecznie serwis Mail Online dowiedział się, że król i królowa Camilla postanowili wieczorem 7 września nie wracać do własnego domu w Birkhall na terenie posiadłości Balmoral, jak planowali, ale pozostać w samym zamku, w którym zmarła królowa Elżbieta. Będą tam do dzisiaj 8 września w towarzystwie osób najbliższych monarchini, którzy również spędzą tam noc, zanim wrócą do sąsiedniej posiadłości. "Myślę, że pocieszeniem będzie otaczanie się tak wieloma osobami, które były jej znane" - powiedział informator serwisu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.