Krystyna Janda

Krystyna Janda

Krystyna Janda to polska aktorka filmowa i teatralna. Jest również reżyserem i scenarzystą. Pisze felietony oraz działa jako dyrektor artystyczna teatru Polonia. Karierę aktorską rozpoczęła w 1974 roku w Teatrze Telewizji grając w spektaklu "Trzy siostry".

Pełne imię i nazwisko: Krystyna Jolanta Janda
Data urodzenia: 18 grudnia 1952r.
Miejsce urodzenia: Starachowice
Zawód: aktorka
Dzieci: córka Maria, syn Adam i syn Jędrzej
Związki: Andrzej Seweryn (1974-1979 rozwód), Edward Kłosiński (mąż 1981-2008)
Instagram: @krystynajandajad
Facebook: Facebook.com/Krystyna-Janda-51712213900/

Krystyna Janda: początki kariery

Krystyna Janda na świat przyszła w Starachowicach. Ukończyła liceum plastyczne, ale wiedziała, że to nie takiej dziedzinie sztuki chce poświęcić życie. Udało jej się dostać do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W 1974 roku, jeszcze jako studentka, zadebiutowała na deskach Teatru Telewizji, gdzie zagrała w sztuce "Trzy siostry" na podstawie książki Antoniego Czechowa.
Jej pierwsza rola przed obiektywem kamery to niewielki epizod w filmie "Czarne chmury", w którym zagrała dziewczynę tańczącą na weselu.
Pierwszą dużą rolę dostała w filmie Andrzeja Wajdy "Człowiek z marmuru", która przyniosła jej uznanie krytyków i widzów. Słynny reżyser odnalazł w Jandzie swoją ulubienicę, z którą wielokrotnie potem współpracował przy filmach takich jak: "Człowiek z żelaza", "Dyrygent", "Bez znieczulenia".
Krystyna Janda wielokrotnie była doceniana za swój aktorski kunszt. Jest laureatką ważnej nagrody -Złotej Palmy - którą przyznano jej w Cannes. Zdobyła również Złotą Kaczkę, SuperWiktora, główną nagrodę Złotych Lwów i wiele innych prestiżowych odznaczeń.

Krystyna Janda i teatr

Krystyna Janda jest silnie związana ze środowiskami teatralnymi. Wielokrotnie wcielała się w najważniejsze role teatralne. Zagrała m.in. w "Ślubach Panieńskich", "Marii Callas", "Kto się boi Virginii Woolf?".
W 2005 Janda założyła teatr dramatyczny Polonia, który działa dzięki Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury. Krystyna Janda w teatrze pełni rolę kierownika artystycznego.

Krystyna Janda: życie prywatne

Krystyna Janda była żoną aktora Andrzeja Seweryna przez 5 lat (1974-1979). Małżeństwo nie przetrwało, jednak para doczekała się córki - Marii Serwyn, która także jest aktorką. Drugim mężem Jandy był operator filmowy Edward Kłosiński. Ślub wzięli w 1981 roku, byli razem aż do jego śmierci w 2008. Doczekali się dwóch synów: Adama i Jędrzeja Kłosińskich.

Zobacz także:

Maria Seweryn - Lech Wałęsa - Andrzej Seweryn

krystyna janda

Więcej o:

krystyna janda

Wypowiedzi na forum o:

krystyna janda

 • Krystyna Janda- samozaoranie.

  Bardzo niefortunnie. Zachowała się prawie jak Krystyna Pawłowicz.

 • Krystyna Janda

  Polecam bardzo ciekawą stronę Krystyny Jandy, a szczególnie dzienniki adres:

 • teatr Krystyny Jandy

  Krystyna Janda otworzy swój teatr w Warszawie, na górnym Mokotowie. Co Wy na to?

 • Krystyna Janda

  Krystyna Janda - aktorka filmowa i teatralna, laureatka Złotej Palmy, Agnieszka w filmie "Człowiek z marmuru" i Danuta Wałęsa w spektaklu "Danuta W." - we wtorek kończyla 60 lat. Aktorka świętowala urodziny sztuką "Zmierzch długiego dnia" w teatrze Polonia.

 • Strona Krystyny Jandy

  Czy ktos wie, co stalo sie ze strona Krystyny Jandy, czemu jest wylaczona, a ona juz nie prowadzi tam swojego pamietnika...

 • niezapomnianą Krystyną Jandą

  "niezapomnianą Krystyną Jandą" tak to się mówi/pisze o ZMARŁYCH, chyba raczej powinno być "niezapomnianą rolą Krystyny Jandy"?

 • Re: Krystyna Janda dala glos Wiaterowi

  > więc zapewne liczy się z zemstą Krystyna Janda miała zagwarantowane dożywotne utrzymanie na koszt podatnika i każde obcięcie transferów finansowych z budżetu państwa do Krystyny Jandy to czysta zemsta

 • Krystyna Janda na liscie

  Sprzedawczykow i Zdrajców. Szacunek dla tej pani. ;) -- Duda potrzebuje cudu, aby wytrzymać całą kadencję!

 • Re: Krystyna Janda- samozaoranie.

  anika772 napisała: > Cóż. Wszyscy artyści to prostytutki.

 • Krystyna Janda w Słupsku

  Nie wiecie kiedy wystawpi Krystyna Janda w Słupsku? Widzialam na ulicach plakaty, ale z samochopdu nie dojrzalam daty. Moze mi ktos napisac?