Więcej o polskim i światowym show-biznesie przeczytasz na Gazeta.pl.
Wiktory po raz pierwszy wręczono w 1985 roku. Pomysłodawcą nagrody dla największych osobowości małego ekranu był Józef Węgrzyn. Siedem lat później powołano Akademię Telewizyjną. To ona decyduje o nominowanych oraz laureatach. Wyjątkiem jest Wiktor Publiczności, którego przyznają widzowie w głosowaniu SMS. Najwyższym wyróżnieniem jest tzw. SuperWiktor, czyli złota statuetka za całokształt pracy. Wśród laureatów są tak wielkie osobowości jak: Jan Paweł II, Jan Nowak-Jeziorański, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Maryla Rodowicz, Czesław Niemen, Lech Wałęsa, czy Krzysztof Penderecki. W tym roku Wiktory wracają po siedmiu latach. Niestety, rynek telewizyjny w Polsce jest teraz podzielony bardziej niż kiedykolwiek. W związku z tym wielu laureatów Wiktorów sprzed lat zapowiedziało bojkot gali, która ma być transmitowana przez TVP. Nie pojawią się m.in. Magda Mołek, Monika Olejnik i Robert Janowski. Z kolei Maciej Stuhr i Robert Makłowicz oznajmili, że pomimo przyznanej nominacji, nie zostali o niej oficjalnie poinformowani, ani zaproszeni na galę. Przy okazji powrotu Wiktorów przypominamy kilka kontrowersyjnych sytuacji sprzed lat, a także wielkich zwycięzców.
Tomasz Lis
W długiej historii Wiktorów Tomasz Lis należy do rekordzistów. Wyróżnienie otrzymywał aż dziewięć razy. Zazdrośni koledzy z mediów złośliwie komentowali, że nagradzanie Lisa to już tradycja. Podczas gali w 2008 roku towarzyszyła mu ówczesna żona, Hanna Lis.
Wśród pań prym w statystykach wiedzie Grażyna Torbicka. Uwielbiana prezenterka telewizyjna i znawczyni kina odbierała Wiktory łącznie osiem razy. Torbicka jest także laureatką SuperWiktora. Zaszczytną nagrodę Akademii Telewizyjnej gwiazda otrzymała rok po swojej mamie, Krystynie Losce, którą wyróżniono SuperWiktorem w 2002 roku.
Wiele kontrowersji wywołał Kamil Durczok, który w 2009 roku apelował o wycofanie go z listy nominowanych do Wiktorów. Szef "Faktów" uważał, że błędem jest nominowanie go w jednej kategorii z gwiazdami show-biznesu, zamiast innymi dziennikarzami.
Mój gest miał zwrócić uwagę na to, że kategorie plebiscytu nie pasują do rzeczywistości telewizyjnej. Jak oceniający mają porównać moją pracę z pracą Katarzyny Cichopek?
Chris Rea
Nagrody polskiej Akademii Telewizyjnej trafiały także do zagranicznych twórców. W 2003 roku statuetkę SuperWiktora Specjalnego odebrał Chris Rea. Na liście innych, światowych laureatów Wiktora są także: Garou, Jean-Claude Van Damme, czy Jane Seymour.
Edyta Górniak
Wiktory to nie tylko nagrody, ale też rewia mody. Niestety, wpadki nie ustrzegła się Edyta Górniak, która w 2001 roku wystąpiła na gali z utworem "Jak najdalej". Podczas transmisji telewizyjnej widzowie zobaczyli plastry, które podklejały top gwiazdy oraz bieliznę. Media okrzyknęły strój piosenkarki mianem modowej masakry, ale prowadzący uroczystość Krystyna Janda i Marek Kondrat potraktowali to zdarzenie z dużą dawką humoru.
Królowa polskiej piosenki jest laureatką SuperWiktora z 1997 roku, ale to jej pojawienie się na gali w 2014 roku wywołało spore poruszenie. Maryla wręczała wówczas Wiktora dla Artysty Roku, którego laureatem był Dawid Podsiadło. Oczy wszystkich były skierowane na strój Rodowicz. Obcisły gorset nie zapanował nad biustem artystki, który skutecznie odwrócił uwagę od laureatów Wiktorów.
Wiktory miały nagradzać wszystko to, co najlepsze na rynku medialnym w Polsce. Były więc przeznaczone dla różnych stacji telewizyjnych. Podkreślili to dobitnie organizatorzy gali w 2007 roku. Uroczystość prowadził wówczas Maciej Orłoś, który reprezentował TVP, ale transmisję przeprowadziła stacja TVN. Wśród wręczających znaleźli się także przedstawiciele innych stacji telewizyjnych.
Wiele wskazuje na to, że tegoroczna gala będzie na ustach wszystkich. Transmisję przeprowadzi TVP, a rozpocznie się ona o godzinie 20:10.