Grażyna Torbicka

Grażyna Torbicka

Grażyna Torbicka jest dziennikarką i prezenterką. Urodziła się w Pszczynie, uczyła się w Warszawie, w liceum im. Stefana Batorego. Skończyła warszawską Akademię Teatralną (wiedzę o teatrze). Przez 31 lat była związana z TVP. Od 1996 r. jest członkinią Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych.

Data urodzenia: 24.05.1959 r.
Miejsce urodzenia: Pszczyna
Wzrost: 1,72 m.
Nagrody: osiem Wiktorów (w tym jeden SuperWiktor), cztery Telekamery (w tym jedna Złota Telekamera)
Związki: Adam Torbicki (1981-obecnie; małżeństwo)

Grażyna Torbicka: życiorys i kariera

Grażyna Torbicka zadebiutowała w telewizji na początku lat 80. Otrzymała angaż do programu "Sportowa niedziela". Współpracowała wówczas z dziennikarzem sportowym, Włodzimierzem Szaranowiczem. W późniejszym czasie pracowała w dziale literackim Teatru Telewizji. Następnie związała się z TVP2. Jako konferansjerka zadebiutowała w 1985 r., na Festiwalu w Sopocie. Prowadziła najważniejsze gale i imprezy artystyczne transmitowane przez Telewizję Polską. W 1994 r. po raz pierwszy została nagrodzona statuetką Wiktora. Natomiast pięć lat później otrzymała pierwszą Telekamerę. W 1996 r., wraz z Tadeuszem Sobolewskim, zaczęła prowadzić autorski program "Kocham Kino". Pod koniec lat 90. wystąpiła w dwóch spektaklach telewizyjnych: "Monolog z lisiej damy" (1998 r.) oraz "Cyrograf" (1999 r.). W 2002 r. została laureatką Złotej Telekamery, a rok później - SuperWiktora. Ponadto, otrzymała nagrodę Rankingu osobowości TVP (2002 r.), statuetkę Róż Gali (kategoria " Piękna Zawsze"; 2009 r.) oraz odznaczenia: Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Na swoim koncie ma także kilka ról w filmach i serialach. Zagrała m.in. w "Młodych wilkach" (1995 r.) oraz w pojedynczych odcinkach "M jak Miłość". Użyczyła także głosu w serii filmów edukacyjnych "Pucuł i Grzechu". Oprócz takich gal jak rozdanie nagród Fryderyków czy Orłów, prowadziła m.in. 56. finał Miss World czy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. W latach 2006-2009 była członkinią rady Fundacji Centrum Twórczości Narodowej. Zasiadała w 8. kadencji Komisji Etyki TVP. W marcu 2016 r. oświadczyła, że odchodzi z Telewizji Publicznej.

Grażyna Torbicka: życie prywatne

W 2009 r. została honorową obywatelką Kazimierza Dolnego. Od 1981 r. jest żoną kardiologa, Adama Torbickiego. Jej matką jest Krystyna Loska (niegdyś spikerka w TVP). Ojciec, Henryk Loska, był działaczem piłkarskim.

Zobacz także:

Krystyna Loska - Dorota Wellman - Michał Żebrowski - Jacek Kurski

grażyna torbicka

Więcej o:

grażyna torbicka

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.