Maciej Stuhr

Maciej Stuhr

Maciej Stuhr jest aktorem. Z wykształcenia jest również psychologiem. Był jednym z współzałożycieli kabaretu "Po żarcie". Grał m.in. na deskach Teatru Dramatycznego czy Teatru Nowego. Wielokrotnie był nominowany do Orłów oraz Złotych Kaczek. Jest synem aktora Jerzego Stuhra.

Data urodzenia: 23.06.1975 r.
Miejsce urodzenia: Kraków
Wzrost: 1,78 m.
Facebook: Facebook.com/MaciekStuhr
Związki: Samanta Janas (1999-2014; rozwód), Kinga Błażejewska (2015-obecnie; małżeństwo)
Dzieci: Matylda Stuhr (ur. 2000 r.)

Maciej Stuhr: życiorys i kariera

Maciej Stuhr urodził się i wychowywał w Krakowie. Pochodzi z artystycznej rodziny. Jego ojciec Jerzy Stuhr jest aktorem, a matka Barbara Kóska skrzypaczką. Ma także młodszą siostrę Mariannę. W 1999 r. ukończył psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Cztery lata później został absolwentem krakowskiej PWST.

Maciej Stuhr zadebiutował w 1988 r. w 10. części "Dekalogu" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego. Natomiast w szkole średniej założył z przyjaciółmi kabaret "Po żarcie". Jeszcze zanim został dyplomowanym aktorem zagrał w kilku filmach m.in. w "Fuksie", "Chłopaki nie płaczą", "Poranku kojota", "Przedwiośniu" (za który otrzymał nominację do Orłów) czy w dramacie Agnieszki Holland "Julia wraca do domu". W kolejnych latach wystąpił m.in. w wielokrotnie nagradzanym "Weselu", "Pogodzie na jutro", "Fundacji", "Korowodzie" i popularnej komedii "Testosteron". Za rolę w "33 sceny z życia" otrzymał nominacje do Orłów oraz Złotej Kaczki. Został doceniony za role w "Ślubach panieńskich" i "Mistyfikacji" (kolejne nominacje do Złotej Kaczki). Za "Voccus" otrzymał nominację do Nagrody Polskiego Kina Niezależnego im. Jana Machulskiego (OFFskary). W 2013 r. triumfował na gali Orłów - otrzymał statuetkę za "Pokłosie" (Najlepsza główna rola męska) oraz nominację do nagrody za "Obławę" (Najlepsza drugoplanowa rola męska). Zagrał w wielu filmach docenianych przez krytyków m.in. w "Obywatelu" reżyserii Jerzego Stuhra, musicalu "Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy", biograficznym filmie "Wałęsa. Człowiek z nadziei" czy "Drogówce". Na swoim koncie ma także role w komediach romantycznych tj. "Listy do M.", "Listy do M. 2", "Facet (nie)potrzebny od zaraz", "Planeta singli". Stuhr jest także aktorem dubbingowym.

Maciej Stuhr: życie prywatne

Maciej Stuhr w latach 1999-2014 był w związku małżeńskim z Samantą Janas. Rozstali się w 2014 r. W 2015 Stuhr wziął ślub z Katarzyną Błażejewską.

Zobacz także:

Jerzy Stuhr - Tomasz Karolak - Krystyna Janda - Magdalena Cielecka

maciej stuhr

Więcej o:

maciej stuhr