Krystyna Janda

Krystyna Janda

Krystyna Janda to polska aktorka filmowa i teatralna. Jest również reżyserem i scenarzystą. Pisze felietony oraz działa jako dyrektor artystyczna teatru Polonia. Karierę aktorską rozpoczęła w 1974 roku w Teatrze Telewizji grając w spektaklu "Trzy siostry".

Pełne imię i nazwisko: Krystyna Jolanta Janda
Data urodzenia: 18 grudnia 1952r.
Miejsce urodzenia: Starachowice
Zawód: aktorka
Dzieci: córka Maria, syn Adam i syn Jędrzej
Związki: Andrzej Seweryn (1974-1979 rozwód), Edward Kłosiński (mąż 1981-2008)
Instagram: @krystynajandajad
Facebook: Facebook.com/Krystyna-Janda-51712213900/

Krystyna Janda: początki kariery

Krystyna Janda na świat przyszła w Starachowicach. Ukończyła liceum plastyczne, ale wiedziała, że to nie takiej dziedzinie sztuki chce poświęcić życie. Udało jej się dostać do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. W 1974 roku, jeszcze jako studentka, zadebiutowała na deskach Teatru Telewizji, gdzie zagrała w sztuce "Trzy siostry" na podstawie książki Antoniego Czechowa.
Jej pierwsza rola przed obiektywem kamery to niewielki epizod w filmie "Czarne chmury", w którym zagrała dziewczynę tańczącą na weselu.
Pierwszą dużą rolę dostała w filmie Andrzeja Wajdy "Człowiek z marmuru", która przyniosła jej uznanie krytyków i widzów. Słynny reżyser odnalazł w Jandzie swoją ulubienicę, z którą wielokrotnie potem współpracował przy filmach takich jak: "Człowiek z żelaza", "Dyrygent", "Bez znieczulenia".
Krystyna Janda wielokrotnie była doceniana za swój aktorski kunszt. Jest laureatką ważnej nagrody -Złotej Palmy - którą przyznano jej w Cannes. Zdobyła również Złotą Kaczkę, SuperWiktora, główną nagrodę Złotych Lwów i wiele innych prestiżowych odznaczeń.

Krystyna Janda i teatr

Krystyna Janda jest silnie związana ze środowiskami teatralnymi. Wielokrotnie wcielała się w najważniejsze role teatralne. Zagrała m.in. w "Ślubach Panieńskich", "Marii Callas", "Kto się boi Virginii Woolf?".
W 2005 Janda założyła teatr dramatyczny Polonia, który działa dzięki Fundacji Krystyny Jandy na rzecz Kultury. Krystyna Janda w teatrze pełni rolę kierownika artystycznego.

Krystyna Janda: życie prywatne

Krystyna Janda była żoną aktora Andrzeja Seweryna przez 5 lat (1974-1979). Małżeństwo nie przetrwało, jednak para doczekała się córki - Marii Serwyn, która także jest aktorką. Drugim mężem Jandy był operator filmowy Edward Kłosiński. Ślub wzięli w 1981 roku, byli razem aż do jego śmierci w 2008. Doczekali się dwóch synów: Adama i Jędrzeja Kłosińskich.

Zobacz także:

Maria Seweryn - Lech Wałęsa - Andrzej Seweryn

krystyna janda

Więcej o:

krystyna janda

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.